Marszałek Senatu Stanisław Karczewski
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski

Karczewski: polska flaga staje się symbolem polskiego sukcesu

Redakcja Redakcja Święta, rocznice Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Na Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą marszałek Senatu Stanisław Karczewski wygłosił orędzie. Polakom za granicą życzył, by realizowali swoje marzenia, gdziekolwiek mieszkają.

Rola i symbolika polskiej flagi


- Flaga biało-czerwona jest nie tylko symbolem państwa, ale jednoczy wszystkich Polaków, niezależnie od przekonań politycznych, wyznania, czy miejsca na ziemi, gdzie przyszło im żyć. To symbol, który jednoczy nas w czasach tragicznych i heroicznych, w czasach nadziei i radości. Daje nam poczucie dumy narodowej - powiedział Karczewski.

Marszałek przypomniał, że biało-czerwona flaga łączy Polaków od czasów Konstytucji 3 maja. Przypominał wydarzenia z historii Polski, w których rolę odegrała polska flaga. - Wokół niej jednoczyli się uczestnicy powstań narodowych. To biało-czerwona flaga powiewała nad Zamkiem Królewskim w Warszawie pamiętnego września 1939 r., nad Westerplatte, czy wreszcie nad gmachem PAST-y podczas Powstania Warszawskiego. Ta flaga zawisła na ruinach klasztoru Monte Cassino oraz na Bramie Brandenburskiej. Morze polskich flag towarzyszyło nam Polakom podczas pamiętnych polskich miesięcy: października ‘56, grudnia ’70, czerwca’76., a później w sierpniu’80 r. - podkreślił marszałek Senatu.

Jak wskazał, flaga jest także symbolem nadziei. - Dziś flaga nasza powiewa dumnie wśród flag państw tworzących Wspólnotę Europejską i Sojusz Atlantycki. Flaga staje się symbolem polskiego sukcesu – budowy demokracji, zdrowej gospodarki i prestiżu międzynarodowego Polski - zaznaczył Karczewski. To "dumny symbol" Polaków w kraju i za granicą.

Święto Polaków za granicą


Poza Polską żyje blisko 20 milionów Polaków. Marszałek przypomniał, że 2 maja jest ich święto - ustanowione jako wyraz wdzięczności i pamięci za wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Złożył im też życzenia. - Szanowni Państwo, w dniu Waszego Święta, życzę byście realizowali marzenia, budowali swoją pozycję zawodową i społeczną, gdziekolwiek przyszło Wam żyć. Jesteśmy dumni z waszych sukcesów! One także tworzą wizerunek naszego kraju poza granicami. Mam nadzieję, że i Wy jesteście dumni z naszej ojczyzny. Chciałbym, by ona zawsze była w waszych sercach, byście pielęgnowali polskość i przekazywali ją kolejnym pokoleniom - powiedział Karczewski.

- Poza Polską, tam gdzie nie ma polskiego państwa, polskich instytucji, a szczególnie polskiej szkoły, pierwszą ostoją polskości jest rodzina. To ona dba o podtrzymywanie więzi z Ojczyzną. Dobrze wiemy, ile potrzeba miłości, cierpliwości i trudu rodziców, by mieszkając poza Polską, dzieci zachowały polską mowę, wiarę, polski obyczaj i dumę z kraju pochodzenia - podkreślił.

Ustawa o repatriacji


Karczewski zapewnił, że Senat jako opiekun Polonii i Polaków poza granicami będzie wspierał inicjatywy służące podtrzymywaniu ich więzi z Polską.

- Pamiętamy też o tych naszych rodakach, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku zawieruchy dziejowej. Rozsiała ich ona po bezkresach dawnego imperium sowieckiego, gdzie wielu z nich pozostaje do dziś. Właśnie zmieniliśmy ustawę o repatriacji. Otworzyliśmy szeroko drzwi tym naszym rodakom, którzy zechcą do Polski powrócić. To im się należy od państwa polskiego - powiedział marszałek. Wyraził jednocześnie żal, że "na te otwarte drzwi do kraju musieli czekać tak długo".

"Szanowni Państwo, Rodacy! Mam nadzieję, że te święta wzmocnią poczucie dumy i wspólnoty narodowej ponad granicami i ponad podziałami - powiedział Karczewski.

źródło PAP

ja

Prezydent: To piękne, że te dwie uroczystości łączą się 2 maja (wideo TVN24/x-news)


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura