Jakub Błaszczykowski po strzeleniu zwycięskiej bramki, fot. PAP/EPA/ALI HAIDER

1:0 z Ukrainą. Polska w 1/8 finału mistrzostw Europy

Redakcja Redakcja Sport Obserwuj notkę 28

Polacy pokonali Ukraińców 1:0. W ten sposób awans do 1/8 finału mistrzostw Europy stał się faktem. W  kolejnym spotkaniu nasza reprezentacja zmierzy się z drużyną Szwajcarii.

Już w pierwszych minutach była szansa na zdobycie bramek przez Arkadiusza Milika i Roberta Lewandowskiego, ale niewykorzystana. Dopiero wprowadzony do gry po przerwie Jakub Błaszczykowski strzelił gola w 54. minucie.

Rywale zaprezentowali się bardzo dobrze, wielokrotnie zagrażając bramce Łukasza Fabiańskiego, ale na szczęście niecelnie. Z takim samym wynikiem Niemcy wygrali z Irlandią Północną i zajęli pierwsze miejsce w grupie C. Bramkę w 29. minucie zdobył Mario Gomez.

Po meczu selekcjoner Adam Nawałka cieszył się:  - Kuba (Błaszczykowski) dał doskonałą zmianę. Jest to bardzo doświadczony zawodnik i ważna postać w drużynie. Dzisiaj wszedł w drugiej połowie, dobrze rozegraliśmy stały fragment gry i myślę, że w następnych spotkaniach nasza organizacja gry będzie jeszcze lepsza - powiedział.

Mimo dość wyrównanego meczu to duży sukces biało-czerwonych. Nigdy wcześniej na wielkim turnieju w trzech pierwszych meczach nie udało się wyjść bez straconej bramki. Polacy są w gronie czterech zespołów, które na Euro 2016 zachowują czyste konto - obok Niemiec, Hiszpanii i Włoch.

Rozstrzygnięcia w grupie C dały awans trzem innym ekipom - Słowacji, Chorwacji i Węgrom, natomiast Irlandia Północna musi czekać na wyniki w innych grupach, by przekonać się, czy zagra w 1/8 finału.