Siedziba "Gazety Wyborczej" w Warszawie.
Siedziba "Gazety Wyborczej" w Warszawie.

Przeczytają konstytucję z "Wyborczą", Agora zarobi. Radny PO: To przesada

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 27

W poniedziałek w wielu miastach odbędą się obchody 20-lecia wejścia w życie konstytucji RP. Patronat nad wydarzeniem w Poznaniu objęła "Gazeta Wyborcza", ale nie za darmo - wydawca dziennika, spółka Agora, otrzyma z kasy miasta blisko 37 tys. złotych. 

- Wydarzenie pod hasłem „Konstytucja ma głos” organizujemy razem z Urzędem Miasta Poznania. Zapraszamy na nie wszystkich poznaniaków, dla których konstytucja jest wartością i zasługuje na ochronę - zachęca "Gazeta Wyborcza". Impreza rozpocznie się po godzinie 17 od przypomnienia okoliczności, w jakich została napisana i wdrożona w życie. Organizatorzy odczytają preambułę, a "najpiękniejszy, najbardziej wspólnotowy i wzruszający fragment konstytucji – przeczyta prezydent miasta Jacek Jaśkowiak" - pisze dziennik. 

Uczestnicy obchodów otrzymają darmowe egzemplarze konstytucji, którą wspólnie przeczytają na dziedzińcu urzędu miasta Poznania. Wszystko to ma charakter nie tylko wspomnieniowy, ale polityczny. Władze miasta i redakcja "Gazety Wyborczej" sprzeciwiają się w ten sposób politykom PiS, którzy - według organizatorów wydarzenia - łamią konstytucję, przyjętą w 1997 roku. -Mamy nie tyle kłopot z konstytucją, ile z jej interpretacją. Ta z kolei nosi z reguły znak firmowy ludzi, którzy jej dokonują - mówił w wywiadzie były premier, Włodzimierz Cimoszewicz. 

Spółka Agora, wydająca "Gazetę Wyborczą", zarobi na organizacji święta konstytucji prawie 37 tys. złotych - ujawnił poznański radny PO. - 36900 PLN, tyle Poznań płaci Agorze za akcję "Konstytucja ma głos". Sorry, ale chyba ktoś przesadził! - nie krył oburzenia na Twitterze Tomasz Lipiński. Rzeczywiście: umowa między miastem a Agorą została zarejestrowana w Biuletynie Informacji Publicznej Poznania, zawarta 20 marca. "Umowa na działania promocyjne związane z wydarzeniem "Konstytucja ma głos" - czytamy. - To nie budowa wizerunku, tylko promowanie swoich poglądów za publiczne pieniądze - uważa radny Lipiński. 

W poniedziałek w Poznaniu konstytucję na głos będzie czytał również lokalny oddział KOD. Ustawa zasadnicza została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. przez Zgromadzenie Narodowe. Referendum ws. jej przyjęcia odbyło się 25 maja 1997. Frekwencja wyniosła wówczas 42,86 proc., a "za" oddało głos 52,71 proc. wyborców. 

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura