"Po co wyrzucać nas z NATO i Unii skoro można poczekać, aż PiS straci władzę?"

"Po co wyrzucać nas z NATO i Unii skoro można poczekać, aż PiS straci władzę?". fot. Flickr
"Po co wyrzucać nas z NATO i Unii skoro można poczekać, aż PiS straci władzę?". fot. Flickr
Jak się nie ma takiego położenia geograficznego i banków jak Szwajcaria, albo położenia i ropy oraz gazu jak Norwegia to można być albo na Zachodzie, albo pod butem Rosji jak Białoruś, albo być ew. Ukrainą. Kto twierdzi inaczej i mówi, że jest jakaś trzecia droga dla Polski jest albo durniem, albo zdrajcą – mówi Salonowi 24 Witold Jurasz, dyplomata, publicysta Onet.pl.

Czy polskie zakupy zbrojeniowe mogą spowodować, że USA inaczej będą patrzeć na nasz kraj?

Polski rząd ma przeświadczenie, że płaci Amerykanom bardzo wiele za ich broń, więc może robić co chce. Tyle, że z amerykańskiego punktu widzenia to nie są jakieś ogromne pieniądze. Mohammed bin Salman (saudyjski następca tronu faktycznie rządzący Arabią Saudyjską – red.) zostawia ich znacznie więcej, ale Amerykanie wcale nie odpuścili mu sprawy Dżamala Chaszukdżiego, czego dowodem jest choćby to, że ujawnili dokumenty na temat tego zabójstwa. Po drugie zaś to po prostu nie tak działa w USA. Nie ma przełożenia zakupów na politykę. W każdym razie nie ma takiego przełożenia. Kiedyś zakładano, że za kupno F-16 zniosą nam wizy. No i nie znieśli. Znieśli, gdy spadła ilość odmów wydania wiz, a spadła bo za pracą nie trzeba było jechać do Chicago, skoro bliżej jest Dublin i Londyn.

No i ostatnia kwestia. Politycy PO mówią, że PiS planuje polexit. PiS-owcy zaprzeczają. Ale ostatnio Janusz Kowalski z Solidarnej Polski podał nawet datę ewentualnego referendum. To jak to jest z tym polexitem?

Janusza Kowalskiego mi bardzo żal. Ile on musiał przejść i jak bardzo musiał się męczyć kryjąc się ze swoimi poglądami jako działacz Platformy Obywatelskiej. Myślę, że to człowiek, który wiele w życiu dla Polski wycierpiał. Co do Polexitu zaś to kiedyś w Onecie napisałem tekst zatytułowany „Polexit z przypadku”. Napisałem w nim, że PiS nie chce wyjść z Unii, ale tak samo jak David Cameron, który też nie planował wyprowadzić Wielkiej Brytanii z UE, ale do Brexitu doprowadził, może Polskę z UE wyprowadzić. Dzisiaj nie jestem już pewien jedynie tego, czy PiS naprawdę nie chce wyjścia z Unii, bo – jak słusznie zauważył w Onecie Andrzej Stankiewicz nie ulega dyskusji, że żaden rząd po 1989 roku nie prowadził tak antyzachodniej retoryki jak to robi PiS. Jak się nie ma takiego położenia geograficznego i banków jak Szwajcaria, albo położenia i ropy oraz gazu jak Norwegia to można być albo na Zachodzie, albo pod butem Rosji jak Białoruś, albo być ew. Ukrainą. Kto twierdzi inaczej i mówi, że jest jakaś trzecia droga dla Polski jest albo durniem, albo zdrajcą.


Przeczytaj też:

Tusk po dyskusji w Kongresie o Polsce: "Tak wygląda zdrada stanu"

Debata w Kongresie o Polsce i Węgrzech. "Z bólem serca" padł niekorzystny dla nas postulat

Wyższe stopy procentowe. Prof. Gomułka: „Inflacja nie spadnie. Będą kolejne podwyżki stóp”

Rewolucja w Sądzie Najwyższym. "Dobrze, niech się sędziowie biorą do roboty!"


Lubię to! Skomentuj180 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka