8 obserwujących
330 notek
91k odsłon
  459   0

Android 8emui, hit, czy kit

Efekty dźwiękowe i inne, czyli Oreo w telefonie

Telefon z tych większych, jakieś 10”. Dlaczego telefon? Wszystkomający. Kupowanie golasa, bez lokalizacji i gpsa, mija się z celem. Używamy tego jako pc, ale i jako nawigacji, podróżnego wideo/aparatu, do obsługi poczty gdzieś.  Jakimś trafem, mój egzemplarz nie podjął współpracy, usilnie wywalając błąd. Dostał majl, telefon (mam taki, do takich zadań numer, oczywiście prócz tego w Rodzinie: ) I nadal nie chciał mnie wpuścić do „sklepu google” czyli repo oprogramowania. EMUI8 – to nazwa systemu, kod dla kumatych.
1. Brak wiersza poleceń – konsola jest niby, ale w trybie emulacji. Oznacza to tyle, że system wytwarza podsystem, a nietrudno się domyślić, co można np. zrobić rowerem, kiedy mu się apkę pedałowania zainstaluje. Nie, nie pojedzie.
Brak WP, ie ma Userów. Funkcjionalność jedynie w zakresie kont internetowych. Lokalnie jedno urządzenie, jeden user. Może dlatego, że z gniazdem SIM? Beznadziejne, zupełnie wykastrowany system.
 Tak, za programy się płaci. Płaci się za banalne rzeczy, które w normalnych (dotąd) sprzętach, już są. A to np. manager grafiki-karty graficznej. NIE MA. Grafika, jakaś, a obrót autoobrót, bo tego szukałem. Jaki problem dać to ręczne. Przecież się używa. Sam autoobrót jet denerwujący, bo trzeba potrząsnąć (kulka), by załapało. Złota to tam nie ma. Po co obrót? Lubię przyciski pod lewą ręką i .. kamerkę przednią u dołu : D Niedługo i tak będą montować i tu i tu, a i jeszcze pod ekranem i człowiek nie będzie wiedział.
Po próbach jest „screenrotation”- nie startuje od boot-a, ale chociaż trzyma. Oreo i telefon, to szpieg idealny. Detektywi to się mogą schować. Przy włączonych opcjach i udostępnieniach, dzieje się to domyślnie. Właściwie powinienem zacząć od Boga.
Root – nie ja, nie mogę wywalić niepotrzebnych programów, zwłaszcza tych aktualizujących się po każdej mojej aktywności. Konta są dostępne, ale konta googleplay. Kto wie, to rozumie, że nie o te konta chodzi. Po co mi kilka kont w sklepie gogle: do ubrań, apek i pizzy oddzielne? Google i tak ma mnie w jedna przegródka. Brak kont, zniechęca do rootowania. Na linuxie, nie pracuje się na koncie administratora. Mam system, który instalowałem gdzieś w 2012 i ciągle działa i to na kolejnym PC. Nie tylko kolejnym, ale i kolejnej generacji.
 Po co mi MS Word? Zechcę to wrzucę pakiet OO. Do czego faceboki, telewizje, masa ikon, których nie używałem ani razu, a są na dysku i pulpicie. Mało tego, mają już uprawnienia np. do rejestracji aktywności. Mozolne klikanie i wyłączanie. Pozostałe parametry nieistotne o tyle, o ile się nie zacina. Niestety, długie uruchamianie, czasami rwie.
Tutaj mogę napisać opinię o opiniach w sieci. Są sprytne. Często strona jest zmieniana, by szukający trafił na „właściwe opinie”. Trafiłem na takie i ktoś napisał” nie zacina się”. Zmoderowane i puszczone(!), a pod nią mnóstwo minusów. Tak działają opinie. Pomocne są, a informacje trzeba łowić pomiędzy wierszami. Wiecie sami, że opinii miarodajnych w sieci się nie znajdzie. Ten samouczek, piszę po to, by ktoś, kto chce zmienić na nowsze, wiedział w co wdeptuje.
Rootowanie – nie robiłem, nie wiem. Że są admini, to pewne, jak do tego dotrzeć? Jak doprowadzić do zapanowania nad urządzeniem? Korzystanie z apek do rotowania, ma się jak kucie żaby. Poza nazwą typu King, albo Root, niczego nie dostajemy w istocie, prócz puszczenia Pulpitu na żywioł (bo może w wersji fabrycznej, jednak, przeglądarka nie może uruchomić sama, procesów, których nie powinna? Niewiadoma. Jeden user, to tak jak w windowsach: każdy może wszystko.
 Nie ma też instalek systemów. A samo instalowanie, może wyglądać tak, że trzeba skopiować jakąś partycję, predefiniowaną. To się pojawi z czasem, podobnie jak w windowsach. Wejście do startera (bios dawniej) ponoć kombinacją Wł+głośniej)
 Przypomnę, że ten pożądany system, niegdyś, sam się zaorał i o ile jest zabezpieczony, przed piraceniem przez innych, niż deweloperzy, to już nikt go nie kupuje dodatkowo, bo niby w jakim celu?
Obecnie T5, ten telefon jest terminalem sprzedażowym, przeznaczonym do mniej wymagającego klienta. Można włożyć kartę sd i sim. „Target to dzieci i tetris?
5. Oczywiście niechętne, a jednak udane, zastąpienie chroma operą. Co jeszcze potrzebne? Wyłączyć podsłuchy, czyli jakiś apek mic/off. A dodałem obrót i ustawiłem kamerką z dołu, klawisze z lewej, gniazda z prawej.
6 Programy uruchomione dostępne pod kwadratem. Jak wyczyścić pulpit i dlaczego Ulubione pr, znikają ikonę Opery. By się do niej dostać, teraz dwa kliki – co  z tych ulubionych: ulub, więc oddal? Przynajmniej nie ma dublowania skrótów
Po wyłączeniu różnych, niepokojących opcji w ustawieniach, nadal potrafi się otworzyć okno z przewijaniem z szeregiem opcji szpiegujących do wyłączenia.
Nie należy się tym zbytnio przejmować, bo i tak nie wiadomo, czy ustawienia systemowe nie przywrócą tych opcji, przy pierwszej okazji (aktualizacji). Np wyłączenie mikrofonu, skutkuje straszeniem, że funkcjonalność gogle zniknie. Chodzi o tego słynnego asystenta, głosem włączanego. Gogl będzie słuchał i czekał, aż mu coś powiemy i .. on to wtedy zrobi. Mnie się wydaji, że jednak o te słuchanie mu chodzi. Podobna reakcja na wyłączenie aktualizacji, nie da się ich wyłączyć.
Moja przygoda, to tryb samolotowy, włączam nagrywanie startu, bo lubię, a tiu mi komunikat, że będzie się aktualizował.. i tak ze trzy razy. Ale jak, skąd, dlaczego w trybie samolotowym? Mam nadzieję, że nadrzędność TS, powyłączała dupleksy gsm, bt i co on tam jeszcze mógł mieć. Bo mnie ochrona zgarnie, a samolot spadnie...
Użytkowanie
Filmowanie, zdjęcia – w poprzednim telefonie, był spust migawki, mikrowłącznik, który pozwalał nie zajmować się ekranem, dotykiem i cykał. Ten potrafił filmować pokrowiec, bo wyłączenie, jakoś nie zadziałało, albo włączył się, błędnie odczytując przypadkowe dotknięcia. Ten posiada włącznik i drugi szerszy do głosu, jasności – taki, co górną półkę uaktywnia, przypuszczam, że może być programowalny, za dodatkowymi opłatami na przykład. Inne mechanizmy to usb mikro i gniazdo słuchawek i za to +. Brak wyjścia na monitor-.
Karty pamięci. Jest szufladunieczka, na mikro sd i mikro sim, drucik do wysunięcia. Lepiej zlecić mikrochirurgom, ale ponoć są już karty nano – i kto to ma instalować i dlaczego mikroskop potrzebny. By niczego nie złamać.
8 Sama karta zostaje nadpisana: do mojego katalogu dopisano 1 w nazwie, a mój został pusty, katalog pusty. Druga partycja pusta, nie pamiętam, czy coś tam miałem. Nie ma drugiej partycji, połączone: ŁOBUZ. Fotoaparat odczytuje msd, jako zablokowaną. Wygląda to na awarię adaptera SD. Mylne. Adapter jest w środku pusty, tylko złączki. W urządzeniu po Efi, karta jest czytelna (urządzenie aktywne, które musi być włożone podczas startu PC-zupełnie odpada funkcjonalność SD, plugandplay to się zwie. Nowoczesność wsteczna. Czy da się przywrócić stan z przed Oreo? Nie wiem. Sprawdzę.
Przymierzam się do zakupu etui i klawiszy. Najchętniej użyłbym tego, zamiast PC. Energooszczędne, tyle, że mało prawdopodobne, czy uda się wysłać wideo do monitora. Są różne standardy. Tych 10”, niestety muszę, czytać w oczkach, a monitor już ostry. Mam, klawiatura pracuje dobrze i są polskie znaki. Ale to dedykowane do T5, bodajże Omnia. A etui, to jak z ubraniem, kto nałoży, na tym działa. Skarpety kompatybilne, chyba, że po amputacji, to para robi za dwie pary, a czasami to nawet tylko za saczek, na prezenty (żart taki, dość ponury).
Urządzenie kupione głównie do zastosowań mobilnych, do samochodu. OBD2 działa, nawigacja zapewne także, choć jeszcze nie testowałem, ale wyglada zupełnie tak samo, jak w telefonie z Kitketem. Samo mobilne użycie, jako menagera plików, do aparatu ,zupełnie nieudane ze względu na nadpisywanie. Nadpisanie karty, uniemożliwia używanie jej w aparacie w ludzki sposób. Zapewne aparat dałby radę kartę przywrócić, ale nie po to kupiłem sprzęt, by mi robił na złość i nadpisywał moje, własne, jakimiś śmieciami, bez pozwolenia..
Sam Android, to dość ubogi system. Odmienna logika, niż w linuxach, kładzie podwaliny pod nowe. Tyle, że czy lepsze. Dyskwalifikacja  z powodu nieznanego roota. Brak trybu konsolowego, repo tak dobre, jak może być dobry monopolista. Ten podobny do poprzedniego. Reset do ustawień fabrycznych, powoduje wykasowanie Konta gogle(!!!!) – powiązanego – to taki kfiatek na koniec, tej części. Podsumowując, User, dostaje urządzenie kompletne, przystosowane do dzwonienia. Ułatwienia dotyczą sfery comercialnej. Nie ma ułatwień bezpieczeństwa. System został popsuty w celu zmniejszenia wpływu Usera, na zawartość i sposób korzystania z Urządzeń. Huawei, choć jest nieco oddzielony, to zaakceptował główne założenia Androida i nie należy się spodziewać, że rychło wejdą rozwiązania bezpieczeństwa znane z Linuxów. Rozwiązania dotyczące uprawnień, jasnych, czytelnych, kompletnych. Dziś 5 zł bym nie ryzykował, przelewaniem i obsługą konta.
Podsumowanie
Zastosowanie bardzo wąskie. Nie ma bezpieczeństwa użytkowania systemu, znanego z systemów linuxowych. Do internetu? Tak: z klawiszami i z założeniem ,że nie ma anonimowości w internecie, a już z Androidem, to szczególnie. Energooszczędne, duża rozdzielczość, do 10 to może aż za duża? W miarę użytkowania pojawi się cz2.

android, system, huawei,

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie