Premier Beata Szydło podpisze Deklarację Rzymską, fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Beata Szydło podpisze Deklarację Rzymską, fot. PAP/Radek Pietruszka

Szydło: Wszystkie państwa podpiszą Deklarację Rzymską. Są tam polskie postulaty

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 32

Do końca zwlekała z zatwierdzeniem tekstu wspólnej Deklaracji, ale ostatecznie ją podpisze. Premier Beata Szydło przybyła do Rzymu na szczyt UE, upamiętniający 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich.

Co się znajdzie w Deklaracji Rzymskiej?

Przed wylotem na szczyt UE do Rzymu szefowa rządu podkreśliła, że może z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, iż wynegocjowany tekst Deklaracji Rzymskiej, to tekst, który ona, jako przedstawiciel Polski, premier polskiego rządu, może podpisać, "ze względu na to, że jest to tekst dla Polski bezpieczny".

Dodała, że Deklaracja będzie zawierała polskie postulaty. - Nie zdecydowałam się, że Polski rząd będzie popierał tę deklarację do momentu, gdy nie byłam pewna, że te polskie postulaty zostaną tam zawarte - oświadczyła. Podkreśliła, że "jedność Europy, to jest priorytet, który podkreślamy i będziemy podkreślać zawsze".

- Jedność i niepodzielność Europy, ten zapis znalazł się w Deklaracji i to jest sukces polskiej dyplomacji, ponieważ stawialiśmy ten warunek bardzo mocno - zaznaczyła premier. Jak dodała, nie było od początku zgody wszystkich państw, żeby taki zapis się znalazł. Według Szydło negocjacje i napięcia wokół tekstu trwały do ostatnich chwil.

- Postawiłam również drugi (warunek), ażeby wspólny rynek nie był podzielony, nie był niszczony poprzez przyjmowanie rozwiązań socjalnych, które uderzałyby w podział tego rynku. Byśmy dalej zachowali te swobody, które są z naszego punktu widzenia, również i pozostałych państw członkowskich, ale szczególnie z punktu widzenia Polski, podstawowymi, czyli szansa i rozwój polskich przedsiębiorców, równe możliwości konkurowania na rynku europejskim, dostępność do rynku europejskiego dla polskich pracowników - zaznaczyła premier.

aktualizacja: Przywódcy 27 państw UE zgodnie przyjęli Deklarację Rzymską

Cztery polskie warunki

Jak podkreśliła trzecią podnoszoną przez polski rząd kwestią była polityka obronna UE, realizowana w ścisłym powiązaniu z polityką NATO. "Ten zapis również uzyskaliśmy" - mówiła. Czwartym warunkiem stawianym przez Polskę jest odpowiednia pozycja parlamentów narodowych w procesie legislacyjnym. - Prawo stanowione w UE musi być bardzo jasno określone. Musi być pod kontrolą parlamentów narodowych - oświadczyła Szydło. - Odpowiednia pozycja parlamentów narodowych to również priorytet Polski, który znalazł się w Deklaracji - dodała premier.

Jak mówiła szefowa rządu, dla Polski było ważne, aby w tekście były zawarte cztery nasze priorytety, ale też, aby nie znalazły się tam zapisy, które są dla Polski nie do przyjęcia. - Walczyliśmy również o coś więcej, niż tylko tekst, walczyliśmy o pewną atmosferę, o pewien klimat tego szczytu. I to się udało, jest pełny sukces w tym zakresie - podkreśliła Szydło.

Według premier ostateczna wersja deklaracji nie jest wystarczająco ambitna, ale wartością jest to, że powstała i jest kompromisem do przyjęcia dla wszystkich. - Uważaliśmy, że Europę stać na więcej - przyznała. Jednak - jak wskazała - "jest to dokument, który w tej chwili, w tej obecnej sytuacji politycznej, jest możliwy do tego, aby został przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie". Pod dokumentem podpiszą się wszystkie 27 państw.

60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich

W uroczystych obchodach w stolicy Włoch wezmą udział przywódcy prawie wszystkich państw członkowskich. Nie będzie przedstawiciela Wielkiej Brytanii, która przygotowuje się do opuszczenia Wspólnoty.

Deklaracja Rzymska podkreśli dotychczasowy dorobek Wspólnoty i wyznaczy kierunek integracji europejskiej na kolejną dekadę. Uroczystość jej podpisania przez unijnych przywódców w sobotę na Kapitolu będzie punktem kulminacyjnym obchodów 60. rocznicy Traktatów Rzymskich, które dały początek integracji europejskiej. W piątek unijnych przywódców przyjmie na audiencji papież Franciszek.

Zobacz także:

Europa musi być dziś jedna, niepodzielna - mocne wystąpienie Beaty Szydło

źródło PAP
ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka