Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego odbyły się na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak
Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego odbyły się na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

Jan Olszewski spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Zabrakło wielu ludzi opozycji

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 260

Trumna z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego została złożona do grobu na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. W pogrzebie uczestniczyli m.in. przedstawiciele najwyższych władz, rodzina i przyjaciele zmarłego, a także tłumy warszawiaków. 

W ostatniej drodze na cmentarzu powązkowskim Olszewskiemu towarzyszyli przedstawiciele władz: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński, b. szef MON Antoni Macierewicz, ministrowie, posłowie, senatorowie, pracownicy Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przedstawiciele lokalnych władz oraz setki warszawiaków z biało-czerwonymi flagami, którzy gromadzili się na cmentarzu na kilka godzin przed uroczystościami. 

Okazuje się, że "wideo Wyborcza" transmitowała pogrzeb... "Jana Olechowskiego".

image

Polecamy: Zmarł były premier Jan Olszewski

Wielu internutów zwracało jednak uwagę, że uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego znów pokazały podział Polski. Zabrakło na nich wielu prominentnych ludzi opozycji i byłych premierów. Zdaniem internautów nie było również prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Przed złożeniem ciała b. premiera do grobu prezydent Andrzej Duda przekazał wdowie po Janie Olszewskim flagę Polski, która wcześniej okrywała trumnę. Przedstawiciele władz złożyli małżonce byłego premiera kondolencje. 

Podczas uroczystości kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową. 

image
Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych mieszkańcy stolicy składali wieńce i kwiaty na grobie Olszewskiego. Fot. PAP/Paweł Supernak

Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych mieszkańcy stolicy składali wieńce i kwiaty na grobie Olszewskiego oraz robili pamiątkowe zdjęcia miejscu, gdzie spoczął były premier. 

Czytaj: Będzie żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Iluminacja na Pałacu Prezydenckim

Grób Jana Olszewskiego znajduje się przy alei głównej, tuż obok Bramy I. W pobliżu znajdują się mogiły powstańców warszawskich, a w bliskim sąsiedztwie grób płk Ryszarda Kuklińskiego. 

Uroczystości pogrzebowe premiera Olszewskiego rozpoczęły się w piątek. Rano do KPRM została przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego, a później wystawiona w hallu. W intencji premiera odbyła się też msza żałobna w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, po której trumna z ciałem premiera została przewieziona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. 

image
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (L) oraz proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela Bogdan Bartołd (2P). Fot. PAP/Paweł Supernak 

W sobotę trumna z ciałem b. premiera została wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, a następnie przeniesiona do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie odprawiono mszę pogrzebową. Wzięła w niej udział m.in. rodzina zmarłego b. premiera oraz przedstawiciele władz z prezydentem, premierem i prezesem PiS na czele. 

Zobacz: Żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego

Po mszy na lawecie armatniej trumnę z ciałem premiera przewieziono na pl. Krasińskich i ustawiono przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Wokół niej zgromadzili się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, kombatanci, żołnierze AK, opozycjoniści oraz tłumy warszawiaków. Przybyciu trumny b. premiera towarzyszyło bicie dzwonów z pobliskiego Kościoła Garnizonowego. 

Nizieński: Odszedł człowiek gorąco kochający Polskę 

Żołnierze AK i opozycjoniści oddali hołd Janowi Olszewskiemu przed warszawskim pomnikiem Powstania Warszawskiego. Odszedł od nas człowiek prawy i odważny, gorąco kochający Polskę - powiedział w ich imieniu sędzia Bogusław Nizieński, przewodniczący kapituły Orderu Orła Białego, przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

image
Bogusław Nizieński (L) podczas Apelu Pamięci oraz złożenia wieńców przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Pożegnanie z powstańcami warszawskimi, weteranami i działaczami opozycji antykomunistycznej odbyło się na pl. Krasińskich. Przewiezioną tu z katedry przy ul. Świętojańskiej na lawecie armatniej trumnę z ciałem premiera ustawiono przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Wokół niej zgromadzili się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, kombatanci, żołnierze AK, opozycjoniści oraz tłumy warszawiaków. Przybyciu trumny b. premiera towarzyszyło dzwonienie dzwonów z pobliskiego Kościoła Garnizonowego. 

– Odszedł od nas człowiek prawy i odważny, gorąco kochający Polskę i całym swoim sercem ojczyźnie naszej służący – powiedział Nizieński. W przemówieniu przedstawił sylwetkę zmarłego premiera i jego dokonania - od czasów harcerskich - podczas II wojny światowej, jako młodociany żołnierz Powstania Warszawskiego. 

Nizieński podkreślił, że Polska była dla Olszewskiego największą świętością. – Dla niej był gotów oddać swoje młode życie, ale na szczęście od wojennej zawieruchy ocalał – przypomniał sędzia. 

– Został w grudniu 1991 roku powołany na stanowisko premiera rządu polskiego, na którym niestety nie pozwolili mu na długo pozostać ludzie, którzy nie rozumieli, że to, co on robił, robił tylko i tylko dla dobra Polski – mówił. 

image
Uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

– Był zawsze w swoim życiu duchowo żołnierzem niezłomnym, słusznie nazywanym przez swoich przyjaciół Janem Wielkim – mówił. – Był i pozostanie na zawsze dla milionów Polaków drogowskazem, jak mamy kochać naszą umiłowaną Ojczyznę i jak jej do ostatniego tchu w życiu służyć – mówił. 

„Cześć i chwała bohaterom” - skandowali uczestnicy uroczystości po zakończeniu przemówienia sędziego Nizieńskiego. 

Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sobota jest dniem głównych uroczystości pogrzebowych. 


Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka