7 obserwujących
278 notek
78k odsłon
313 odsłon

Płonące kościoły..

Wykop Skomentuj

kiedy ostatnio ? Od czasu do czasu, zdarzało się. Ostatnia dość regularna akcja odbyła się w latach 1890-1915~20. Były to czasy rusyfikacji  (i de-). Czytamy o tych czasach w powieściach czasu pozytywizmu. Tyle,że nie kojarzymy faktów. Na niwie rusyfikacji, prawosławizacji kościoła unickiego w Polsce rozebranej, doszło do przejęcia, a potem odebrania własności. Koronnym przykładem jest Katedra chełmska. Centrum unickiej diecezji katolickiej (tak mi się wydaje, że to właściwszy termin od greckokatolickiej: gdzie Grecja, a gdzie Chełm). Kościoły najpierw były pozbawiane atrybutów unickości: wystrój, organy, a później ..Później następował rok 1905 i ukaz tolerancyjny, a później wojna i "bieżeństwo", i migracje prawosławnych oficjeli wgłąb Rosji. W mojej okolicy Kościół spłonął w 1898 roku, wcześniej zamknięty, bo był konkurencją. Cerkiew spłonęła w 1913, opuszczona przez popów. Cerkiew z Placu PGNieznanego Żołnierza, dopiero co ukończona w 1915 roku, znikła całkowicie rozebrana do ziemi, do 1926 roku. Nikt nie zginął, ani niczego nie zniszczono intencjonalnie. Po cegłach cerkwi, depczemy dziś most Poniatowskiego, na Wiśle.

Ta cerkiew, to nawet nikogo nie zabolała? Niby tak, bo parafia była unicka, i była już była prawosławna, przeszła we władanie tej katolickiej z obrządkiem łacińskim. Skorzystał trzeci. Znów demografia.


Dlatego ten pożar, to nie przypadek. To wprowadzanie faktami, zmiany układu sił. Francja odbuduje mury. Odtworzy, może nawet, witraże. O ile jednak wróci krzyż na wieży, która przebiła strop i spowodowała największe szkody materialne i propagację pożaru? Podobnie jak w Polsce, tak we Francji laicyzacja (takie dziwne  słówko) postępowała od dziesięcioleci. Czas katedr minął, jednak same katedry trwają. To tylko mury, ale może Krzyżowcy się pojawią w obronie już nie wiary, a tylko Kultury Katedr.  Może, i może ten pożar i straty materialne coś zmienią. Raczej nie. Może ułatwią stawianie diagnoz.

Wracając do płonących kościołów, takim ostatnim, który mną poruszył, był ten w Komańczy. Starodawna cerkiew, obecnie pod władzą prawosławia. Naprzeciwko nowy kościół cerkiew, greckokatolicka, nawet nie wiem pod jaką władzą, przypuszczam, że także związany z Ukraińcami. Odbudowana ta stara, ale nie ... upilnowana. Unici, po 1830, później 1875, przechodzili na prawosławie i przypuszczam, że i ta cerkiew w Komańczy, takie koleje przeszła. A z nią i ludzie, którzy byli jej dziedzicami. Po raz kolejny pokazuje się znajomość historii, jako kluczowa w rozumieniu pewnych zdarzeń z przeszłości. Tak i Francja, poprzez Maroko, ale i emigrację merkelską, jawi się jako symbol zmiany  w europejskim układzie sił. Demografia gł


notre dame, demografia, pożar

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo