159 obserwujących
8506 notek
22371k odsłon
3015 odsłon

"Prezent dla Putina" - plan wycofania żołnierzy USA z Niemiec wzbudził ostrą krytykę

Ćwiczenia amerykańskichi niemieckich żołnierzy, fot. YouTube.com
Ćwiczenia amerykańskichi niemieckich żołnierzy, fot. YouTube.com
Wykop Skomentuj97

Polityk partii Zielonych Juergen Trittin stwierdził, że w przypadku długotrwałego rozlokowania jednostek amerykańskich w Polsce podważone zostaną, jego zdaniem, postanowienia nadal obowiązującego Aktu Założycielskiego NATO-Rosja z 1997 roku. Napięcia w stosunkach z Rosją wzrosną przez to dodatkowo, podkreślił Trittin i zarzucił prezydentowi USA, że swoją zapowiedzią, motywowaną wymogami walki wyborczej, ponownie poważnie obciążył Sojusz Atlantycki.

Jako "kolosalny błąd", "czysto polityczny manewr" i "prezent dla (prezydenta Rosji) Władimira Putina" określił możliwe zmniejszenie obecności wojsk amerykańskich w Niemczech gen. Ben Hodges, były dowódca sił USA w Europie, który odszedł ze swojego stanowiska w 2017 r. "Żołnierze amerykańscy nie są w Europie po to, aby chronić Niemcy. Są częścią NATO i mają chronić wszystkich jego członków, w tym USA" - napisał na Twitterze. "Decyzja ta dowodzi, że prezydent nie zrozumiał, jakie znaczenie dla bezpieczeństwa Ameryki mają jej oddziały stacjonujące w Niemczech" - dodał Hodges. Po powrocie z Europy w 2017 roku i przejściu w stan spoczynku generał Hodges pracuje dla think tanku "Centrum Analiz Polityki Europejskiej" (CEPA).

Polityk Partii Demokratycznej Jack Read, zasiadający w Komisji Sił Zbrojnych Senatu Stanów Zjednoczonych, dopatruje się w tym planie "małostkowej i absurdalnej" decyzji. Andrew Weiss z Fundacji Carnegiego na rzecz Pokoju Międzynarodowego oświadczył, że jeśli ta decyzja rzeczywiście wejdzie w życie, będzie ona "hojnym podarunkiem" dla Rosji. Na Twitterze Weiss napisał, że "Za jednym zamachem Trump ponownie pokazał, że nasi sojusznicy nie są niczym więcej niż polityczną zabawką". Jak dodał, "(Trump) może zniszczyć te sojusze, i zrobi to, by ukarać tak zasadnicze osoby jak Angela Merkel, która nie chcą grać według jego zasad (...)"

Polski premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że część wycofywanych z Niemiec żołnierzy zostanie przeniesionych do Polski.

W Niemczech stacjonuje więcej żołnierzy USA niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim, a amerykańska infrastruktura wojskowa w tym państwie ma kluczowe znaczenie dla zabezpieczania amerykańskich misji w Afganistanie i Iraku - przypomina AP.

ja

Wykop Skomentuj97
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka