Zwycięskie zdjęcie World Press Photo, fot.  	PAP/EPA/Burhan Ozbilici/AP/WORLD PRESS PHOTO HANDOUT
Zwycięskie zdjęcie World Press Photo, fot. PAP/EPA/Burhan Ozbilici/AP/WORLD PRESS PHOTO HANDOUT

World Press Photo wygrało zdjęcie przedstawiające zabójcę

Redakcja Redakcja Fotografia Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Znamy wyniki w konkursie na najlepszą fotografię 2016 r. Główną nagrodę World Press Photo otrzymało zdjęcie przedstawiające trzymającego w rękach pistolet zabójcę ambasadora Rosji w Turcji Andrieja Karłowa.

Autorem zwycięskiego zdjęcia jest fotograf agencji Associated Press Burhan Ozbilici.

Zamach na rosyjskiego ambasadora

Do zamachu na rosyjskiego ambasadora doszło 19 grudnia ubiegłego roku podczas wernisażu w galerii sztuki w Ankarze. Jury wyraziło uznanie dla odwagi Ozbiliciego, który nie odłożył aparatu, gdy 22-letni policjant po służbie Mevlut Mert Altintas otworzył ogień do ambasadora Karłowa. Napastnik ranił też trzy inne osoby, zanim został zastrzelony przez policję.

Na zwycięskiej fotografii widać ubranego w garnitur zabójcę, który w prawej dłoni trzyma pistolet, a lewą ma uniesioną, z palcem wskazującym w górze. Altintas ma szeroko otwarte usta i wykrzykuje coś ze złością. Za nim na podłodze leży zastrzelony dyplomata.

Zdjęcie to zwyciężyło także w kategorii serii "zdjęć z gorących wydarzeń". Serię zatytułowano "Zabójstwo w Turcji" i zawierała ona fotografie przedstawiające chwile tuż przed i tuż po zamordowaniu rosyjskiego dyplomaty. - Nie jest łatwo wyobrazić sobie siebie w takiej sytuacji, gdy nie wiadomo, co się dzieje i gdy ryzykuje się własnym życiem - powiedział przewodniczący jury Stuart Franklin.

Dylematy dziennikarza i jury

Ozbilici, który od 28 lat pracuje dla agencji AP, tłumaczył, że miał dwie możliwości: "zostać i wykonywać swoją dziennikarską pracę lub szybko uciec". - Uzbrojony mężczyzna zabił niewinną osobę, ale postanowiłem zostać i kontynuować swoją pracę - dodał.

Fotograf przyznał, że nie przywiązywał wagi do słów zabójcy, który po zastrzeleniu ambasadora wykrzykiwał "Allahu Akbar! Allahu Akbar! My umieramy w Aleppo, wy umieracie tutaj!", co było nawiązaniem do rosyjskiej interwencji w Syrii. - Jeśli koncentrowałbym się na jego słowach, nie mógłbym się koncentrować na jego ruchach - zauważył.

Kilka godzin po tych tragicznych wydarzeniach fotografię Ozbiliciego obejrzano 18 milionów razy.

Jury podkreśliło, że nagrodzenie zdjęcia przedstawiającego zamach terrorystyczny było "bardzo, bardzo trudną decyzją". - Jednak ostatecznie mieliśmy poczucie, że to zdjęcie jest wstrząsającym obrazem, który naprawdę świadczy o nienawiści naszych czasów - skomentowała członkini jury Mary F. Calvert.

Fotografie zgłoszone do World Press Photo

Nagrodzone fotografie koncentrowały się na tematach, które w ubiegłym roku dominowały w mediach, w tym na konfliktach w Syrii i Iraku, kryzysie migracyjnym, śmierci przywódcy Kuby Fidela Castro czy igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Wśród zdjęć natury są takie, które przedstawiają niszczący wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne, w tym fotografia pływającego żółwia, który zaplątał się w zieloną sieć rybacką.

Do konkursu zgłoszono ok. 80 tys. zdjęć autorstwa ponad 5 tys. fotografów ze 125 krajów. W ośmiu kategoriach jury nagrodziło 45 fotografów z 25 państw. Nie ma wśród nich Polski.

Zobacz:

Zabójstwo ambasadora Rosji. Zwycięzcy i przegrani

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura