Premier Beata Szydło, kard. Stanisław Dziwisz, sekretarz generalny KEP bp. Artur Miziński, fot. PAP/Grzegorz Momot
Premier Beata Szydło, kard. Stanisław Dziwisz, sekretarz generalny KEP bp. Artur Miziński, fot. PAP/Grzegorz Momot

Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Premier Beata Szydło, szefowie MSWiA Mariusz Błaszczak i BOR Andrzej Pawlikowski oraz kard. Stanisław Dziwisz i przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski podsumowali Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, w których uczestniczył papież Franciszek. 

Według premier Światowe Dni Młodzieży to "święto radości, święto młodzieży, święto przede wszystkim ludzi wiary". Szefowa rządu podziękowała uczestnikom, rodzinom, które przyjęły pielgrzymów, hierarchom, koordynatorom ŚDM, wszystkim służbom zabezpieczającym wydarzenie oraz władzom Małopolski za ich wkład w uroczystości. 

ŚDM przebiegły w sposób perfekcyjny

- Zaangażowanie tych ludzi, tych wszystkich organizacji, instytucji zaowocowało tym, że dzisiaj możemy powiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie przebiegły w sposób perfekcyjny - powiedziała Beata Szydło. 

Odnosząc się do słów papieża premier powiedziała: - Usłyszeliśmy wiele ważnych słów; usłyszeliśmy wiele ważnych myśli, które powinniśmy w tej chwili wszyscy przemyśleć; zastanowić się, rozważyć, ale przede wszystkim, tak jak mówił ojciec święty, otworzyć nasze serca, otworzyć nasze serca na drugiego człowieka, budować wspólnotę. To wielka nauka, która płynie również z tego czasu.

Młodzież jest dobra, papież był zadowolony 

Jak relacjonował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, papież był bardzo zadowolony z całego przebiegu ŚDM. Podobało mu się, że był tak entuzjastycznie przyjowany przez młodzież. Hierarcha zauważył, że młodzi Polacy reagowali na Franciszka podobnie, jak wiele lat wcześniej witano Jana Pawła II. - Młodzież jest dobra i dobre są nadzieje związane z młodzieżą i z wiarą - podkreślił Gądecki.

Z kolei kard. Stanisław Dziwisz zauważył, że młodzież była bardzo przejęta słowami dotyczącymi wojny, prześladowania chrześcijan czy "tych wypadków, o których słyszeliśmy w ostatnim czasie we Francji, w Brukseli czy w Niemczech". Do siebie wszyscy odnosili się w atmosferze życzliwości, miłości wzajemnej, solidarności - mówił hierarcha. 

- Myślę, że to ocenimy, jak to zaowocuje w przyszłości - czy to będzie coś nowego we współżyciu międzynarodowym, czy to przyniesie więcej pokoju, który jest nam tak bardzo potrzebny i wzajemnej współpracy - powiedział kard. Dziwisz.

Według kardynała Światowe Dni Młodzieży to wielka promocja Polski. - Większość młodzieży zupełnie nie znała kultury polskiej i Kościoła polskiego, w ogóle Polski; zobaczyli, że ten kraj jest kulturalny, życzliwy, otwarty i że tu się dobrze żyje. Wielu to podkreślało - powiedział duchowny.

Służby zachowały się wzorcowo  

Służby nie kończą swojej pracy po wyjeździe papieża Franciszka. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiedział, że dodatkowe patrole nadal są obecne na dworcach kolejowych, w centrach handlowych, na lotniskach, w miejscach zgromadzeń ludzi.  

- Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu zrealizowali swoje zadania wzorcowo; jestem bardzo dumny z ich postawy, pracy i determinacji - powiedział szef BOR płk. Andrzej Pawlikowski. Dziękował też za współpracę przy zabezpieczeniu ŚDM m.in. szefom policji, PSP i SG. Oprócz funkcjonariuszy BOR pilnujących bezpieczeństwa papieża wymienił pirotechnikę, sprawdzenia sanitarno-epidemiologiczne i profilaktykę. 

Pielgrzymi byli zdyscyplinowani

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk zwracał uwagę na spadek przestępczości i "zdyscyplinowanie i życzliwe podejście pielgrzymów, którzy wykonywali polecenia funkcjonariuszy", a komendant główny Straży Granicznej ppłk Marek Łapiński dziękował obywatelom, którzy "ze zrozumieniem reagowali na prośbę o dokumenty w ramach kontroli graniczne"

Komendant główny PSP nadbrygadier Leszek Suski, opowiadał, że ze strony strażaków najczęściej potrzebna była pomoc przedmedyczna – udzielili jej w ponad tysiącu przypadkach. Strażacy ponadto rozdawali wodę i pomagali pielgrzymom w transporcie. Interweniowali także po obfitych opadach deszczu. 

Polska jest krajem bezpiecznym

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak, dziękując funkcjonariuszom podkreślił dobre przygotowanie służb. - To też świadczy o tym, że polskie państwo już nie jest teoretyczne, tak jak to było za czasów koalicji PO-PSL, o czym mogliśmy usłyszeć na "taśmach prawdy”.

Pytany o stan zagrożenia zamachami w Polsce powiedział: - W Europie mamy do czynienia z zamachami terrorystycznymi. W Polsce zorganizowaliśmy ŚDM, uroczystości, w których w sumie uczestniczyło 2,5 mln ludzi, pielgrzymów z całego świata. Więc to świadczy o tym, że Polska jest krajem bezpiecznym - powiedział.

Zobacz 

Wbrew sceptykom - ŚDM to sukces

ŚDM - dziękuję Ci Polsko!

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo