Samolot F-16 podczas ćwiczeń Anakonda 16, fot. PAP/Marcin Bielecki
Samolot F-16 podczas ćwiczeń Anakonda 16, fot. PAP/Marcin Bielecki

Polskie wojsko przeciwko Państwu Islamskiemu - prezydent podpisał postanowienie

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 60

Na mocy postanowienia Polska wyśle dwa kontyngenty wojskowe do wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Misje mają mieć charakter szkoleniowy i rozpoznawczy, żołnierze nie będą się angażowali w działania bojowe. Postanowienie zostało wydane na wniosek premier Beaty Szydło.

210 żołnierzy i 4 samoloty F-16 do Kuwejtu i Iraku

W ramach wsparcia koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu Polska zamierza wysłać dwa kontyngenty liczące łącznie do 210 żołnierzy i pracowników wojska do Kuwejtu i Iraku. Większość z nich, a także cztery samoloty bojowe F-16, prowadziłaby misje rozpoznawcze z Kuwejtu.

Postanowienie dotyczy użycia dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowychw operacji Inherent Resolve od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 r.

Kontyngent w Kuwejcie (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) będzie liczył do 150 żołnierzy i pracowników wojska, liczebność kontyngentu w Iraku - także z elementami wsparcia w innych państwach regionu - określono na maksymalnie 60 żołnierzy i pracowników wojska.

Główne siły kontyngentu w Kuwejcie będzie tworzył komponent powietrzny - cztery samoloty F-16 z zasobnikami rozpoznawczymi. W skład kontyngentu w Iraku wejdą siły wydzielone z Wojsk Specjalnych, a do ich głównych zadań należeć będzie doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych Sił Zbrojnych Iraku.

- Decyzja ma bardzo istotne znaczenie jako wyraz polskiej solidarności z zagrożeniami ze strony Południa w momencie, gdy przed lipcowym szczytem NATO oczekujemy ostatecznych decyzji wzmacniających wschodnią flankę NATO - mówił szef BBN Paweł Soloch. 

Według wiceszefa MON Tomasza Szatkowskiego bardzo możliwe jest, że na Bliski Wschód polecą maszyny z eskadry stacjonującej w bazie w Łasku (Łódzkie). Jej lotnicy specjalizują się w rozpoznaniu.

Polska do tej pory wspierała globalną koalicję przeciw IS politycznie, humanitarnie i logistycznie. 

PO i Nowoczesna przeciw wysłaniu wojsk

PO jest przeciwna zaangażowaniu polskich żołnierzy w wojnę z tzw. Państwem Islamskim i wnioskuje o informację rządu w Sejmie na temat. - Rząd powinien to precyzyjnie wyjaśnić, bo w tak poważnej sprawie, gdzie chodzi o życie i zdrowie polskich żołnierzy nie może być niedomówień - oświadczył Tomasz Siemoniak.

B. szef MON podkreślił, że Polska uczestniczy od lat w misjach NATO, a walka z tzw. Państwem Islamskim - jak zauważył - nie jest misją NATO, ma inny charakter, niż misje stabilizacyjne, co sprawia, że niesie za sobą większe ryzyko. Jego zdaniem, skoro jesteśmy zaangażowani w Afganistanie i w Kosowie, to nie powinniśmy podejmować żądnych nowych misji

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru uważa że deklaracje dotyczące polskich wojsk są "dalece nieroztropne tuż przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży". - Wiemy o tym, że wtedy będziemy mieli podwyższony alert terrorystyczny, dlaczego więc "drażnić tamte kraje" - zastanawiał się Petru.

- Na miejscu rządu, pana prezydenta poczekałbym z tą decyzją do zakończenia obu tych uroczystości i nie ogłaszałbym teraz takiej decyzji - podkreślił.

Koalicja została powołana przez Stany Zjednoczone we wrześniu 2014 r. Jej celem jest zniszczenie oraz ostatecznie pokonanie tzw. Państwa Islamskiego, uznanego przez ONZ za grupę terrorystyczną stanowiącą zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa. Obecnie koalicja liczy 66 państw.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka