159 obserwujących
8503 notki
22363k odsłony
442 odsłony

NATO za utrzymaniem sankcji na Rosję. Rząd Merkel podzielony

Rząd niemiecki jest podzielony ws. sankcji, nałożonych na Władimira Putina. Fot. PAP
Rząd niemiecki jest podzielony ws. sankcji, nałożonych na Władimira Putina. Fot. PAP
Wykop Skomentuj18

Sekretarz generalny NATO nie ma wątpliwości: Unia Europejska powinna utrzymać sankcje, Rosja nie zmieniła swojej polityki. Decydujący głos będzie należał do rządu niemieckiego, który nie ma jednolitego stanowiska w tej sprawie.

NATO: Utrzymać sankcje dla Putina

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, namawia Europę do przedłużenia kar, nałożonych na Moskwę. - W mojej ocenie nie powinno się znosić sankcji ekonomicznych, zanim Rosja nie zmieni swego postępowania. Wierzę, że w tej sprawie jest w UE szerokie porozumienie - stwierdził. Szef Komitetu Wojskowego NATO, Czech Petr Pavel dodał: - Rosyjska agresja na dużą skalę nie jest na porządku dnia, ale nie da się wykluczyć użycia przez Rosję w państwach bałtyckich podobnego scenariusza jak na Krymie.

Bliski współpracownik Angeli Merkel za zniesieniem sankcji

Wątpliwości wobec utrzymania bądź zaostrzenia kursu względem Moskwy mają niektórzy ministrowie w rządzie Angeli Merkel. Frank-Walter Steinmeier - szef niemieckiej dyplomacji - oskarżył NATO o "wymachiwanie szabelką". - Nie powinniśmy teraz podgrzewać atmosfery poprzez głośnie wymachiwanie szabelką i wojenne okrzyki. Myli się ten, kto uważa, że zwiększy bezpieczeństwo za pomocą symbolicznych parad czołgów na wschodniej granicy Sojuszu - stwierdził w wywiadzie dla "Bilda". Steinmeier podkreślił, że w interesie Europy nie leży rozpalanie na nowo zimnej wojny.

Później ze swoich słów musiał się wytłumaczyć. - Gdy przedstawiciele NATO podczas wizyty w krajach bałtyckich mówią o konieczności przygotowania się do totalnej wojny z Rosją, to można takie wypowiedzi śmiało zakwalifikować jako "wymachiwanie szabelką" - popiera tezy Steinmeiera rzecznik niemieckiego MSZ.

"NATO wymachuje szabelką"

- Moje uwagi dotyczą tego, że - jak pokazuje nasze, a w każdym razie moje doświadczenie - samo odstraszanie nie wystarczy, jeżeli równocześnie nie postawimy na dialog, zgodnie z tradycją NATO - komentował Steinmeier. Oskarżył również rodzime media, że manipulują tym, co powiedział w wywiadzie.

To nie pierwsze wypowiedzi Steinmeiera, w których domaga się albo złagodzenia albo całkowitego zniesienia kar dla Moskwy. Niemiecki polityk proponował liberalizację polityki względem Władimira Putina w przypadku uspokojenia sytuacji na wschodzie Ukrainy. Jego zdaniem, zasada "wszystko albo nic" się nie sprawdziła, a sankcje "nie są celem samym w sobie".

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Aktualizacja:

 

 

Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale