Trybunał Konstytucyjny. fot. wikimedia
Trybunał Konstytucyjny. fot. wikimedia

Trybunał Konstytucyjny: Kwota wolna od podatku niezgodna z konstytucją

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 53

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kwota wolna od podatku na poziomie 3089 zł jest sprzeczna z ustawą zasadniczą. Andrzej Duda zapowiadał w kampanii wyborczej jej podniesienie do poziomu 8 tys. złotych.

Sędziowie trybunału podzielają poglądy Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, według którego obecne regulacje uderzają przede wszystkim w osoby z niskimi dochodami. Trybunał Konstytucyjny stoi na stanowisku, że prawo podatkowe nie przewiduje korygowania kwoty wolnej od podatku, pozwalającego egzystować na poziomie minimum. Bodnar wskazywał, że obecne mechanizmy są niezgodne z zapisami konstytucji o demokratycznym państwie prawa, gdyż nie uwzględniają zasady sprawiedliwości społecznej oraz prawa ochrony własności. To właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie przepisów pod kątem zgodności z ustawą zasadniczą.

Zwiekszona kwota wolna od podatku

Kwota wolna będzie musiała zostać zwiększona. Bodnar sugerował, że musi być na poziomie 6504 złotych rocznie. Prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej mówił o jej podniesieniu do poziomu 8 tys. złotych, co spotkało się z protestem polityków PO i ministerstwa finansów.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman przekonywał, iż zmiany w systemie podatkowym nie są najlepszym pomysłem na walkę z ubóstwem. Polityk ponadto uważa, że należy kierować pomoc do konkretnych potrzebujących, a nie wszystkich podatników.

Kwota wolna od podatku została wprowadzona w 1992 roku. Ostatniej waloryzacji dokonano w 2006 roku. RPO podkreślił, że od marca 2008 r. do marca 2014 r. ceny wzrosły o średnio ok. 17.9 proc. Teraz posłowie będą musieli podnieść kwotę wolną od podatku.

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka