Banki bez polis? Nie zdążyły wdrożyć Rekomendacji U

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 2

Rekomendacja U, czyli opracowany przez Komisję Nadzoru Finansowego zbiór zaleceń dla banków sprzedających polisy, pierwotnie miała obowiązywać od kwietnia 2015 roku. Mimo iż KNF opóźniła już o kwartał jej wejście w życie, cześć banków nie zdąży już się przygotować, w efekcie z końcem marca będą musiały wycofać ze sprzedaży swoją ofertę ubezpieczeniową – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Eksperci bankowi uważają, że w wyniku wdrożenia Rekomendacji U oferta banków może zostać na stałe zubożona, a część placówek może zlikwidować grupową formę ubezpieczenia ochronnego. Co w efekcie może doprowadzić do pozbawienia części klientów dostępu do ubezpieczeń, np. od utraty pracy.

„Dziś kupując polisę w banku wymaganą np. przy umowie o kredyt czy kartę, ubezpieczamy się właśnie grupowo, a bank jako pośrednik zarabia na prowizji od tej sprzedaży. Zgodnie z rekomendacją U wciąż będzie mógł tego rodzaju ubezpieczenia dystrybuować, ale nie będzie mógł z tego tytułu otrzymywać prowizji od ubezpieczyciela. Będzie więc miał trzy wyjścia: nadal oferować takie ubezpieczenia i nic na tym nie zarobić, wycofać je ze sprzedaży albo zamienić umowę grupową na indywidualną. To ostatnie nie jest jednak takie proste” – informuje „Gazeta”.

Czym jest Rekomendacja U? KNF w oficjalnym komunikacie podała, że Rekomendacja U ma być wydawana w celu poprawy, jakości standardów współpracy pomiędzy bankami i zakładami ubezpieczeń w zakresie oferowania klientom nieprofesjonalnym uczestnikom rynku finansowego produktów ubezpieczeniowych przez banki oraz określenia warunków stabilnego rozwoju rynku bancassurance w długim okresie.

"Punktem wyjścia do opracowania Rekomendacji U były: stwierdzone przez KNF nieprawidłowości w zakresie oferowania przez banki produktów ubezpieczeniowych, ocena obecnego stanu rynku bancassurance, wnioski z dostępnych badań przeprowadzonych na rynkach zagranicznych oraz informacje dotyczące działań podejmowanych przez właściwych regulatorów" – czytamy w dokumencie.

Źródła: Dziennik Gazeta Prawna, bankier.pl

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka