126 obserwujących
6509 notek
16633k odsłony
2040 odsłon

Raport biskupów o pedofilii w Kościele. "Ofiary powinny budzić ból, wstyd i poczucie winy"

Od lewej: Zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieństwa abp Wojciech Polak, fot. PAP/Piotr Nowak
Od lewej: Zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieństwa abp Wojciech Polak, fot. PAP/Piotr Nowak
Wykop Skomentuj166

Dane opracował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka.

Zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski przywoływał słowa papieża Franciszka na zakończenie spotkania przewodniczących episkopatów świata na temat ochrony nieletnich w Kościele. Papież powiedział wówczas, że "powaga plagi nadużyć seksualnych wobec nieletnich jest niestety zjawiskiem rozpowszechnionym historycznie we wszystkich kulturach i społeczeństwach".

Abp Jędraszewski przypomniał, że papież zwracał uwagę, że dane organizacji i organów państwowych i międzynarodowych (tym WHO, UNICEF, Interpol, Europol) nie ukazują prawdziwej, globalnej skali zjawiska, głównie dlatego, że wiele przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich nie jest zgłaszanych. Przypominał również m.in. o problemie wykorzystywania dzieci w działaniach wojennych, o prostytucji małoletnich, o handlu narządami, a także o "dzieciach, które są ofiarami aborcji".

Abp Jędraszewski powiedział, że "Kościół, próbując zmierzyć się z tym problemem, chce przyjąć te wszystkie dobre wskazania, osiągnięcia, przemyślenia, które ofiaruje nam po pierwsze zdrowy rozsądek, potem nauka, ale także to, co płynie z różnych dobrych przejawów i wrażliwości życia społecznego". - Natomiast Kościół te środki – można powiedzieć w jakiejś mierze naturalne – pragnie wzbogacić o te środki duchowe, na których wagę i skuteczność wskazywał Pan Jezus, ucząc pokory, wzywając do modlitwy i do pokuty – dodał.

Mówiąc o programie działań Kościoła w celu ochrony dzieci, abp Jędraszewski podkreślił, że "nie można bronić instytucji, zapominając o bezpośrednich ofiarach nadużywania i przemocy seksualnej". - Dzieciom, które stały się ofiarami, trzeba przyznać pierwszeństwo – podkreślił.

Abp Jędraszewski powiedział, że przez "nieskazitelną stanowczość" Kościół "pragnie reagować na te tragiczne sprawy".

- "Nieskazitelna stanowczość", a nie jak często się w mediach mówi: "zero tolerancji". (...) Kościół musi być nieskazitelnie stanowczy w piętnowaniu zła, w walce ze złem, ale musi także – zgodnie z tym, czego uczył nas Pan Jezus – wzywać do nawrócenia, pokuty i okazywać miłosierdzie sprawcom, jeśli oni chcą rzeczywiście podjąć nowe życie, jeśli szczerze żałują i dążą do wewnętrznego nawrócenia. To jest przesłanie Ewangelii, któremu Kościół musi być przede wszystkim wierny" – podkreślił abp Jędraszewski.

Przypomniał, że papież Franciszek zaapelował "o kompleksową walkę przeciwko wykorzystywaniu małoletnich w dziedzinie seksualnej, a także w innych dziedzinach, ze strony wszystkich władz i poszczególnych osób, ponieważ mamy tu do czynienia z ohydnymi przestępstwami, które powinny być wymazane z powierzchni ziemi – tego żąda wiele ofiar ukrytych w rodzinach i w różnych środowiskach naszych społeczeństw".

jaZobacz galerię zdjęć:

Prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieństwa abp Wojciech Polak, fot. PAP/Piotr Nowak
Prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieństwa abp Wojciech Polak, fot. PAP/Piotr Nowak Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, fot. PAP/Piotr Nowak Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Adam Żak, fot. PAP/Piotr Nowak Dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC ks. Wojciech Sadłoń SAC, fot. PAP/Piotr Nowak Zakończenie 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Za abp. Polakiem stoi sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, fot. PAP/Piotr Nowak Zastępca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski, fot. Piotr Nowak +1 zdjęcie +2 zdjęcia
Wykop Skomentuj166
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo