Warszawa chciałaby, żeby "Stany Zjednoczone nie wycofywały swoich wojsk z Europy", fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa chciałaby, żeby "Stany Zjednoczone nie wycofywały swoich wojsk z Europy", fot. PAP/Leszek Szymański

Media o wizycie Dudy w Waszyngtonie: Nie było zgody ws. przeniesienia wojsk USA do Polski

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 204

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wizyta Dudy w Białym Domu była pierwszą wizytą głowy innego państwa od czasu wybuchu epidemii koronawirusa w USA - podkreślają amerykańskie media.


Nie będzie bazy "Fort Trump"?

"Newsweek" podkreśla, że Donald Trump potwierdził, że przynajmniej część wycofywanych z Niemiec żołnierzy amerykańskich zostanie przeniesionych do Polski. - Polska jest jednym z niewielu krajów, które wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec NATO, w szczególności jeżeli chodzi o zobowiązania finansowe, i poprosiła nas, abyśmy wysłali tam dodatkowe jednostki wojskowe" - mówił Trump. - Prawdopodobnie przeniesiemy tam wojska z Niemiec - dodał prezydent USA.

Jak zauważa "Newsweek", do spotkania Trumpa z Dudą, który - jak zaznacza - jest jego "kluczowym sojusznikiem", doszło zaledwie cztery dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce, w których Duda będzie się ubiegał o reelekcję, a jego wygrana nie jest przesądzona. - Ludzie w Polsce go uwielbiają i nie sądzę, aby potrzebował mojej pomocy - powiedział Trump o nietypowym terminie wizyty i publicznym wystąpieniu z liderem innego państwa tak blisko wyborów w tym kraju.

"Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy "może być postrzegana jako rozczarowanie, ponieważ nie udało mu się zawrzeć ostatecznej umowy o rozmieszczeniu dodatkowych wojsk amerykańskich na polskiej ziemi" - komentuje spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem "Politico". Również portal wojskowej gazety "Stars & Stripes" zwraca uwagę, że amerykański przywódca nie przedstawił żadnych szczegółów na ten temat.

"Trump zaskoczył sojuszników zarówno w kraju, jak i za granicą, ogłaszając w tym miesiącu, że chce zmniejszyć amerykańską obecność wojskową w Niemczech, co jest postrzegane jako afront wobec niemieckich przywódców i (posunięcie) korzystne dla Rosji" - zauważa Politico.

"Pentagon, który początkowo nie był zaznajomiony z planem, milczy w tej sprawie, w Kongresie Republikanie i Demokraci również wypowiadają się przeciwko temu pomysłowi" - twierdzi "Stars & Stripes" i dodaje, że brak zdecydowanego zobowiązania ze strony amerykańskiej "znacznie odbiega od polskiego pragnienia (utworzenia) "Fortu Trump".

Również "Politico" podkreśla, że "ani Trump, ani Duda nie wspomnieli o planach nazwania polskiej bazy "Fort Trump". Plany te podobno utknęły w martwym punkcie w związku ze sporami dotyczącymi finansowania i infrastruktury". Amerykański portal dodaje również, że w swojej głośnej książce były prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton wspomina Trumpa, skarżącego się, że "nie pamięta, by zgodził się na "Fort Trump".

Twierdzenie Trumpa, że "prawdopodobnie" przeniesie wojska z Niemiec do Polski, pojawia się kilka dni po tym, jak jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Robert O'Brien, napisał w "Wall Street Journal", że Pentagon "może" dyslokować żołnierzy USA w inne miejsca w Europie, ale może również przenieść je w rejon Indo-Pacyfiku lub odesłać do USA.

Prezydenci poróżnili się w sprawie relokacji wojsk

Co do tej kwestii, dziennik "Independent" zauważa, że podczas gdy "światowi przywódcy zazwyczaj próbują przypodobać się Trumpowi podczas wizyt w Białym Domu", Andrzej Duda poróżnił się z Trumpem w sprawie losu żołnierzy stacjonujących obecnie w Niemczech.

"Polski lider powiedział, że usunięcie któregokolwiek z 52 tys. amerykańskich żołnierzy stacjonujących obecnie w Niemczech z europejskiej ziemi byłoby "bardzo szkodliwe dla bezpieczeństwa europejskiego" - relacjonuje brytyjski dziennik.

Według "Stars & Stripes" prezydent USA zamierza wycofać 9,5 tys. żołnierzy z Niemiec, co zmniejszyłoby amerykański kontyngent w tym kraju o prawie jedną trzecią. "Nie jest jasne, jakich jednostek może to dotyczyć lub kiedy ma nastąpić redukcja" - przypomina gazeta.

Jak podaje z kolei "Politico" około 35 tys. żołnierzy USA i ich rodzin przebywa na stałe w Niemczech, które są uważane za "kluczową bazę wypadową dla operacji w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce". Liczba amerykańskich żołnierzy w Niemczech może sięgnąć teoretycznie 52 tys., a amerykański prezydent powiedział, że chce, by ta liczba została zredukowana do 25 tys.

"Krytycy tego posunięcia protestowali przeciwko zmniejszeniu obecności USA w Europie w obliczu nasilonej rosyjskiej agresji i skarg Moskwy na wielkość tamtejszych sił amerykańskich" - podkreśla portal.

"Stars & Stripes" przypomina również, że w ubiegłym roku Stany Zjednoczone i Polska zgodziły się na zwiększenie o 1 tys. liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce i "jak dotąd umowa ta nie doszła do skutku". Miało to jak podaje gazeta obejmować zmiany rotacyjne skoncentrowane na misjach logistycznych i operacjach specjalnych, a także na tworzeniu eskadry dronów.

Relacjonując środowe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem również agencja Associated Press skupiła się na planach przerzucenia części amerykańskich wojsk z Niemiec do Polski. Omówił je też w swej relacji dziennik "The Wall Street Journal".

"The Wall Street Journal" przywołuje opinię Dudy wyrażoną podczas spotkania z Trumpem, że wycofanie wojsk amerykańskich z Europy byłoby "szkodliwe" dla bezpieczeństwa kontynentu europejskiego. Agencja AP cytuje krytyczne uwagi Trumpa pod adresem Niemiec "kraju, który wydaje miliony na zakup surowców energetycznych od Rosji i jednocześnie oczekuje, że my (USA) będziemy go bronić przed Rosją". Przytacza też pochwały pod adresem Polski, która "jest jednym z zaledwie ośmiu członków NATO przeznaczających na obronę ponad 2 proc. swego PKB".

AP zauważa zarazem, że "ani Trump, ani Duda nie powiedzieli w środę, ilu żołnierzy trafi ostatecznie do Polski".

Pierwsza wizyta zagranicznego przywódcy po koronawirusie

Agencja Associated Press wskazuje w swym komentarzu, że "wizyta Dudy w Białym Domu może znacząco "podładować" jego kampanię". "A wybory te są tak blisko, że niektórzy widzą w tej wizycie ingerencję przywódcy USA w ich przebieg" - zaznacza. Przytacza jednocześnie słowa Trumpa, że w jego ocenie Duda "poradzi sobie znakomicie (na wyborach) - z nami czy też bez nas".

Agencja informuje w swej relacji o innych wątkach w rozmowach polsko-amerykańskich, jak np. ponad miliardowa inwestycja Google we wspólne centrum technologii informatycznych w Polsce, plany dotyczące współpracy medycznej oraz projekty związane z gospodarką nuklearną.

Agencja zaznacza też, że prezydent Andrzej Duda podziękował Donaldowi Trumpowi za szybką restaurację pomnika Tadeusza Kościuszki przed Białym Domem, który został sprofanowany i uszkodzony podczas niedawnych protestów antyrasistowskich w stolicy USA.

"Trump, którego od dawna postrzega jako pokrewnego mu duchem polityka narodowego, jakim jest prezydent Polski, chciał wykorzystać jego wizytę w Waszyngtonie, by zasygnalizować, że Stany Zjednoczone wracają do normalności, choć koronawirus nadal szaleje w wielu regionach krajach" - pisze z kolei "Bloomberg".

Epidemia, której ofiarą padło już 121 tys. Amerykanów i która silnie uderzyła w gospodarkę USA, osłabiła poparcie, jakim się cieszył Trump. Z tej racji - jak ocenia "Bloomberg" - gospodarz Białego Domu stara się maksymalnie wiele podróżować i odbywać jak najwięcej spotkań na najwyższym szczeblu, by "epidemia koronawirusa odeszła w przeszłość".

Spotkanie prezydentów Polski i USA było jednym z takich wydarzeń. W swej relacji z rozmów w Białym Domu portal skoncentrował się - podobnie jak większość amerykańskich mediów - na planach przesunięcia części sił amerykańskich z Niemiec do Polski, ale zaznaczył też, że w Białym Domu mówiono również o Inicjatywie Trójmorza, a także inwestycjach w infrastrukturę, rozwój technologii teleinformatycznych, a także o transporcie i sektorze energetycznym w Europie Wschodniej.

Przedstawiciele obu krajów "planują również pracować nad ostatnimi elementami umowy o współpracy obronnej, w ramach której do Polski miałaby być skierowana rotacyjna eskadra amerykańskich sił powietrznych zajmująca się wywiadem, monitoringiem i rozpoznaniem z odpowiednim lotniskiem dla niej w tym kraju", a także wojska pancerne - czytamy w komentarzu agencyjnym.

Jeśli chodzi o "pakt obronny", oczekiwania w Polsce, największym państwie członkowskim NATO w Europie Wschodniej, były bardzo wysokie - zaznacza Bloomberg. Ogłoszenie umowy o ściślejszej współpracy obronnej między USA a Polską "mogłoby zaś okazać się czymś bardzo korzystnym dla Andrzeja Dudy w wyborach, które zostały opóźnione o miesiąc z powodu epidemii".

"Jeszcze w kwietniu poparcie dla Dudy było bardzo wysokie. Nadal jest liderem sondaży, ale poparcie dlań znacznie osłabło, bo obywatele coraz bardziej doświadczają gospodarczych skutków kryzysu" - pisze agencja. "Trump również doświadczył spadku popularności, co ma związek ze wzrostem bezrobocia i zamieszkami, jakie wybuchły w wielu amerykańskich miastach po zabiciu przez policję Afroamerykanina George'a Floyda" - dodaje.

W ocenie portalu wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie miała pomóc w przesunięciu punktu ciężkości z tych problemów na zagadnienia związane z gospodarką i polityką międzynarodową w kampaniach prowadzonych przez obu polityków. Bloomberg cytuje w tym kontekście słowa sekretarz prasowej Białego Domu Kayleigh McEnany, która oceniła, że "wizyta wypadła w monecie wyjątkowo krytycznym dla Stanów Zjednoczonych i dla Polski po miesiącach walki z epidemią koronawirusa.

Agencja wyraża przy tym opinię, że wizyta polskiego prezydenta może ponownie skupić uwagę amerykańskiej opinii publicznej na kwestii uchylania się przez prezydenta USA przed odpowiedzią na zarzuty, że nie szanuje praw człowieka. "Demokraci i niektóre grupy obrony praw środowisk LGBT krytykowały bowiem wizytę polskiego prezydenta w kontekście używania przez Dudę anty-gejowskiej retoryki" - podsumowuje Bloomberg.

Również CNN komentuje, że wizyta Dudy w USA była dla Trumpa okazją do potwierdzenia jego własnej opinii, że epidemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych słabnie. Wznowienie spotkań dyplomatycznych źle skrywa fakt, że w niektórych stanach mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń - zauważa CNN.

Stacja przypomina również, że sama wizyta odbywała się z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa. Na obecność koronawirusa przebadano Dudę i członków jego delegacji, a także urzędników amerykańskich, którzy uczestniczyli w rozmowach.

Według CNN mocna więź między Trumpem i Dudą, których działania często wywoływały obawy o prawa człowieka i stan demokracji, zawiązała się podczas wizyty amerykańskiego prezydenta w Warszawie w 2017 r.

Prezydent USA miał często wspominać tę podróż i liczne tłumy, jakie zebrały się w polskiej stolicy, by wysłuchać jego przemówienia. Z kolei Duda, chcąc zdobyć przychylność Trumpa wystąpił z propozycją nazwania bazy wojsk amerykańskich w Polsce "Fortem Trump" - tłumaczy CNN. - Mam bardzo dobre relacje z prezydentem Dudą - zadeklarował w środę Trump.

"Trump zaprosił Dudę do Białego Domu na cztery dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce, w których oskarżany o skręcanie w stronę autokracji obecny prezydent zmierzy się z kilkoma konkurentami" - pisze CNN na swej stronie. Trump już wcześniej wykazywał gotowość popierania swych politycznych sojuszników przed trudnymi zmaganiami wyborczymi, również wtedy, gdy w tym roku gościł izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu bezpośrednio przed wyborami w tym kraju - ocenia CNN.

"NYT": Donald Trump zaingerował w polskie wybory

Wizyta polskiego prezydenta w Białym Domu nie miała jasnego oficjalnego celu, ale Andrzej Duda otrzymał wsparcie przed wyborami - komentuje dziennik "New York Times".

W swojej relacji nowojorski dziennik skupia się na kontekście wizyty polskiego prezydenta na cztery dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. "NYT" zauważa, że prezydent USA nie krył się ze swoim poparciem dla Andrzeja Dudy. Powołując się na analityków, dziennik konstatuje, że wizyta nie miała jasnego oficjalnego celu i była "okazją do zrobienia zdjęcia dla populistycznego przywódcy, który według sondaży ma tylko 40 proc. poparcia".

"NYT" cytuje też opinię byłej dyplomatki i ekspertki think-tanku Brookings Institution Molly Montgomery, która oceniła, że rozmowy w Białym Domu były w istocie "wyrażeniem poparcia udającym spotkanie".

W podobnym tonie wypowiada się na łamach gazety były ambasador USA w Polsce Daniel Fried, zdaniem którego nie powinno się organizować wizyty tak blisko wyborów, bo w ten sposób USA "włączają się w politykę wewnętrzną innego kraju, alienując całą grupę ludzi, których nie ma powodu alienować".

Według "NYT", choć Trump nie powiedział tego wprost, był sfrustrowany odmową kanclerz Niemiec Angeli Merkel przyjazdu do USA na szczyt G7, co storpedowało jego plany. Dziennik zauważa, że Trump po raz kolejny ostro skrytykował Niemcy, wypominając m.in. niski poziom wydatków na obronę.

Nawiązując do dyskusji na temat sił USA w Europie, gazeta zwróciła uwagę na słowa Dudy, który zwrócił się do amerykańskiego prezydenta o niewycofywanie z Europy prawie 10 tys. żołnierzy stacjonujących w bazach w Niemczech. Odnotowuje też zapowiedź, że część z nich może ewentualnie trafić do Polski, choć nie zapadły w tej sprawie żadne konkretne decyzje.

Na zapowiedzi Trumpa o przeniesieniu części wojsk z Niemiec skupia się "Washington Post". Ale zaznacza, że mimo sugestii prezydenta, amerykańscy dyplomaci i przedstawiciele Pentagonu twierdzą, że nie zdecydowano jeszcze o ruchach poszczególnych jednostek.

Korespondenci gazety dodają, że polskie próby nawiązania bliskich stosunków z krytycznym wobec NATO prezydentem USA "rozgniewały" innych sojuszników w ramach paktu, którym - jak piszą - nie podoba się transakcyjne, a nie strategiczne podejście do stacjonowania wojsk USA w Europie. Według "Washington Post", które powołuje się na źródła dyplomatyczne, poniedziałkowa rozmowa Dudy z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem miała na celu ostrzeżenie prezydenta Polski, by "stąpał ostrożnie" rozmawiając z Trumpem.

Brytyjska prasa: Trump wspiera kampanię Dudy

Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie zostało również zauważone przez brytyjską prasę.

"Prezydent Trump powiedział, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie przeniosą swoje wojska z Niemiec do Polski z powodu "przewinień" Berlina w kwestii budżetu na obronę. (...) Trump okrzyknął Warszawę niezłomnym sojusznikiem i wychwalał "szczególne stosunki", podczas gdy Duda został pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotkał się z nim w Białym Domu, odkąd Ameryka została zamknięta w marcu" - pisze dziennik "The Times".

Gazeta zwraca uwagę, że amerykański prezydent złamał dyplomatyczną konwencję, dobitnie popierając ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudę w ostatnich dniach jego kampanii wyborczej. Ocenia, że chociaż nie było konkretnych informacji o tym, ilu amerykańskich żołnierzy zostanie przeniesionych do Polski, to może to być nieocenionym wsparciem dla Dudy, którego notowania w sondażach są zbliżone do notowań jego liberalnego rywala.

"Prezydent Trump powiedział w środę na konferencji prasowej z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, że jest otwarty na wysłanie do Polski wojsk amerykańskich stacjonujących w Niemczech. (...) Trump chce zabrać z Niemiec tysiące żołnierzy amerykańskich, ponieważ, jak mówi, Stany Zjednoczone ponoszą zbyt duży ciężar finansowy w związku z utrzymywaniem tam ich obecności, i krytykuje rząd w Berlinie za kupowanie rosyjskiej energii" - relacjonuje z kolei "Daily Mail".

Jak pisze dziennik, porozumienie, na mocy którego wysłanych do Polski zostałoby więcej żołnierzy amerykańskich, wzmocniłoby współpracę obronną między dwoma sojusznikami z NATO i stanowiłoby kolejną przeciwwagę dla rosyjskiej agresji. Wskazuje, że Trump na konferencji prasowej powiedział również, iż Stany Zjednoczone i Polska omawiają projekt budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Dziennik "The Independent", który obecnie ukazuje się tylko w internecie, akcentuje różnicę zdań między prezydentami Polski a USA w kwestii losu amerykańskich żołnierzy wycofywanych z Niemiec. "Donald Trump i jego polski odpowiednik byli podzieleni w środę w kwestii losu (...) amerykańskich żołnierzy, których wycofanie z Niemiec zapowiedział prezydent USA. Inni światowi przywódcy zazwyczaj starają się przypodobać Trumpowi podczas wizyt w Białym Domu, kiedy dołączają do niego na wspólną konferencję prasową. Andrzej Duda w dużej mierze zrobił to samo, ale "rozszedł się" z Trumpem w kwestii losu oddziałów stacjonujących obecnie w Niemczech" - pisze.

"The Independent" przywołuje słowa Dudy, że wycofanie z Europy któregokolwiek z żołnierzy amerykańskich znajdujących się obecnie w Niemczech byłoby "bardzo szkodliwe dla bezpieczeństwa Europy". Jak relacjonuje, kilka chwil później Trump powiedział dziennikarzom, że "Polska prawdopodobnie dostanie część żołnierzy, którzy będą wyjeżdżać, ale część z nich będzie wracać do domu".


ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka