5 obserwujących
56 notek
15k odsłon
  67   0

Bezsenność obniża stężenia antyoksydantów i zmienia wzorce epigenetyczne

„W szczególności stwierdziliśmy, że poziomy antyutleniacza GSH w osoczu są zmniejszone wraz z jednoczesnym wzrostem uszkodzeń oksydacyjnych” – stwierdzili naukowcy.

Po czym dodali:

„Dodatkowo zaobserwowaliśmy również obniżone poziomy ATP, które mogą wskazywać na zmienione funkcjonowanie mitochondriów”.

Zmiany te mają wielkie znaczenie, ponieważ poprzednie badania wykazały, że zmieniony poziom redox i wzory epigenetyczne, funkcje mitochondrialne, a co za tym idzie zubożone poziomy ATP są najistotniejszymi przyczynami zaburzeń neurologicznych, w tym wielu chorób neurodegeneracyjnych.

SUBTELNA RÓWNOWAGA

Do prawidłowego przebiegu tysięcy procesów, jakie zachodzą we wszystkich komórkach, jakie żyją na ziemi, od bakterii po te budujące nasze ciała, potrzebna jest energia zgromadzona w nukleotydach energetycznych. Najważniejszym z nich jest ATP. Nieustannie jest on rozkładany w komórkach do ADP i następnie z ADP powstaje na powrót ATP. Do syntezy ATP z ADP służy zintegrowany i nieredukowalnie złożony pod względem funkcji kompleks maszyn molekularnych, w tej czy innej (zmodyfikowanej) postaci istniejący u wszystkich organizmów żywych, który jest osadzony w błonie komórkowej, lub mitochondialnej czy plastydów:

https://www.sigmaaldrich.com/life-science/metabolomics/learning-center/metabolic-pathways/atp-synthase.html

image

image

image

image

image

https://www.sigmaaldrich.com/life-science/metabolomics/learning-center/metabolic-pathways/atp-synthase.html

  1. image

Konieczne będą dalsze badania, najlepiej z udziałem większej ilości osób, w celu poszerzenia wiedzy, jak i weryfikacji poprzednich wyników. Jednakże, ten dokument silnie sugeruje, że utrata snu może indukować stres oksydacyjny i poważny spadek stężenia ATP. Ponadto, zmieniony poziom antyoksydacyjny może być związany z dalszymi modyfikacjami epigenetycznymi.

Naukowcy coraz więcej dowiadują się o funkcjach organicznych i regulacji snu, a jednym z kluczowych zagadnień jest zrozumienie zagrożeń wynikających z chronicznej bezsenności oraz związku braku snu z rozwojem różnych chorób. Biorąc pod uwagę te wstępne wyniki, przyszłe badania będą miały na celu bliższe przyjrzenie się epigenetycznym przyczynom wpływajacym na homeostazę redoks, spowodowaną przewlekłą utratą snu i tym, jak predysponuje ona osobę do pewnych chorób i uszkodzeń neurologicznych. Co więcej, badania te mogą ostatecznie prowadzić do opracowania skutecznych terapii, które przeciwdziałają szkodom spowodowanym przez chroniczny niedobór snu.

Źródło : Trivedi, MS, Holger D., Bui AT, Craddock, TJA, Tartar, JL (2017)., „Krótkotrwała deprywacja snu prowadzi do zmniejszenia ogólnoustrojowych metabolitów redoks i zmienionego wzoru epigenetycznego „; PLoS ONE, 12 (7): e0181978.

Źródło streszczenia: https://www.whatisepigenetics.com/skipping-sleep-lowers-bodys-protective-antioxidant-levels-induces-epigenetic-changes/

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale