Msza kanonizacyjna w Fatimie, fot. PAP/EPA/PAULO NOVAIS / POOL
Msza kanonizacyjna w Fatimie, fot. PAP/EPA/PAULO NOVAIS / POOL

Papież Franciszek kanonizował w Fatimie dzieci, którym ukazała się Matka Boska

Redakcja Redakcja Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Papież Franciszek ogłosił świętymi rodzeństwo Franciszka i Hiacyntę Marto, pastuszków, świadków objawień fatimskich przed stu laty. Około miliona ludzi z całego świata przybyło na uroczystość Matki Bożej Fatimskiej.

Franciszek (1908-19) i Hiacynta Marto (1910-20), którzy zmarli w czasie epidemii grypy hiszpańskiej, to pierwsze w Kościele kanonizowane dzieci, nie będące męczennikami. Beatyfikował ich Jan Paweł II 13 maja 2000 roku, w obecności trzeciego świadka objawień, siostry Łucji Dos Santos. Zmarła ona w 2005 roku. Jej proces beatyfikacyjny trwa.

W homilii Franciszek przywoływał opisy objawień. Nawiązując do ich treści papież mówił: Matka Boża "przeczuwając i przestrzegając nas przed groźbą piekła, do którego prowadzi – często proponowane i narzucone – życie bez Boga, bezczeszczące Boga w Jego stworzeniach, przyszła, aby nam przypomnieć o Bożym Świetle". Nazwał Fatimę "płaszczem Światła".

Wskazywał wiernym, aby trzymali się Matki Bożej "jak dzieci", a będą żyć się w nadziei, opartej na Jezusie.
Powiedział: "Mocni tą nadzieją, zebraliśmy się tutaj, aby podziękować za niezliczone błogosławieństwa, których Bóg udzielił w ciągu minionych stu lat spędzonych pod tym płaszczem Światła, którym Matka Boża, wychodząc z Portugalii bogatej w nadzieję, ogarnęła wszystkie krańce Ziemi".

Franciszek podziękował wiernym za przybycie na mszę, modlił się za wszystkich "braci w chrzcie i w człowieczeństwie", zwłaszcza za chorych i niepełnosprawnych, więźniów i bezrobotnych, ubogich i opuszczonych.

Apelował o "powszechną mobilizację" przeciwko obojętności, która oziębia serce i pogłębia krótkowzroczność. - Nie chcemy być poronioną nadzieją! Życie może przetrwać tylko dzięki hojności innego życia - dodał. Namawiał, by odkryć "młode i piękne oblicze Kościoła, który jaśnieje, gdy jest gościnny, wolny, wierny, ubogi w środki i bogaty w miłość".

W liturgii uczestniczył chłopiec z Brazylii, którego niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie wybrano jako cud do kanonizacji. Lucas powrócił całkowicie do zdrowia po ciężkim urazie mózgu, jakiego doznał w 2013 roku w wieku 5 lat, gdy wypadł z okna podczas zabawy. Lekarze nie dawali mu żadnych szans na przeżycie. Chłopiec z siostrą i rodzicami podszedł do papieża w procesji.

Przed mszą Franciszek rozmawiał z premierem Portugalii Antonio Costą. Spotkał się też z rodziną palestyńskich uchodźców, którą poznał przed dwoma laty w czasie mszy w Wielki Czwartek, odprawionej w ośrodku dla migrantów koło Rzymu. Od roku ta czteropokoleniowa rodzina mieszka w wiosce koło Fatimy.

PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo