Andrzej Duda, Elżbieta Rafalska oraz Piotr Duda prezentują podpisaną ustawę emerytalną, fot. PAP/Jacek Turczyk
Andrzej Duda, Elżbieta Rafalska oraz Piotr Duda prezentują podpisaną ustawę emerytalną, fot. PAP/Jacek Turczyk

"Zobowiązanie zostało spełnione" - prezydent podpisał ustawę o emeryturach

Redakcja Redakcja Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 52

Andrzej Duda podpisał ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. - Zobowiązanie zostało spełnione. Jest to dla mnie moment wielkiej satysfakcji i radości - powiedział prezydent. 

Kiedy podwyższono wiek emerytakny?

- Tę sprawę traktujemy i traktowaliśmy jako niezwykle ważną; to piękny dzień dla "Solidarności" - mówił prezydent. Dziękował NSZZ "Solidarność" za "trwanie przy interesach Polaków", rządowi, większości parlamentarnej, premier Szydło i minister Rafalskiej za doprowadzenie do uchwalenia ustawy.

Związek NSZZ Solidarność od ponad trzech lat - od 2012 r. protestował przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. - Cała sprawa zaczęła się w 2011 r., kiedy ten element stał się bardzo poważnym argumentem w kampanii wyborczej parlamentarnej. Wtedy to Donald Tusk, który kandydował na urząd premiera zobowiązywał się, że podwyższenia wieku emerytalnego nie będzie. Niestety w 2012 r., niedługo po tym, jak wybory się rozstrzygnęły, jak Polacy mu zaufali, zrobił coś, czego polityk nigdy zrobić nie powinien, a mianowicie złamał tę obietnicę i przez Sejm i Senat została przeprowadzona ustawa podwyższająca wszystkim Polakom wiek emerytalny do 67 roku życia - przypominał Andrzej Duda.

Dodał, że przeciwko tej decyzji protestowały liczne środowiska, m.in. związki zawodowe. - Zmiana została przeforsowana; liczono jeszcze na to, że być może Trybunał Konstytucyjny uzna tutaj prawa obywatelskie, niestety TK nie stanął po stronie obywateli; zrobił to, co ucieszyło ówczesny rząd PO - mówił prezydent

Obietnica obniżenia wieku emerytalnego

W czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w 2015 r. obniżenie wieku emerytalnego było jednym ze sztandarowych postulatów. Andrzej Duda zobowiązał się do tej zmiany wraz z Beatą Szydło i minister Elżbietą Rafalską. 

- Dzisiaj jest ta wielka dla nas wszystkich chwila, kiedy jako prezydent Rzeczypospolitej już w tej chwili ustawę mogłem podpisać. Z radością teraz na koniec 2016 r., ale także i przed świętami Bożego Narodzenia informuję wszystkich, informuję przede wszystkim moich rodaków, że to zobowiązanie zostało spełnione – powiedział prezydent.

Dodał, że z obecnością w polityce wiąże się odpowiedzialność za realizację zobowiązań podjętych przed obywatelami. - Cieszę się, że te zobowiązania są konsekwentnie realizowane. Jest to dla mnie moment wielkiej satysfakcji i radości – powiedział Duda.

Co zakłada ustawa?

Prezydencki projekt dot. obniżenia wieku emerytalnego Andrzej Duda zapowiadał w swojej kampanii wyborczej. Do Sejmu trafił pod koniec listopada 2015 r., pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Sejm uchwalił ustawę w listopadzie br., a Senat przyjął ją na początku grudnia.

Wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Podobna zasada przejścia w stan spoczynku będzie do końca 2017 r. obowiązywała sędziów i prokuratorów - w zależności od przepracowanego okresu w tych zawodach.

Ustawa będzie obowiązywać od 1 października 2017 r.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

 

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo