163 obserwujących
8940 notek
23645k odsłon
1237 odsłon

Zalewska przedstawiła założenia nowej reformy edukacji

Minister edukacji Anna Zalewska prezentuje projekt ustawy "Prawo oświatowe", fot. PAP/Paweł Supernak
Minister edukacji Anna Zalewska prezentuje projekt ustawy "Prawo oświatowe", fot. PAP/Paweł Supernak
Wykop Skomentuj49

 - Chcemy dokonać zmian programowych - mówiła minister. Na stronie MEN pojawił się projekt ustawy, który trafi do uzgodnień i konsultacji oraz zakładka dotycząca podstaw programowych.

Zapowiedziała, że w ciągu kilku najbliższych lat powstaną kolejne ustawy, m.in. ustawa, która zmienić ma zasady finasowania systemu oświaty (ma być gotowa ok. 2018 r.), o egzaminach zewnętrznych oraz o wspieraniu rozwoju dziecka i ucznia. 

Minister Zalewska poinformowała, że w MEN powstał departament ds. podręczników, programów i innowacji. Oceniła, że Centralna Komisja Egzaminacyjna przeprowadzająca zewnętrzne sprawdziany wymaga zmian, przede wszystkim unowocześnienia.

Wniosek o wotum nieufności dla Zalewskiej, protest ZNP

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział złożenie wniosku o wotum nieufności dla Anny Zalewskiej. Przeciwko rządowym planom protestuje też związek Nauczycielstwa Polskiego. Szef związku Sławomir Broniarz wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z politykami PO.

- To nie jest żadna reforma, to jest próba wprowadzenia po raz kolejny chaosu, realizacji nieprzemyślanych, absurdalnych obietnic z kampanii wyborczej. To jest uderzenie w polską szkołę, w fundament wychowania i edukacji, w instytucję, która powinna łączyć politykę, polityków, partie polityczne, rząd z opozycją, w rozumieniu odpowiedzialności za dzisiejszą młodzież, a także następne pokolenia - komentował szef PO.

W jego ocenie, wystąpienie szefowej MEN cechował "brak wiedzy, refleksji i pomysłu na polską szkołę". Wniosek o wotum nieufności ma zostać złożony - jak zapowiedział Schetyna - "w najbliższym czasie". 

Joanna Kluzik-Rostkowska, która również kierowała resortem edukacji, uważa, że propozycje Zalewskiej to "chaos, szaleństwo i duża nieodpowiedzialność, jeśli chodzi o sposób wprowadzania tej zmiany". Posłanka podkreśliła, że minister edukacji pozostała obojętna na pół miliona podpisów osób, które były przeciwne likwidacji gimnazjów, a także na krytyczne głosy płynące z samorządów.

Szef ZNP Sławomir Broniarz przytoczył szacunki, według których zmiany organizacyjne w systemie edukacji mogą skutkować utratą pracy nawet przez ponad 35 tys. osób. - To będzie bardzo bolesny eksperyment dla nauczycieli. Pani minister mówi, że to będzie bezkosztowe dla samorządów. Nie mogę podzielić tego optymizmu (...) - oświadczył. 

Broniarz zapowiedział pikiety przeciwko reformie edukacji, prawdopodobnie 10 października. - Nie wykluczamy innych form protestu - zaznaczył i dodał, że do akcji przyłączają się także organizacje pozarządowe, które nie zgadzają się z rządowymi propozycjami

Inne komentarze polityków do planów edukacyjnych rządu

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz uważa reforma jest "nieprzygotowana, nieprzemyślana, nie służy uczniom, rodzicom ani nauczycielom". Zauważył, że reforma wg obietnic miała być szybka, teraz mówi się, że będzie rozłożona na kilka lat. 

Jego zdaniem jakość nauczania można poprawić wyłącznie przez zwiększenie nakładów finansowych i wprowadzenie systemu motywacyjnego dla nauczycieli. Kosiniak-Kamysz przypomniał, że ludowcy byli przeciwni tworzeniu gimnazjów, ale - jak dodał - "ich likwidacja jest głupotą".

Klub Kukiz'15 uważa, że to reforma polityczna. - Może okazać się eksperymentem, w którym uczniowie staną się królikami doświadczalnymi - przekonywała posłanka klubu Agnieszka Ścigaj. Jej zdaniem potrzebne są konsultacje społeczne w samorządach. Zauważyła również, że szefowa MEN nie przedstawiła kosztów wprowadzenia reformy systemu edukacji.

Posłanka Kukiz'15 powiedziała, że jej klub absolutnie nie zgadza się, aby w wyniku reformy byli zwalniani nauczyciele. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że kolejni wykształceni ludzie wyjadą z Polski na zmywak do Anglii - podkreśliła Ścigaj.

Pomysły Kukiz'15 na reformę edukacji to: zmniejszenie liczby dzieci w klasach do 15, wprowadzenie bonu edukacyjnego, zmiany programowe oraz wzmocnienie kadry pedagogicznej i psychologicznej.

Nowoczesna: Program "chaos plus", PiS: Przemyślana reforma

- Te propozycje można nazwać jako "program chaos plus". Edukacja powinna być przewidywalna a nie chaotyczna. Powinna się zmieniać stabilnie w kierunku zmiany jakości, a nie zmiany tylko struktury i porządku. Wszystkie te zmiany, które zaproponowała minister Zalewska to jest tak na prawdę powodowanie chaosu i zmniejszania szans młodzieży na dobre kształcenie - przekonywała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. 

Przywołała badania m.in. OECD, które - jak mówiła - wskazują, że gimnazja się sprawdziły. Przypominała wyniki ankiety wśród nauczycieli, w której 70 proc. badanych opowiedziało się za nielikwidowaniem gimnazjów. Podkreślała lęk i niepewność pedagogów i rodziców. 

Według Nowoczesnej szkoła wg PiS będzie szkołą ideologiczną. - Oni chcą jakby zbudować sobie nowego człowieka. Ten nowy człowiek ma być zwolennikiem "religii smoleńskiej", ma być człowiekiem, który jest przesiąknięty ideologią. Nowoczesna zdecydowanie mówi takim działaniom - nie - mówiła Lubnauer. 

PiS nie zgadza się z zarzutami o chaosie i nieprzygotowaniu. - To wszechstronna, mocno przemyślana reforma, bardzo oczekiwana przez Polaków, ponad 60 proc. naszych rodaków oczekuje likwidacji gimnazjów - zapewnia Marzena Machałek, wiceszefowa sejmowej komisji edukacji. 

- Mamy bardzo jasno przedstawioną mapę drogową - kiedy podstawy programowe, do kiedy samorządy mają przygotować uchwały, które będą porządkować sieć szkół - powiedziała posłanka PiS. Jej zdaniem, zmiany w systemie edukacji nie są rewolucyjne. - To zmiana ewolucyjna, która pozwoli w sposób bardzo łagodny dostosować się samorządom do nowej rzeczywistości i do nowej struktury, będzie tutaj duża wolność i duża swoboda - przekonywała. Jak oceniła, "operacja będzie bezbolesna", nie doprowadzi też do żadnego bałaganu organizacyjnego.

źródło PAP
ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Wykop Skomentuj49
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale