8 obserwujących
301 notek
86k odsłon
72 odsłony

Unici cz. 3

Wykop Skomentuj3

Unici Podlascy – kto, skąd, gdzie

Od masakry obrońców Kościoła-cerkwi unickiej w Pratulinie, kozacy, spieszeni muszkietami podziurawili niepiśmiennych w korzuchach. Podobne sceny, również z udziałem księdza prawosławnego, wspartego Kozakami carskimi, rozegrały się w Drelowie. 1875 rok, przyniósł efekty „Ukazu” o nietolerancji cara (jakiegoś tam, który wtedy trzymał Rosję za). Djecezja Chełmska z siedzibą w Chełmie, trafiła pod władzę prawosławnego, państwowego kościoła Rosji. Niesławny biskup Popiel, walczył z Unią i miast wspierać almamater i samą Djecezję, doprowadził do jej poddaństwa cerkwi rosyjskiej. A w efekcie do wielu zbrodni i prześladowań.
Ideą kościołów wschodu, było używanie języków narodowych. Dzieło Cyryla (Kiryla) z VIIIw, rozrosło się w kościół wielu narodów. Podobnie jak historia tych ziem, tak i kościoły są opisane słabo. Sprawia to możliwość nadużyć i bazowania na niewiedzy i zapomnieniu. Sam Cyryl, pozostawał w ścisłym kontakcie z Rzymem i starał się o Prawa dla tworzonych wspólnot.
Nakaz języka rosyjskiego w miejsce polskiego (język urzędowy w Djecezji Chełmskiej), powodował nową jakość. Olbrzymia większość wiernych odeszła od cerkwi zmienionej na carski strój i nie kultywowała, lub kult był odprawiany skrycie. Głównie przy pomocy Księży z Galicji. Co prawda także galicyjskimi Popami posiłkował się Popiel w odmowie większości kleru Unickiego do rusyfikacji, jednak ci pierwsi, zdaje się byli katolikami rzymskimi, księżmi i zakonnikami z Galicji, którzy poczuli potrzebę wsparcia podlaskich nizin.

Dlaczego tak mało cerkwi broniono jak w Pratulinie. To zagadnienie może być zilustrowane pokrojem kleru unickiego. Byli to lepiej sytuowani ludzie, piśmienni. Podczas, gdy Unici to włościanie i wyrobnicy, mówiący Prosto. Pomijając już sam fakt braku szkolnictwa, a więc i analfabetyzm. Język Prosto, nie wyszedł poza mówiony. Próba skodyfikowania, zalfabetyzowania jest znana i mamy Białoruś (państwo republika od ~1917). Sam białoruski to język poboczny, niby państwowy, urzędowy, a nawet baćka (Łukaszenka) posługuje się rosyjskim. Alfbabet był tworzony w tamtych latach, podobnie jak alfabety krajów pribałtyki: aby nie polski: }
Kościoły wschodnie, rywalizowały, ale nie walczyły ze sobą. Skłócenie rządzących, było chyba, większe niż w kośiele zachodnim. Tu reformacjia rozładowała żale. Księża uniccy, często studiowali w Petersburgu.
Roziew pomiędzy wiernymi, a klerem, spowodował, że Unia upadła, a ludzie nie robili sobie, generalnie, problemu z cerkwi. Chyba, że tak jak na Podlasiu, doszło do represji religijnych i siłowe wymuszanie praktyk w cerkwi prawosławnej (Hrud, rodzina Koniuszewskich i in). Cerkiew rosyjska zapłaciła i za to cenę. Mianowicie rewolucja Lenina, doprowadziła do faktycznej jej likwidacji. Przetrwała na rubieżach SSSR. W Polsce dzierży wiele przejętych w 1875 roku nieruchomości. Majątki ziemskie licytowano, porzucone. A cmentarze i już niewielkie majątki są do dziś we władaniu tzw Autokefalicznego Polskiego K Prawosławnego. Polskiego? W po jakiemu tam odprawiają i głoszą kazania?
Z Unitami, a właściwie przechrztami na prawosławie (nieliczni, jednak są, byli), łączą się takie zjawiska jak bieżeństwo i Akcja Wisła. Bieżeństwu, poddali się praktykujący prawosławie, za namową uciekających w 1915 roku urzędników carskich, w tym popów. Wiele osób, ma miejsce urodzenia Rosja (Brjańsk, Uta ..), uciekały ze swoich domów młode rodziny, zwiedzione straszeniem, namową. Niektórzy wrócili, kiedy okazało się, że  tam nie ma dla nich nic. Inni zmarli w drodze, zostali. Dziś, wszyscy prawosławni na Podlasiu w granicach Djecezji Chełmskiej, to byli Unici. To ci, którzy poszli do cerkwi. Wg mojej wiedzy, zostali oszukani, zwiedzeni. Dziś jest to już nieważne. Tym bardziej nieważne w świetle laicyzacji społeczeństwa. I tak procesy rusyfikacyjne rozgrywały się kosztem Unitów, ale ponad ich głowami. Biskup Popiel nie brał pod uwagę, że tutejsi, już stali się Polakami. Co łatwo dawało się robić 40 lat wcześniej (1830), to już nie przeszło na Podlasiu.


polityka historyczna

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka