Unsplash/philippe spitalier
Unsplash/philippe spitalier

Nowe fakty dotyczące śmierci ciężarnej pacjentki w Pszczynie

Redakcja Redakcja Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 68
Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia 2 listopada rozpoczął kontrolę w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie po tym, jak zmarła tam ciężarna 30-letnia pacjentka – poinformowała w środę rzeczniczka NFZ Sylwia Wądrzyk. Interweniował również Rzecznik Praw Pacjenta.

Jak przekazała rzeczniczka NFZ Sylwia Wądrzyk kontroli poddawany jest "między innymi sposób zabezpieczenia realizacji świadczeń".

- Kontrola ma potrwać do końca listopada - zdradziła.

Dramat rodziny 30-latki

W ostatnich dniach opinię publiczną w Polsce poruszyła historia 30-letniej kobiety, która we wrześniu trafiła do pszczyńskiego szpitala w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Rodzina zmarłej stoi na stanowisku, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do zgonu. Sprawę bada prokuratura. Zarząd szpitala w wydanym we wtorek oświadczeniu zapewnił, że jego personel zrobił wszystko, by uratować pacjentkę i jej dziecko, a wszystkie decyzje lekarskie zostały podjęte z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa i standardów postępowania.

Zobacz: Wicerzecznik PiS w TVN24: W śmierci ciężarnej kobiety nie ma wątku politycznego

W środę opublikowano też stanowisko "prawników, lekarzy i naukowców" powstałe z inicjatywy Fundacji Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, podpisane m.in. przez jej prezesa adwokata Jerzego Kwaśniewskiego.

Czy to możliwe, że lekarze bali się działać?

Jego sygnatariusze wyrazili "stanowczy sprzeciw wobec wprowadzania w błąd opinii publicznej co do obowiązującego w naszym kraju stanu prawnego w zakresie odnoszącym się do standardu ochrony życia ludzkiego i warunków dopuszczalności przerywania ciąży". Przypomnieli, że konieczność zapewnienia matce dziecka poczętego, a jeszcze nienarodzonego, szczególnej ochrony w zakresie jej życia i zdrowia wynika z art. 38 oraz art. 68 ust. 3 Konstytucji RP.

"Niekiedy wiąże się to z koniecznością poświęcenia życia dziecka poczętego dla ratowania życia jego matki. Odmowa podjęcia prawnie dopuszczalnych czynności ratujących życie w wielu przypadkach może być kwalifikowana jako błąd medyczny prowadzący do odpowiedzialności lekarza oraz placówki medycznej. Nieuprawnione jest stanowisko, jakoby zaniechanie podjęcia działań mających na celu ratowanie życia ludzkiego wynikało z aktualnie obowiązujących regulacji prawnych" – wskazali.

Zobacz: Szpital broni lekarzy w Pszczynie po śmierci kobiety. "Osobną oceną stan prawny w Polsce"

W stanowisku przywołano przesłanki niekaralności przerwania ciąży – stanowiące wyjątek od ogólnej zasady ochrony życia ludzkiego w każdym stadium jego rozwoju – określone w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Ciążę można przerwać tylko w dwóch przypadkach

"Stosownie do pkt. 1 wskazanego artykułu, przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej. Zgodność wskazanej regulacji z Konstytucją RP nie była przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego w żadnym spośród jego licznych orzeczeń dotyczącym standardu ochrony życia ludzkiego w Polsce" – podkreślili sygnatariusze stanowiska.

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary powiedziała wczoraj, że śledztwo w tej sprawie ta jednostka prowadzi od 7 października, zostało ono przejęte z prokuratury w Pszczynie, która wszczęła postępowanie 22 września – po zawiadomieniu brata zmarłej – pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że 30-letnia kobieta poczuła się źle w 22. tygodniu ciąży, odeszły je wody płodowe. Następnego dnia, 21 września, udała do szpitala. Po badaniach lekarze stwierdzili, że płód żyje. Stwierdzono też wysoki poziom CRP, świadczący o stanie zapalnym, pacjentce podawano antybiotyk. Kobieta do wieczora tego dnia utrzymywała kontakt z bliskimi. Następnego dnia, ok. 4 nad ranem, poziom CRP nadal był wysoki, ale kobieta była przytomna. O 6.20 została przekazana na blok operacyjny, zmarła o 7.35 – podała prokuratura.

Zobacz: Izabela zmarła na sepsę, bo lekarze czekali aż płód umrze. Protesty w całej Polsce

"Uzyskane wyniki sekcji zwłok wskazują z dużym prawdopodobieństwem na wstrząs septyczny i zakażenie" – powiedziała prok. Wichary. Prokuratura zwróciła się do biegłych o sporządzenie kolejnych opinii – z badań toksykologicznych i histopatologicznych próbek pobranych z ciała – zarówno kobiety jak i płodu. "Chcemy dowiedzieć się czy faktycznie doszło do zakażenia organizmu na skutek obumarcia płodu – który był jeszcze żywy, kiedy kobieta trafiła do szpitala – czy przypadkiem pacjentka nie miała np. wcześniej jakiegoś stanu zapalnego, z zupełnie innego powodu" – dodała rzeczniczka prokuratury.

Rzecznik Praw Pacjenta interweniuje

W prowadzonym śledztwie przesłuchano bliskich zmarłej i zabezpieczono dokumentację medyczną ze szpitala. Prokuratura zwróciła się także o przekazanie dokumentacji z badań prenatalnych i wszystkich wcześniejszych wizyt 30-latki u ginekologa.

W całą sprawę zaangażował się również Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec. Postępowanie wszczął niezwłocznie po informacji członka rodziny, zanim sprawa została nagłośniona przez media - wynika z oświadczenia RPP na stronie internetowej.

"Rzecznik Praw Pacjenta zna i bada sprawę tragicznej śmierci ciężarnej pacjentki z Pszczyny. Postępowanie wszczęliśmy niezwłocznie po informacji, którą otrzymaliśmy od rodziny pacjentki, zanim jeszcze sprawa została nagłośniona przez media" - zaznaczono w komunikacie.

Jak podano dalej "Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie naruszenia prawa pacjentki do świadczeń zdrowotnych, niewykluczone jest rozszerzenie postępowania w zależności od ustaleń w sprawie".

"Zwróciliśmy się w pierwszej kolejności o przesłanie pełnej dokumentacji i udzielenie wyjaśnień zarówno do szpitala, jak i podmiotu leczniczego, w którym prowadzono ciążę pacjentki. Wystąpiliśmy także do właściwej Prokuratury w Katowicach o przekazanie ustaleń z prowadzonego postępowania przygotowawczego" - podkreślono.

RPP czeka na stanowisko podmiotu leczniczego i dokumentację medyczną, która będzie "niezwłocznie poddana analizie i przekazana do opinii konsultanta, jeśli zajdzie taka potrzeba".

"Termin udzielenia informacji i przekazania dokumentacji upływa za kilka dni" - podkreślił.

Rzecznik Praw Pacjenta nadał sprawie najwyższy priorytet.

Zmiana prawa aborcyjnego

Przepisy prawa dotyczącego aborcji zostały zmienione na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub.r. Wcześniej obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Jedynie ta ostatnia przesłanka została uznana przez TK za niekonstytucyjną – przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.

Wyrok z 22 października wywołał falę protestów w całym kraju. Wyrok opublikowano 27 stycznia br. 22 października br., w rocznicę orzeczenia TK w sprawie aborcji, w kraju odbyły się ponowne demonstracje.

WP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo