3 obserwujących
146 notek
112k odsłon
168 odsłon

" Bo na początku nie było Greków, ino wsędy byli górole"

Wykop Skomentuj9

"... Ale Grecy to nie byli Grecy, ino górole co udawali greka...." - ks. Józef Tischner

Mieliśmy dzisiaj gości, z Krakowa.Koleżanka szkolna żony z mężem i wnukami przyjechali odwiedzić nas. Dobrze się złożyło bo od wczesnego ranka Jendrek pasł się za domem to dzieci miały radość popatrzyć na niego. Jednak najważniejszą częścią był wypad do ....Łopusznej. Bo my z żoną co roku stajemy tam przed grobem ks.dr. Tischnera. Jego mądrości przekazane w wielu książkach do dziś są inspiracją wielu wykładowców. Tytuł to też słowa ks. Tischnera które są cytowane często w pewnej księgarni Krościenka.

"..- Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem ."  - miał odwagę mówić o sobie ks. Tischner. Bo takim był, człowiekiem a dopiero potem księdzem.

I tak przy jego grobie koledzy powspominali czasy ks. Tischnera w Krakowie na końcu żartobliwie zauważając że urodził się w Starym Sączu, przejeżdżał przez Łącko a nigdy nie wspomniał o Białych góralach i ich okowicie, Śliwkowej mocnej, takiej 70%. Jednak pamięć po nim i szacunek jaki sobie zaskarbił wśród górali i nie tylko jest godny "Greka, górolskiego Greka".

Dlatego wycieczkowicze jadąc od Targu na Szczawnicę czy w Pieniny powinni pokłonić się po drodze człowiekowi z gór który być może był ostatnim takim księdzem przekazującym wiarę w prosty, chłopski sposób. Nie wyniośle a prosto, zrozumiale dla każdego.

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale