Polskie firmy mogą wygrywać w Europie

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

- Dotychczasowa pomoc dla przedsiębiorców, taka jak granty czy ulgi podatkowe, była wykorzystywana przez firmy zagraniczne kosztem polskich. Chcemy to zmienić, tak aby to polskie firmy były beneficjentami ulg podatkowych i funduszy unijnych - powiedział wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński podczas otwarcia w Łodzi największego w Polsce i jednego z najnowocześniejszych w Europie magazynów leków szpitalnych firmy PGF Urtica, należącej grupy Pelion. Co trzeci pacjent w polskich szpitalach będzie otrzymywał leki właśnie z magazynu w Łodzi.

Pelion SA jest od ponad 20 lat notowany na warszawskiej GPW. W 26 lat urósł z firmy lokalnej do lidera polskiego rynku z 8,5 miliarda złotych przychodów w 2015 roku. Dziś Pelion jest liderem dystrybucji lekarstw oraz medykamentów w Polsce, gdzie odpowiada za dystrybucję miliona opakowań leków każdego dnia. Rozbudowuje też sieć drogerii Natura. Zatrudnia ponad 9 tysięcy pracowników. To dobry przykład tego, jak bez wsparcia zachodnich inwestycji polski, innowacyjny biznes może się dobrze rozwijać.

Jednak, jak uważa założyciel i prezes Peliona, Jacek Szwajcowski, spółka wciąż napotyka na wiele barier rozwoju, a rząd musi jeszcze wiele zmienić, aby polskie przedsiębiorstwa mogły skutecznie konkurować na rynkach zachodnich. - Polscy przedsiębiorcy mają ból głowy związany z rozbudowaną biurokracją. Regulacje są potrzebne, muszą one jednak wspierać przedsiębiorców i polski biznes, a poprzez to wpływać na potęgę naszego kraju. Nowe, polskie inwestycje oznaczają wymierne korzyści dla polskiej gospodarki – mowil Szwajcowski podczas debaty poświęconej rozwojowi polskiej gospodarki, która odbyła się podczas  otwarcia centrum dystrybucyjnego leków szpitalnych należącej do Peliona spółki PGF Urtica.

Centrum dystrybucji Urtica otworzyła w Łodzi, gdzie rozpoczęła się historia Peliona. Inwestycja, warta blisko 30 milionów złotych, jest największą tego typu hurtownią w Europie Środkowo-Wschodniej. To z tego miejsca leki zostaną przetransportowane do aptek szpitalnych i trafią do co trzeciego hospitalizowanego pacjenta. – Misja, która nam przyświeca, to bezpieczeństwo pacjentów i szybkość realizacji zamówień. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze nowego magazynu możemy dostarczyć leki do każdego miejsca w kraju  ciągu 24 godzin, a w trybie CITO w zaledwie 6 godzin od przyjęcia zlecenia - powiedział Tomisław Bensari, prezes PGF Urtica.

 

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka