"Kwestia zwrotu mienia żydowskiego pozostaje nierozstrzygnięta". Jaki: Co to za pajac?

Rządowy pełnomocnik ds. kontaktów z diasporą żydowską skrytykował PiS w związku z działaniem partii wobec środowisk żydowskich. Nowelizację ustawy o IPN nazwał "jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie". Patryk Jaki zareagował pytaniem: "Co to za pajac?", a MSZ usunęło Jarosława Marka Nowaka ze stanowiska.

- Myślę, że w pewnym momencie Polska naprawdę będzie musiała dojść do wniosku, że musimy coś z tym zrobić - powiedział.

Co ze zwracaniem mienia żydowskiego?

- W Polsce dyskutuje się teraz o wielu pomysłach. Może będzie to bardzo symboliczna rekompensata jak w Czechach czy na Węgrzech, może będzie to coś innego - stwierdził Nowak, dyskutując na temat zwrotu mienia żydowskiego i przyznał, że takie kwestie wpływają na "krytyczne postrzeganie Polski za granicą", jednocześnie zapowiedział, że nie sądzi, żeby w ciągu najbliższych kilku lat cokolwiek się w tej sprawie zmieniło.

Zobacz: W tym roku zgody nie będzie

Co to za pajac?

Wypowiedź Nowaka w "Jewish News" ostro skrytykował europoseł Patryk Jaki na Twitterze, nazywając go "pajacem".

- Co to za pajac? Kolejny "dyplomata" w zagranicznej prasie obraża Polskę (Polacy nie wiedzą co jest dobre) i mówi, że z mieniem, które chce się od nas bezpodstawnie wyłudzić "trzeba będzie coś zrobić"(!) Natychmiast do dymisji - czytamy.

Jak się okazuje, kroki przeciwko Nowakowi zostały już podjęte i stracił stanowisko, o czym poinformowano na Twitterze.

Jarosław Marek Nowak działał na rzecz dialogu polsko-izraelskiego od lat 80. XX w.

"Współpracował m.in. z organizacją zrzeszającą Żydów — dawnych Łodzian w Izraelu i z diasporą żydowską w Kanadzie. Był organizatorem obchodów 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto w Łodzi w 2009 r. W tym samym roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wkład w pojednanie polsko-żydowskie" - pisało o nim MSZ.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj169 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka