162 obserwujących
8926 notek
23602k odsłony
2909 odsłon

Premier przedstawił nowe zasady dot. sytuacji epidemicznej. "100 dni solidarności"

Premier Mateusz Morawiecki podczas transmisji konferencji prasowej z KPRM w Warszawie, fot. PAP/Marcin Obara
Premier Mateusz Morawiecki podczas transmisji konferencji prasowej z KPRM w Warszawie, fot. PAP/Marcin Obara
Wykop Skomentuj153

- Warunek utrzymania tego nowego reżimu sanitarnego jest jeden: dyscyplina każdej placówki, każdego sklepu, każdej galerii handlowej, sklepu meblowego. W przypadku gdy będzie inaczej, a będziemy kontrolowali przestrzeganie zasad sanitarnych, będą zamykane te sklepy; jeżeli placówki nie będą stosowały się do restrykcji, trzeba będzie zamykać te placówki - ostrzegł szef rządu.


Aktualny bilans zakażeń Covid-19

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 24 213 osób. Zmarły 574 osoby – podało Ministerstwo Zdrowia. Na czele województw z największą liczbą zakażeń są Mazowsze, Wielkopolska, Śląsk i Małopolska.

Laboratoria diagnostyczne w ciągu ostatniej doby wykonały 43,9 tys. testów na koronawirusa. W woj. mazowieckim stwierdzono 3086 zakażeń, wielkopolskim 2525, śląskim 2263, a małopolskim 2213.

Poniżej 2 tys. przypadków zanotowano w województwach: dolnośląskim (1792), pomorskim (1715), lubelskim (1600), łódzkim (1563), kujawsko-pomorskim (1257), warmińsko-mazurskim (1191), zachodniopomorskim (1101), podlaskim (927), podkarpackim (872), świętokrzyskim (760), opolskim (703), lubuskim (645).

Z powodu COVID-19 zmarło 115 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 459 osób. Łącznie to 574 ofiary śmiertelne.

Do tej pory najwyższą liczbę zgonów zaraportowano w czwartek - zmarło wówczas 637 osób. Z kolei o największej liczbie wykrytych przypadków SARS-CoV-2 poinformowano 7 listopada – było to 27 tys. 875.

Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 843 475 osób. 13 288 chorych zmarło. Wyzdrowiało 407 075 chorych.

Zgodnie z danymi resortu zdrowia dla pacjentów z COVID-19 przygotowano łącznie 37 895 łóżek i 2 956 respiratorów. W porównaniu z piątkiem liczbę miejsc w szpitalach zwiększono o 337, a respiratorów o 20.


Morawiecki podczas konferencji zaznaczył, że każdego dnia zwiększana jest liczba łóżek i dostępnych respiratorów. Jak wskazał, dziś mamy ponad 37 tys. łóżek, z czego ok 40 proc. jest wolnych i czeka na pacjentów. Mamy też - jak dodał - 3 tys. respiratorów i kilkaset z nich "jest bez pacjentów".

100 dni solidarności

Szef rządu przyznał, że "dzisiaj wiemy, że wiele naszych przewidywań było błędnych, wiemy, że wiele analiz, wiele prognoz, które prowadziliśmy my, nasi specjaliści, eksperci nie sprawdziły się". Jak mówił, "w tej walce z koronawirusem przegrywamy przynajmniej tak często, jak odnosimy jakieś dokonania". Dodał, że bronią przeciw koronawirusowi jest dyscyplina, przestrzeganie zasad sanitarnych i solidarność.

- Przed nami pewien okres, który nazywamy "100 dni solidarności"; to dlatego, że na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka - powiedział Morawiecki.


Jak zapewnił, rząd intensywnie pracuje nad przygotowaniem dystrybucji szczepionek i procesem szczepień. - Jeżeli tylko szczepionka będzie dostępna, będziemy gotowi do jej wykorzystywania. Jednak musimy dotrwać do tego dnia z jak najmniejszą liczbą zakażeń i z jak najmniejszą liczbą utraconych miejsc pracy. To jest nasz narodowy cel - powiedział.

Mateusz Morawiecki poinformował, że spotkał się z najwyższym kierownictwem firmy Astra Zeneca i Pfizer. Zadeklarowano, że jak tylko szczepionki na koronawirusa zostaną dopuszczone do obrotu w UE, Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę.

- W odniesieniu do jednej z tych szczepionek już to zamówienie złożyliśmy - około 16 mln dawek, bo tyle przypadało z dostępnych dla całej UE dawek i maksymalnego poziomu, o jaki mogliśmy zawnioskować - dodał szef rządu

Strefy i narodowa kwarantanna - plany warunkowe

- Chcę też na koniec mocno podkreślić, że te zasady, o których tutaj mówię: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina, nie są i nie mogą być zapisane w kamieniu. W zależności od tego, jaki będzie przebieg pandemii, będziemy je modyfikować, ale na dzisiaj taki zarys zmian, takie propozycje zmian przedstawiamy od dnia 28 listopada do 18 stycznia. Później będziemy mieli etap, w którym być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej - jeżeli się uda zdusić epidemię i dotrwać do czasów szczepionki. Ale oczywiście pewności takiej nie mamy - powiedział szef rządu.


Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił plany warunkowe, które mają zależeć od liczby zachorowań, ale również od tego, w jakim stopniu obciążona będzie infrastruktura szpitali.

Przy średniej liczbie dziennych zachorowań z ostatnich siedmiu dni, która będzie niższa od 19 tys., nastąpi powrót do obostrzeń ze strefy czerwonej, przy poziomie poniżej 10 tys. - żółtej, a 4 tys. - zielonej.

- W razie pogorszenia sytuacji epidemicznej nastąpi wprowadzenie narodowej kwarantanny, jeżeli przekroczymy średnią liczbę zachorowań 27 tys. - zaznaczył Niedzielski.


Przedstawione zasady dot. sytuacji epidemicznej jeszcze dziś zostaną opublikowane jako projekty rozporządzeń.

ja

Wykop Skomentuj153
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości