5 obserwujących
216 notek
148k odsłon
  302   0

Nielegalna godzina policyjna w Sylwestra?

Czytam i czytam ciągle oczom nie wierząc. Oto wiceszef TRYBUNAŁU STANU prof. Marek Chmaj twierdzi że obostrzenie z godz. policyjną 31.12. od godz. 19 nie jest zgodne z KONSTYTUCJĄ.

Teza: zapowiadane wprowadzenie zakazu przemieszczania sie z 31.12 na 01.01 będzie niezgodne z Konstytucją, zatem nie będzie obowiązywać.

Uzasadnienie:
Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił dziś, że będzie wprowadzony zakaz przemieszczania sie od godz. 19:00 31.12 2020 r. do 6:00 01.01 2021 r.
Konstytucja w art. 52 ust. 1 wskazuje, że „każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać „istoty tych wolności”.
Powstaje zatem pytanie kiedy ustawa może ograniczyć wolność poruszania się? Odpowiedź na to pytanie daje art. 233 ust. 1 Konstytucji, gdzie pozwolono, aby ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej dotyczyła także określonej w art. 52 ust. 1 wolności poruszania się.

Konkluzje:
1. Zapowiadanie ograniczenia wolności poruszania się sa możliwe tylko i wyłącznie w stanie klęski żywiołowej,
2. Niezależnie od tego, czy „godzina policyjna” będzie wprowadzona w drodze ustawy czy rozporządzenia, akt taki będzie rażąco niezgodny z Konstytucją (chyba, że będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej),
3. To kolejne, nielegalne ograniczenie naszych konstytucyjnych wolności i praw, nie może w stosunku do nas rodzić negatywnych skutków prawnych, z uwagi na oczywistą niezgodność z Konstytucją RP.
4. I na koniec moja osobista konkluzja: nikogo nie zachęcam i nie podżegam, ale ja osobiście deklaruję, że dla ochrony naszych wolności, nie podporządkuję się ograniczeniom nielegalnej „godziny policyjnej”.
prof. Marek Chmaj

Zatem powstaje pytanie czy PIS z Kaczyńskim na czele jest jeszcze partią polską czy już tylko PISowską? Bo że popieram obostrzenia nie znaczy że popieram wszelkie i nagminne łamanie prawa i Konstytucji przez PIS.


https://dziennikzachodni.pl/godzina-policyjna-niezgodna-z-konstytucja-co-mowi-wiceszef-trybunalu-stanu-o-zakazie-przemieszczana-sie-na-sylwestra/ar/c1-15352795

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale