suntzu11

Komentarze autora

 • 07.07.2011 10:02

  @Marek Mądrzak

  A co Pan sądzi o podrzuceniu do IPN teczki SOR "Popiel" w dniu beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki w 2010 roku?. Czy Kościół od umowy z komunistami w 1989 roku był pewien, że teczki te zniszczono i dlatego przeprowadził proces beatyfikacyjny nie zważając na brak podstawowych danych o prześladowaniu księdza? Przecież teraz na dobrą sprawę proces powinien zacząć się od nowa.

 • 06.07.2011 16:09

  @Marek Mądrzak

  Gmyz jest luteraninem co nadaje tylko smaczku jego lustracji Kościoła katolickiego. Zresztą Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce zaszedł znacznie dalej w oczyszczaniu swoich struktur niż Kościół katolicki. A czy wiadomo jest coś Panu, że w czasie nieformalnych rozmów sondażowych po 1982 Kiszczak był za powołaniem rządu porozumienia narodowego z premierem Chrzanowskim albo Janem Olszewskim?

 • 06.07.2011 09:18

  Bartoszewski

  A co ze sfałszowanym według niego zobowiązaniem do współpracy z SB Władysława Bartoszewskiego? Czytał Pan jego teczkę? Inna sprawa, że po 1989 nie będąc nawet magistrem wykładał na KUL jako profesor doktor habilitowany. Czy nie uważa Pan, że sprawa powinna otrzeć się o prokuratora? Kiedy Lepper pisał sobie na wizytówkach senator doktor Andrzej Lepper to była jego prywatna sprawa. Kiedy uczelnia posiadająca państwowy placet pozwala, by jej wykładowca fałszował spobie de facto dane osobowe i wprowadzał w błąd tysiące swoich magistrantów i setki doktorantów to już nie jest sprawa prywatna.

 • 06.07.2011 08:40

  Kaczmarski cd.

  A potem z narażeniem życia jego teksty były drukowane w kontrolowanych przez SB drukarniach i rozprowadzane przez kurierów... W raportach Kiszczaka do Moskwy przejętych przez STASI podany jest procent drukarni, które SB kontrolowała i nie był to niestety jakiś ułamek.

 • 06.07.2011 08:36

  Inspiracja

  Zważywszy, że homilie księdza prałata Jankowskiego były redagowane przez płk SB, który mieszkał na jego plebanii, niczym dziwnym nie byłoby, gdyby się okazało, że Kaczmarski był zadaniowany na odcinku literackim...

 • 06.07.2011 08:31

  Kaczmarski

  Czy czytał Pan teczki Kontaktu Operacyjnego SB PRL Jacka Kaczmarskiego? To by wyjaśniało wiele inspiracji bezpieki...

 • 06.07.2011 08:28

  Sołżenicyn

  O ambiwalentnej roli pisarstwa Sołżenicyna pisał już Józef Mackiewicz. Najwyraźniej mniej groźne było dla bezpieki kontrolowanie kanałów przerzutów bibuły (co dawało możliwość inspirowania wydawnictw podziemnych) niż zlikwidowanie drugiego obiegu. To coś tak jak gdyby dzisiaj z narażeniem życia ludzie szmuglowali Gazetę Wyborczą...

 • 02.07.2011 19:37

  @Marek Mądrzak

  Czy nie uważa Pan za skandal, że w Radzie IPN zasiada przynajmniej dwóch kandydatów na tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa PRL?

  Bolesław Orłowski zarejestrowany 09.03.1978 r. w Wydz. "C" KSMO pod nr. 23032 przez Wydz. III KSMO w kategorii kandydata na tajnego współpracownika. Miał być wykorzystany w inwigilacji pracowników Instytutu Historii Nauki Oświaty i Techniki PAN w Warszawie „znanych z działalności antyustrojowych”. Zarejestrowany 09.11.1984 r. przez Wydz. IV Dep. II MSW pod nr. 88921 w formalnej kategorii „zab.[ezpieczenie operacyjne]” – faktycznie w charakterze kandydata na tajnego współpracownika. W obu wypadkach zabezpieczenie operacyjne mogło oznaczać zwerbowanie przez wywiad wojskowy.

 • 02.07.2011 19:15

  @Marek Mądrzak

  Profesor chyba żartował, ale akta schował do szafy pancernej Instytutu Studiów Politycznych PAN w Warszawie. Zresztą jako członek kolegium IPN złożył jakieś oświadczenie w kopercie np. że podjął współpracę z SB za wiedzą Lecha Wałęsy itp. Ciekawe czy jego akta można przeczytać w czytelni.

  Zarejestrowany pod nr. 24543 jako osoba do podteczki zagadnieniowej sprawy o krypt. "Skorpion" (nr. 21276) prowadzonej przez Wydz. IV Dep. II MSW (a także przez Wydz. III Dep. II, Wydz. III Dep. III i Wydz. VIII Dep. II), dotyczącej współpracy z wywiadem izraelskim.
  Zarejestrowany 2.03.1976 r. przez Wydz. III KSMO pod nr. 14768 jako kandydat na tajnego współpracownika. Prowadzenie sprawy przejął 10.07.1978 r. Wydz. III-1 KSMO. Z powodu "odmowy współpracy" materiały 23.02.1979 r. zarchiwizowano pod nr. 12045/I-k, następnie sfilmowano (mkf. 12045/1).

  Coś tu śmierdzi - rejestrowany w marcu 1976 jako kandydat na TW SB musiał prawdopodobnie wykonać jakieś zadanie dla SB, którego wykonanie potem sprawdzano w innych źródłach. W lipcu 1978 kandydata? przejął inny wydział a dopiero po 4 latach z powodu "odmowy współpracy" zrezygnowano z kandydata? Chyba, że rzeczywiście chodziło o współpracę z wywiadem izraelskim (podobnie jak Bartoszewski?) i SB nie chciała wypłoszyć figuranta, którego przejął i odwrócił wywiad wojskowy PRL. Po 1990 mógł być przejęty z dobrodziejstwem inwentarza od płk Romana Misztala albo gen. Edmunda Buły, ale to to dzisiaj jest tajne i to tylko hipotezy i poszlaki...

 • 28.05.2011 22:31

  Amerykańsko-rosyjskie partnerstwo strategiczne na obszarze postradzieckim.

  USA są patronem polskiej transformacji jeszcze od 1989 roku, kiedy amerykański ambasador w Warszawie naciskał, by Wojciech Jaruzelski został prezydentem PRL. Nie dziwi więc fakt, że Obama spotkał się z ostatnim premierem PRL Tadeuszem Mazowieckim.

  W czerwcu 2011 przestanie istnieć Unia Zachodnioeuropejska, jedyny sojusz wojskowy demokracji zachodnich zakładający natychmiastową odpowiedź militarną w razie hipotetycznej agresji rosyjskiej na którekolwiek z nich. NATO wbrew pozorom jest tylko organizacją bezpieczeństwa międzynarodowego, zawisłą od artykułów Karty ONZ. Federacja Rosyjska skutecznie sparaliżowała działalność Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych w czasie rosyjskiej inwazji na Gruzję w 2008. Nic nie wskazuj na to, że w razie hipotetycznego zajęcia państw bałtyckich (co korporacja RAND prognozuje na 2012 rok) ONZ będzie w stanie uchwalić rezolucję potępiającą agresję co da asumpt do zastosowania artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego.

  Kalendarium stosunków polsko-amerykańskich lat ostatnich


  14 sierpnia 2008 w obliczu rosyjskiej agresji na Gruzję Polska podpisała z USA wstępną umowę o budowie tarczy antyrakietowej.

  Sierpień 2008 Finlandia wyraża chęć wstąpienia do NATO.

  19 sierpnia prezydent RP Lech Kaczyński wygłosił orędzie: „podpisana zostanie umowa pomiędzy rządem Rzeczypospolitej a rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Tarcza, która - co warto podkreślić - nie jest bronią ofensywną, ma ochraniać nas i naszych sojuszników przed atakiem rakietowym. Tarcza jako instalacja wyłącznie obronna nie jest wymierzona w kogokolwiek. Dlatego też nikt, kto ma dobre intencje względem nas, czyli świata zachodniego, nie powinien się jej obawiać. Polska w tej sprawie podejmuje suwerenną decyzję. Ma do niej prawo jako kraj niepodległy, który sam decyduje o swojej polityce. Nikt nie może dyktować Polsce, co ma robić. Te czasy minęły. I każdy z sąsiadów musi dziś żyć ze świadomością, że nasza ojczyzna nie da się już nikomu podporządkować i zastraszyć. Instalacja tarczy w Polsce to nie tylko wzmocnienie naszej pozycji w świecie ukazujące ważną geopolityczną rolę Polski, ale także jasny dowód na umocnienie naszego sojuszu z najsilniejszym państwem świata, ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej.”

  20 sierpnia 2008 roku w Warszawie Radosław Sikorski z Condoleezzą Rice podpisali główną umowę o budowie elementów amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej na terytorium Polski. Wiceszef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Anatolij Nogowicyn dał do zrozumienia, że Polska, wyrażając zgodę na zainstalowanie elementów tarczy, stała się w ten sposób pierwszoplanowym celem dla rosyjskich rakiet.

  28 października 2008 Rosja zaatakuje Polskę podczas prezydentury Obamy - taki czarny scenariusz snuje, wspierająca Partię Republikańską, amerykańska konserwatywna grupa "Focus on Family".

  23 listopada 2008 w czasie wizyty w Gruzji prezydent RP Lech Kaczyński został ostrzelany przez posterunek wojsk rosyjskich. „Nie trafić z 30 metrów, to trzeba ślepego snajpera” – Bronisław Komorowski.
  12 grudnia 2008 „polski rząd spodziewał się zagrożenia ze strony Rosji w ciągu najbliższych 10-15 lat, jednak po kryzysie w Gruzji, może to być tylko 10-15 miesięcy” – Radosław Sikorski w rozmowie z dyplomatą amerykańskim (Wikileaks 08WARSAW1409). Norweskie i brytyjskie samoloty przechwyciły dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160 nad Morzem Północnym.

  12 maja 2009 Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew zatwierdził Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Federacji Rosyjskiej do 2020 roku, głoszącą m. in., że „Czynnikiem determinującym relacje z NATO pozostanie nieakceptowanie przez Rosję planów przesunięcia infrastruktury wojskowej sojuszu ku jej granicom i prób nadania mu funkcji globalnych, sprzecznych z normami prawa międzynarodowego.”

  11 czerwca 2009 sekretarz obrony USA Robert Gates ujawnia, że baterie PATRIOT stacjonujące w Polsce będą nieuzbrojone.

  Wrzesień 2009 Federacja Rosyjska i Białoruś przeprowadziły u granic Polski największe wspólne manewry wojskowe od czasu zakończenia zimnej wojny. W ćwiczeniach „Zapad-2009” uczestniczyło 30 tysięcy żołnierzy. Według scenariusza manewrów, w Grodnie wybucha powstanie inspirowane przez Polaków. Na pomoc białoruskiej władzy ruszają rosyjskie wojska. W mieście dochodzi do walk między Polakami a komandosami z Rosji. Główna część ćwiczeń prowadzona jest pod Brześciem przy samej granicy z Polską i u wejścia do Zatoki Gdańskiej. Siły rosyjskie ćwiczyły wysadzanie desantów na wybrzeżu polskim. Faza aktywna ćwiczeń "Zachód-2009" miała miejsce w 70. rocznicę działań Armii Czerwonej przeciwko Polsce we wrześniu 1939 roku.

  16 września 2009 doradca prezydenta Francji do spraw międzynarodowych Jean-Paul Levitte w rozmowie z wysłannikiem Departamentu Stanu USA stwierdził, że „minie generacja zanim Rosja pogodzi się z utratą swoich wpływów od Polski, przez państwa bałtyckie, aż po Ukrainę i Gruzję. Dla Rosji dobrzy sąsiedzi to sąsiedzi całkowicie podporządkowani”

  17 września 2009 w rocznicę agresji ZSRR na Polskę z 1939 roku administracja amerykańska ogłasza, że rezygnuje z budowy 10 stanowisk rakiet przechwytujących na terytorium Polski i radaru w Republice Czeskiej, związanych z planem obrony antyrakietowej.

  10 października 2009 prezydent RP profesor Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński, zakładający m. in. likwidację do czerwca 2011 Unii Zachodnioeuropejskiej, jedynego porozumienia państw Zachodu zapewniającego natychmiastową odpowiedź militarną w razie rosyjskiej agresji na którekolwiek z nich.

  28 października 2009 amerykański niszczyciel USS Ramage otworzył ogień w porcie wojennym w Gdyni i ostrzelał polskie magazyny.

  24 listopada 2009 w wypadku samochodowym zginął amerykanista profesor Krzysztof Michałek, zwolennik budowy tarczy antyrakietowej przez administrację demokratów

  11 grudnia 2009 Polska podpisuje z USA porozumienie SOFA dotyczące statusu wojsk amerykańskich, zakładające rotacyjny pobyt baterii PATRIOT.
  Styczeń 2008 oficer delegowany do spraw obrony antyrakietowej Foreign Office Libby Stockel ujawnia, że dominuje przekonanie że wysiłki Rządu Jej Królewskiej Mości i administracji amerykańskiej zbudowania obrony antyrakietowej w Europie są podminowane dwuznaczną postawą rządu Donalda Tuska, a wynik ostatnich wyborów w Polsce wprowadził nerwową atmosferę w NATO. (wikileaks 08LONDON111)

  20 stycznia 2010 Nad Arktyką brytyjskie i norweskie samoloty przechwyciły dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95.

  26 stycznia 2010 wznowienie prac Rady Rosja-NATO, zamrożonych po agresji Federacji Rosyjskiej na Gruzję.

  5 kwietnia 2010 W tygodniku "Parade", ilustrowanym dodatku do wielu dzienników w USA, m.in. "Washington Post", w którym pisuje żona ministra Radosława Sikorskiego Anne Aplebaum, ukazały się artykuły o polskich obozach śmierci. Zawarto tam sformułowania w rodzaju "polski obóz śmierci w Majdanku", "polski obóz koncentracyjny" i "polskie getto warszawskie".

  8 kwietnia 2010 prezydenci USA i Federacji Rosyjskiej podpisali w Pradze nowy traktat o redukcji strategicznych sił jądrowych NEW START. Amerykanie przy okazji ujawnili Rosjanom bez zgody Brytyjczyków numery seryjne brytyjskich pocisków nuklearnych Trident.

  28 maja 2010 „Rozmieszczenie na stałe w Polsce rakiet Patriot byłoby poważnym naruszeniem podstawowej umowy między Rosją a NATO” - uważa rosyjskie MSZ. Chodzi o Akt Stanowiący Rosja-NATO z 1997 roku.


  16 września 2010 samoloty NATO przechwyciły nad Europą zachodnią dwa rosyjskie bombowce strategiczne.

  23 września 2010 Szef sztabu generalnego, generał Nikołaj Makarow zapowiedział, że Rosja dalej będzie sprzeciwiać się systemowi przeciwrakietowemu, chyba że USA zbudują taki system wspólnie z Rosją.

  Październik 2010 atrapy baterii PATRIOT przesunięto z Morąga w okolice Torunia.

  27 października 2010 „Razem z Rosją możemy być silniejsi, nasze gospodarki się uzupełniają”. Radosław Sikorski

  8 lutego 2011 Szwecja zawarła z Estonią pakt obronny.

  4 marca 2011 „Amerykanie uporczywie, a powiedziałbym nawet, że natrętnie forsują swoją koncepcję, nie zwracając uwagi, że jest to sprzeczne z podjętymi zobowiązaniami i możliwością dojścia do porozumienia.” „Trzeci i czwarty etap proponowanej amerykańskiej tarczy antyrakietowej stanowią dla Rosji potencjalne zagrożenie” – ambasador ro syjski przy NATO Dmitrij Rogozin. Etapy te przewidują rozmieszczenie naziemnych rakiet przechwytujących w Rumunii i Polsce.

  6 kwietnia 2011 Amerykanie ogłosili, że kupią w Rosji 21 śmigłowce wojskowe dla Afganistanu.

  20 maja 2011 „Jeśli trzeci rejon rozmieszczenia amerykańskiej obrony przeciwrakietowej będzie obejmował Polskę, Rumunię, inne państwa NATO, to nie mamy wielkiego wyboru. Trzeba będzie umieścić S-400 na zachodnich rubieżach wspólnego państwa Rosji i Białorusi.”

  21 maja 2011 Szwedzka Akademia Wojskowa (FHS) przygotowała raport dotyczący ewentualnej reakcji na rosyjską agresję przeciw krajom bałtyckim. Autorzy raportu przewidują, że NATO na atak rosyjski odpowiedziałoby atakiem powietrznym. Szwecja powinna wówczas udostępnić swoje samoloty bojowe.