Małgorzata Gersdorf. fot. Flickr.com/Senat RP
Małgorzata Gersdorf. fot. Flickr.com/Senat RP

PiS idzie do TK w sprawie legalności wyboru prezes Sądu Najwyższego

Redakcja Redakcja Trybunał Konstytucyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 143

PiS ma wątpliwości, czy prof. Małgorzata Gersdorf została powołana na swoje stanowisko legalnie.

Grupa ok. 50 parlamentarzystów PiS wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których została powołana na funkcję pierwsza prezes Sądu Najwyższego.- Jeżeli pani profesor Małgorzata Gersdorf jest ikoną walki o praworządność i wymiar sprawiedliwości, to również powinna zwrócić uwagę na kwestię tego, w jaki sposób została wybrana - stwierdził w rozmowie z TVN24 poseł wnioskodawca Arkadiusz Mularczyk.

W ocenie Mularczyka powinna być "uchwała Zgromadzenia Ogólnego i to ta uchwała powinna być przekazana panu prezydentowi, który dokonuje wyboru, spośród dwóch kandydatów, prezesa SN".

Zarzuty wobec prezes SN

- Mamy cztery kategorie zarzutów, które zgłaszamy do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Mularczyk. - Uważamy, że mają one charakter bardzo poważny, wręcz fundamentalny. Oczekujemy, że Trybunał Konstytucyjny uzna te przepisy za niezgodne z konstytucją. Co więcej, wnosimy ażeby wyrok miał charakter aplikacyjny. To oznacza, że skutki tych czynności byłyby uznane za nieskuteczne. A zatem nie tylko wybór pani profesor Marii Gersdorf przez pana prezydenta Bronisława Komorowskiego byłby nieskuteczny, ale także czynności, które podejmowała w ciągu ostatnich lat byłyby nieskuteczne. Dlatego, że taka procedura wyboru, tryb, następnie przedstawienie panu prezydentowi, mają w naszej ocenie charakter niekonstytucyjny i powinny być wyeliminowane z obrotu prawnego - stwierdził Mularczyk.

Regulacje powinny być w ustawie, nie w regulaminie

- Nasze zarzuty skupiają się wokół wadliwości przepisów dotyczących procedury wyboru i przedstawienia kandydatów na I Prezesa Sądu Najwyższego prezydentowi RP przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego - stwierdził poseł. - Ta materia nie powinna być uregulowana w regulaminie, który nie jest publikowany i nie jest publicznie znany, ale powinna być uregulowana w ustawie - wyjaśniał. - Zarzucamy też brak podjęcia uchwały przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, a jedynie formułę przedstawienia wyników głosowania - dodał.

Gersdorf krytykowała zmiany w TK

Na pytanie, czy na wniosek nie ma wpływu ostatnia krytyka zmian w Trybunale Konstytucyjnym i sądownictwie ze strony I Prezes Sądu Najwyższego odpowiedział, że "jeżeli pani profesor Małgorzata Gersdorf jest ikoną walki o praworządność i wymiar sprawiedliwości, to również powinna zwrócić uwagę na kwestię tego, w jaki sposób została wybrana". Dodał, że ze sprawą nie mają związku "napięcia, które obecnie są na linii Trybunał Konstytucyjny-Sąd Najwyższy". Poseł został zapytany, czemu PiS zajmuje się sprawą teraz, podczas gdy prof. Gersdorf została wybrana na swoje stanowisko w 2014 roku. - To obecnie toczy się bardzo ożywiona debata nad strukturą sądownictwa, dokonywana jest analiza aktów prawnych w tym zakresie - odpowiedział Mularczyk. - Wątpliwości pojawiły się w tej kadencji Sejmu, w poprzedniej kadencji ja się tą tematyką nie zajmowałem - dodał.

źródło: PAP, TVN24

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka