4 obserwujących
9 notek
29k odsłon
4045 odsłon

2512 zł – Tyle średnio zarabiają Polacy

Wykop Skomentuj83

Media kłamią. Jednym z najpopularniejszych kłamstw jest tzw. "średnia płaca", którą regularnie wylicza ZUS. Mogą potem siać propagandę sukcesu, pisząc o tym, jak dobrze jest w Polsce, skoro średnia płaca pod koniec 2018 roku wyniosła 5250zł brutto. 

Kto tyle zarabia?

Naprawdę jest tak, że ta liczba to tylko statystyka, która zaciemnia rzeczywistość. To średnia wysokość pensji mojej, twojej i twojego szwagra, ale też Mateusza Morawieckiego, który w BZWBK zarabiał 257 tysięcy miesięcznie. Zakładając że nasza trójka zarabiała minimalną, to średnio z premierem zarabialiśmy po 60 tysięcy miesięcznie. 

Prawdziwa liczba, która odzwierciedla to ile się w Polsce zarabia to tzw. mediana, czyli środkowa wartość w rozkładzie wynagrodzeń. Pokazuje ona, że połowa Polaków zarabia więcej niż dana kwota, druga połowa mniej. Medianę GUS liczy rzadko, bo raz na dwa lata, a ostatnio (2016) wynosiła ona 2500zł netto*. Połowa Polaków żyje za mniej niż 2500zł netto!

Pytanie, które trzeba postawić brzmi: skąd się to bierze? Najpopularniejsza opowieść mówi o tym, że mamy w Polsce bardzo wysokie koszty pracy: podatki, składki ZUS, NFZ itp. Problem w tym, że to nie prawda. Koszty pracy mamy jedne z najniższych w Europie i wychodzi to regularnie w badaniach Eurostatu. Co innego leży u źródła niskich płac w Polsce, a jest to bardzo niski udział płac w PKB, który w 2017 roku wynosił 48%. Znaczy to tyle, że z każdej złotówki, którą wypracujesz, 52 grosze trafiają do twojego pracodawcy, a do ciebie 48. Co więcej, z czasem jest coraz gorzej. Od 1995 roku udział płac w PKB zmniejszył się w Polsce o 8,9 punkta procentowego. 

Mamy piąty najniższy udział płac w PKB w Europie. Za nami są tylko Węgry, Malta, Irlandia i Słowacja. Jak następnym razem twój szef kupi sobie nowy samochód, pamiętaj kto na niego zapracował.

*Gus liczy medianę osobno w dużych i małych firmach. 2500 złotych to wartość dla dużych firm, dla małych wynosi 2000zł netto. 

Wykop Skomentuj83
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka