Ulica Twarda w Warszawie. fot. Wikimedia. Patryk Jaki. fot. PAP
Ulica Twarda w Warszawie. fot. Wikimedia. Patryk Jaki. fot. PAP

Komisja Jakiego zadecydowała: Twarda pozostaje własnością miasta

Redakcja Redakcja Reprywatyzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 34

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję ratusza o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy Twardej 8. Nieruchomość pozostanie własnością miasta.

Komisja zebrała się o godzinie 11 na niejawnym posiedzeniu. Decyzja dotyczy nieruchomości położonych przy ulicy Twardej 8 i Twardej 10. Chodzi o decyzję reprywatyzacyjną stołecznego ratusza z 2014 r. na rzecz "handlarza roszczeń" Macieja M., w związku z którą gimnazjum numer 42 musiało się przenieść. Decyzja komisji ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Twarda własnością miasta

Komisja zebrała się na niejawnym posiedzeniu po to, by ogłosić decyzje ws. nieruchomości Twarda 8 i 10. Chodziło o roszczenia Macieja M. Skupował on roszczenia do nieruchomości, której przedwojennymi właścicielami byli obywatele RP pochodzenia żydowskiego. Po decyzjach sądów, które m.in. ustanowiły kuratora spadku, zwrócił się do miasta o ustanowienie użytkowania wieczystego - co stało się w lipcu 2014 r. Wcześniej, w związku z roszczeniami M., Rada Miasta przeniosła stamtąd gimnazjum.

Już po decyzji z lipca 2014 r. odnalazła się pominięta spadkobierczyni Edith S.; okazało się też, że części spadkobiercom wypłacono odszkodowanie. Dlatego ratusz nie podpisał z M. umowy notarialnej ws. użytkowania działek; on sam pozwał zaś miasto do sądu z żądaniem jego zawarcia. Miasto - które formalnie nadal jest właścicielem działek - wszczęło też postępowanie wznowieniowe, zawieszone po rozpoczęciu prac komisji.

Komisja weryfikacyjna uchyliła w całości decyzję m.st. Warszawy ws. nieruchomości przy ul. Twardej 10 i odmówiła ustanowienia prawa do jej użytkowania wieczystego - poinformował jej przewodniczący, wiceszef MS Patryk Jaki. Wcześniej uchyliła ona decyzję m.st. Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej 8.

Pierwsze spotkanie komisji

W sprawie Twardej komisja zwoływana była dwukrotnie. Pierwsze posiedzenie odbyło się 26 czerwca. Zeznawał na nim Krzysztof Śledziewski, były urzędnik z BGN. Najbardziej zaskakującym elementem jego oświadczeń była sprawa rzekomej ingerencji Hanny Gronkiewicz-Waltz w podejmowane decyzje reprywatyzacyjne.

Drugi przez komisją zeznawał Jerzy Mrygoń, wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomości. Za Przekonywał, że decyzja o zwrocie Twardej, którą podpisał w kwietniu 2014 roku, była "zgodna z prawem i ze stanem faktycznym, jaki wówczas posiadał".

Tego dnia przed komisją zeznawała też była urzędniczka ratusza Gertruda Jakubczyk-Furman. Konsekwentnie odmawiała odpowiedzi na pytania, dlatego została ukarana grzywną w wysokości 3 tys. złotych.

Kolejne posiedzenia komisji reprywatyzacyjnej

Komisja weryfikacyjna kontynuowała prace w czwartek 29 czerwca. Jako pierwszy zeznawał wtedy Marcin Bajko - były szef dawnego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Przesłuchanie trwało blisko sześć godzin.

Według byłego urzędnika, prezydent Warszawy miała pełną wiedzę o reprywatyzacji.  Były szef BGN jako główną przyczynę likwidacji gimnazjum przy Twardej wielokrotnie wskazywał uchwałę Rady Warszawy. Ta została przegłosowana przez radnych Platformy Obywatelskiej na sesji 13 lutego 2014 lutego. Bajko przekonywał na posiedzeniu, że przyjęcie uchwały go "wtedy zaskoczyło". Zaraz po nim przesłuchiwani byli dwaj pełnomocnicy spadkobiercy dawnych właścicieli nieruchomości przy Twardej. W charakterze strony wezwana była prezydent warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nie stawiła się, za co została ukarana grzywną.

W czwartek 13 lipca odbędzie się trzecie jawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej. Tym razem jej członkowie zajmą się zwrotem słynnej działki przy dawnej Chmielnej 70, od której zaczęła się afera reprywatyzacyjna. Wśród wezwanych stron są: Hanna Gronkiewicz-Waltz i była urzędniczka Marzena K.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka