RPP znów podniesie stopy procentowe? Konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego

Prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej w siedzibie Narodowego Banku Polskiego, fot. PAP/Paweł Supernak
Prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej w siedzibie Narodowego Banku Polskiego, fot. PAP/Paweł Supernak
- Będę namawiał Radę Polityki Pieniężnej do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych - o 50 pkt. bazowych - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Prognozy o inflacji bez środków z KPO

- Nie bierzemy pod uwagę środków unijnych - powiedział Glapiński, zapytany czy prognozy NBP dotyczące inflacji biorą pod uwagę unijne środki, które polska ma otrzymać w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Podkreślił, że każde euro się przyda naszej szybko rosnącej i dynamicznej gospodarce, ale zaznaczył, że bez tych środków Polska gospodarka dynamicznie się rozwija.  - Bez tych środków też przetrwamy i się będziemy dynamicznie rozwijać - powiedział.

Dodał, że gdy unijne środki już napłyną, to będą miały skutek negatywny z punktu widzenia inflacji, ale oczywiście dla gospodarki jako całości to jest bardzo korzystne.

Zysk NBP znacząco przekroczył 10 mld zł

Glapiński pochwalił się też, że NBP za ubiegły rok osiągnął bardzo dobry wynik finansowy.  - Ten zysk będzie znacząco wyższy niż w ubiegłym roku, a wtedy było to ponad 9 mld zł – mówił dalej Adam Glapiński. Dopytywany o to, jaki dokładnie jest ten wynik, uściślił, że „jest on znacząco wyższy niż 10 mld zł”.

Na pytanie, co wpłynęło na taki zysk, czy był to efekt korzystnych różnic cenowych na aktywach, szef banku centralnego przyznał, że jest to jedna z przyczyn, ale przede wszystkim jest to zasługa zarządzania rezerwami - ocenił.

Zaznaczył, że NBP ma najwyższe rezerwy dewizowe w historii. - Mamy 150 mld euro, to są ogromne rezerwy. Pewną częścią tych rezerw możemy zarządzać odważniej i szukać tego wyższego zysku. Dodał, że za jego prezesury NBP osiągnął ponad 30 mld zł zysku. 95 proc. z tego wpłynęło do budżetu państwa.

ja

Czytaj  także:

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka