2 obserwujących
134 notki
107k odsłon
282 odsłony

Potop biblijny? A może inny ?

Wykop Skomentuj14

To nie będzie o potopie szwedzkim za który poseł Mularczyk z PIS chce odszkodowania od Szwecji. To będzie o potopie biblijnym który być może był, tylko nie wiadomo za sprawą którego "Boga". Bo wersji potopu/wielkiej powodzi jest kilka ale dzieci uczy się tylko o jednym, o potopie wygodnym wierze katolickiej. Gdyby jednak w szkołach miast religii były lekcje  etyki młodzież zapewne dowiedziałaby się że na świecie były wersje potopów/wielkiej powodzi zależnie od regionu świata i wyznawanej tam religii. Najbliżej nam, w Grecji to Zeus sprowadził potop na Ziemię rozgniewany nakarmieniem go mięsem przez króla Likaona. Z tego potopu/wielkiej powodzi uratowali się - według podań -  Deukalion i Pyrra którzy przez 9 dni płynęli schowani w skrzyni. Dobiwszy do góry Parnas rozpoczęli nowe życie na Ziemi.

Ale Skandynawowie też mają swoją wersję potopu. Tam Odyn, Wili oraz We, synowie Borra zabiwszy swego praojca Ymira spowodowali wielki potop powstały z krwi tegoż.

Zatem w jednej Europie są trzy przekazy potopu. A na świecie? Też występują przekazy o wielkiej powodzi, o potopie. Jednak każdy potop miał swego Boga. W Indiach to Bóg Wisznu w postaci ryby ostrzegł o wielkiej powodzi a następnie skierował łódź z ludźmi na górę Himalaja. Z kolei Chiny mają swój przekaz o wielkiej powodzi za sprawą boga Gonggong.  Dalej na wschód są jeszcze inne przekazy o wielkiej powodzi, o potopie.

Mity, opowieści o potopie czy wielkiej powodzi są też obecne w przekazach Majów, Azteków czy innych ludów obydwu ameryk. Zatem można przyjąć że potop/wielka powódź był faktem na ziemi. Jednak przekazy już nie są jednoznaczne za czyją "mocą" powstał potop. Jak widać wiele ludów, wiele społeczności wierzy w potop "swego boga". Pytanie powstaje czy te wszystkie przekazy mówiące o bogach - w każdym przekazie o jednym - odnoszą się do nich wszystkich czy może była to "sprawka" jednego Boga widzianego różnie w zależności od części świata? Tego już nikt nie uczy, nikt z dziećmi, młodzieżą nie rozpatruje możliwości istnienia jednego Boga w różnych wierzeniach na świecie. Dlatego nie dziwmy się że młodzież szuka wiedzy w internecie często rezygnując z religii w szkole.

"Prawda Was wyzwoli" - powiedział Jezus.  Ktoś inny nawiązując do tego cytatu powiedział :"Jeśli ktoś opowiada nam o wielu sprawach, słowa jego mogą być dalekie od rzeczywistości". Zatem kto mówi prawdę? Czy historia, przekazy, wiara oparte na opowiadaniach są prawdą ?

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura