Mateusz Morawiecki u Aleksandra Łukaszenki, fot. PAP/EPA/NIKOLAI PETROV / POOL
Mateusz Morawiecki u Aleksandra Łukaszenki, fot. PAP/EPA/NIKOLAI PETROV / POOL

Morawiecki u Łukaszenki - będzie wielka polsko-białoruska współpraca gospodarcza

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 107

Wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki pojechał do Mińska, aby zacieśniać relacje polsko-białoruskie. Wspólnie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką zadeklarowali zwiększenie współpracy gospodarczej. 

Morawiecki mówił że Polska jest bramą na Wschód dla Unii Europejskiej, a Białoruś dla Unii Eurazjatyckiej - bramą na Zachód, co trzeba wykorzystać. 

Morawiecki i Łukaszenka chcą zacieśniać współpracę

Zadeklarował, że jeśli w polsko-białoruskiej współpracy są jakieś problemy, to jesteśmy o tym w stanie szybko porozmawiać i poszukać odpowiednich rozwiązań. - Zdecydowanie chcemy, żeby ta współpraca była na warunkach partnerskich i obopólnie korzystna. Dla mnie osobiście współpraca z białoruskim narodem jest bardzo ważna - zapewniał Morawiecki.

Prezydent Łukaszenka określił obroty między oboma krajami jako "niezłe". Polska jest dla Białorusi jest jednym z głównych partnerów handlowych. - Chcemy zwiększyć współpracę i wymianę handlową. Gospodarka może być filarem naszej współpracy - zaznaczył. Według Łukaszenki strona białoruska jest zainteresowana tworzeniem wspólnych przedsięwzięć i firm, zarówno z czysto polskim kapitałem, jak i mieszanym.

Zaznaczył, że jego krajowi zależy na dobrych stosunkach ze wszystkimi sąsiadami, a także z całą Unia Europejską. Jak przyznał, "są pewne niekorzystne fakty w gospodarce i w naszych stosunkach", ale ma nadzieję, że uda się je przełamać. - Jeśli w czymś nie mamy racji, chcemy żeby Polska i Unia Europejska przedstawiła nam fakty, żebyśmy mogli to wyjaśnić. Mam tutaj na myśli rozmaite postępowania antydumpingowe, procedury celne. Jestem przekonany, że jest to potrzebne zwłaszcza teraz, kiedy jesteście m.in. pod embargiem rosyjskim - powiedział Łukaszenka.

XX Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze „Dobrosąsiedztwo 2016"

Mateusz Morawiecki zainaugurował XX Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze „Dobrosąsiedztwo 2016” w Mińsku. W tym roku w forum wzięła udział rekordowa liczba ponad 500 uczestników.

- Nic tak nie służy zbliżeniu między narodami (…) jak wymiana gospodarcza, wymiana handlowa i współpraca w zakresie inwestycji. Traktuję to nasze dzisiejsze spotkanie jako bardzo symboliczne, ale też faktyczne otwarcie na szeroką współpracę gospodarczą –  przemawiał Morawiecki.

Minister rozwoju mówił, że w relacjach polsko-białoruskich nie mniej ważna niż współpraca w dużych strategicznych sektorach - energetycznym, produkcyjnym - jest „współpraca setek, tysięcy, a może nawet dziesiątków tysięcy małych i średnich firm”. Zdaniem wicepremiera „w tej ilości przedsiębiorstw jest siła jeszcze potężniejsza niż nawet w wielkich bankach, firmach ubezpieczeniowych czy energetycznych”.

- Dla mnie bardzo ważne jest, żebyśmy to dzisiejsze otwarcie, które odczułem bardzo wyraźnie również na spotkaniu z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką, wykorzystali dla kolejnych wielu lat, a może nawet dziesięcioleci jak najbliższej współpracy – powiedział Morawiecki.

Wicepremier podkreślał, że Polska jako kraj graniczny UE, przez który biegnie tranzyt na Wschód, i Białoruś, graniczne państwo Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej i kraj otwarcia na Zachód, mają sobie wiele do zaoferowania. Ocenił, że „nie ma lepszej płaszczyzny niż właśnie ta, kiedy Polska może być krajem tranzytowym dla 500-milionowego rynku UE”, a Białoruś może ułatwić Polsce dostęp do rynku Unii Eurazjatyckiej. - Jest niezwykle ważne, żebyśmy te połączenia budowali – powiedział Morawiecki. Jak podkreślił, udana współpraca Polski i Białorusi pokaże „naszym potężnym sąsiadom, że budujemy razem przyszłość gospodarczą”.

Wicepremier Michaił Rusy zwrócił uwagę, że w tym roku doszło do aktywizacji w relacjach białorusko-polskich i toczy się „konstruktywny i progresywny dialog z polskim rządem”. Dodał, że w 2016 r. wymiana handlowa pomiędzy Białorusią i Polską może przekroczyć 2,5 mld dolarów. - Powinniśmy dążyć do tego, żeby w kolejnych dwóch, trzech latach przekroczyć poziom 4 mld dolarów - mówił.

Powstanie Polsko-Białoruskie Centrum IPO

W oficjalnym otwarciu dorocznego forum wzięli udział: szef wyższej izby białoruskiego parlamentu Michaił Miasnikowicz, białoruski wicepremier Michaił Rusy, a także prezesi Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo-Gospodarczej Kazimierz Zdunowski i Białoruskiej Izby Handlowo-Gospodarczej Uładzimir Ułachowicz.

Stronę polską reprezentuje 275 firm, a stronę białoruską 175. W forum uczestniczą także przedstawiciele władz lokalnych obu krajów.

Podczas Forum Gospodarczego „Dobrosąsiedztwo 2016” został podpisany list intencyjny dotyczący utworzenia Polsko-Białoruskiego Centrum IPO (Initial Public Offering – pierwsza oferta publiczna).

Celem zawartego porozumienia jest budowa profesjonalnego ośrodka edukacji, konsultacji oraz doradztwa prawnego dla białoruskich przedsiębiorców. W zamierzeniu Polsko-Białoruskie Centrum IPO będzie prowadziło działania ułatwiające białoruskim przedsiębiorstwom dostęp do nowoczesnych źródeł finansowania z wykorzystaniem polskiego rynku kapitałowego.

Dokument podpisali przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Polsko-Białoruskiej Izby Handlowej i Przemysłowej oraz Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka