4 obserwujących
8 notek
29k odsłon
1486 odsłon

Co nam może Google? Korporacje silniejsze niż państwa.

Wykop Skomentuj57

Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia firma Google postanawia wyłączyć wszystkie swoje usługi dla Polski.

Z dnia na dzień przestają działać mapy Google, wyszukiwarka, Youtube, Google Docs, adresy Gmail. Pojawiają się problemy z telefonami z Androidem. Jedna firma, jedną decyzją, byłaby w stanie sparaliżować cały kraj. 

Oczywiście, jest mało prawdopodobne, że Google zdecydowałoby sie na taki ruch – przecież doskonale zarabia na swoich usługach i reklamach. Ale nie chodzi o to, że jest mała szansa, chodzi o to, że istnieje w ogóle taka możliwość. Na tym polega władza – na możliwości zrobienia rzeczy druzgocących w skutkach dla innych. 

Żyjemy dziś w świecie, w którym korporacje osiągnęły niespotykaną władzę. Przychody największej firmy na świecie – Apple w 2018 roku wyniosły ponad 260 miliardów dolarów. To więcej niż przychody w budżecie państwa polskiego. I nic dziwnego. Apple konsekwentnie, od lat, unika opodatkowania, okradając nas wszystkich, przerzucając koszty swojego funkcjonowania na obywateli. A zyski, jak zwykle, trafiają do wąskiego grona milionerów i miliarderów. 

Jeżeli chcemy kiedykolwiek stanąć jak równi z równymi do walki przeciw oszustwom międzynarodowych korporacji – pasożytów tego świata, które okradają nas każdego roku na kwoty rzędu 500 miliardów dolarów, to musimy to zrobić na poziomie ponadnarodowym. Jako jedno państwo, nie mamy w tym starciu żadnych szans. 

I między innymi dlatego potrzebujemy Unii Europejskiej, albo innej wspólnoty narodów, która będzie wstanie o takie wartości walczyć. Bo jak na razie, tylko na poziomie Europy da się cokolwiek w tej walce ugrać. Tak jak udało się komisji europejskiej nałożyć karę 13 miliardów euro na Apple, które firma ma zapłacić Irlandii za nielegalne unikanie opodatkowania (czyt. pasożytowanie na obywatelach).

Nie ma innej drogi. Albo wspólnota ponadnarodowa, albo tyrania korporacji.

Wykop Skomentuj57
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka