Papież Franciszek zamyka Rok Święty, fot. PAP/EPA/TIZIANA FABI POOL
Papież Franciszek zamyka Rok Święty, fot. PAP/EPA/TIZIANA FABI POOL

List papieża Franciszka. Prosi kapłanów o rozgrzeszanie grzechu aborcji

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 62

Z okazji zakończenia Roku Świętego papież Franciszek ogłosił list apostolski „Misericordia et misera”. Udzielił w nim wszystkim kapłanom władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji. 

Papież podkreślił, że spowiedź musi ponownie odnaleźć swoje centralne miejsce w życiu chrześcijańskim. Zaapelował o to, aby „celebrować miłosierdzie”, a kapłanów zachęcił do tego, aby z wielką starannością przygotowywali się do posługi spowiedzi, aby "nikomu szczerze skruszonemu nie zabraniać dostępu do miłości Ojca, który czeka jego powrotu".

Franciszek prosi o rozgrzeszanie z grzechu aborcji

Następnie Franciszek napisał: "Z powodu tego wymagania, aby żadna przeszkoda nie stała pomiędzy prośbą o pojednanie a Bożym przebaczeniem, udzielam od tej pory wszystkim kapłanom, na mocy ich posługi, władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji".

Papież przypomniał, że władzy tej udzielił w sposób ograniczony na czas Roku Świętego Miłosierdzia w liście z 1 września 2015 roku, a teraz przedłuża ją w czasie, niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń.

W przypomnianym liście Franciszek napisał wtedy, że upoważnia wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym „do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie".

Obecnie papież dodał: "Chciałbym podkreślić z całą mocą, że aborcja jest grzechem ciężkim, ponieważ kładzie kres niewinnemu życiu. Jednakże z równą siłą mogę i muszę stwierdzić, że nie ma żadnego grzechu, którego nie mogłoby objąć i zniszczyć Boże miłosierdzie, gdy znajduje serce skruszone, które prosi o pojednanie się z Ojcem". Prosi więc kapłanów, aby stali się przewodnikami, wsparciem i pociechą, towarzysząc penitentom na tej drodze specjalnego pojednania. 

Papież apeluje do kapłanów o miłosierdzie

„Proszę, byście byli otwartymi na wszystkich; świadkami ojcowskiej czułości, mimo powagi grzechu; gorliwymi w pomaganiu w refleksji nad popełnionym złem; jasnymi w przedstawianiu zasad moralnych; gotowymi do towarzyszenia wiernym w procesie pokutnym, cierpliwie dotrzymując im kroku; dalekowzrocznymi w rozeznawaniu każdego poszczególnego przypadku; szczodrymi w udzielaniu Bożego przebaczenia” - apelował. 

Papież napisał także w liście, że miłosierdzie, któremu Rok Święty był dedykowany, nie może być tylko „dygresją w życie Kościoła”, lecz stanowi jego życie. Czyni ono, dodał, „widoczną i namacalną głęboką prawdę Ewangelii”.

„Nic z tego, co skruszony grzesznik przedstawia miłosierdziu Boga, nie może pozostać bez objęcia Jego przebaczeniem. Z tego względu nikt z nas nie może obwarować miłosierdzia warunkami” - stwierdził Franciszek. Dodał, że jest to akt bezinteresowności Boga, „miłości bezwarunkowej i niezasłużonej”.

Podsumowując Wielki Jubileusz Franciszek napisał: „Przeżyliśmy intensywny rok, podczas którego zostaliśmy obficie obdarowani łaską miłosierdzia. Dobroć i miłosierdzie Pana rozlały się na cały świat, niczym silny i ozdrowieńczy wiatr”. „W tym Roku Świętym - ocenił - Kościół potrafił słuchać i bardzo intensywnie doświadczył obecności i bliskości Ojca".

Papież ustanowił Światowy Dzień Ubogich

W dalszej części listu Franciszek przypomniał, że miłosierdzie ma również oblicze pocieszenia, którego każdy potrzebuje.

Duszpasterzom przypomniał o obowiązku troski o rodziny oraz „uważnego, głębokiego i dalekowzrocznego rozeznania duchowego”, tak aby każdy, „nikogo nie wykluczając, w każdej sytuacji życiowej, mógł się poczuć konkretnie przyjęty przez Boga, mógł aktywnie uczestniczyć w życiu wspólnoty".

„Jubileusz dobiega końca i zamykają się Drzwi Święte. Jednak drzwi miłosierdzia naszego serca są zawsze szeroko otwarte” - zapewnił papież. Napisał także o społecznym charakterze miłosierdzia i obowiązku solidarności chrześcijan ze wszystkimi, którzy cierpią, są dyskryminowani i ubodzy.

Papież ponadto ustanowił Światowy Dzień Ubogich, o co proszono go podczas niedawnego Jubileuszu ludzi społecznie wykluczonych. Będzie on obchodzony tydzień przed uroczystością Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

źródło PAP

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo