7 obserwujących
277 notek
77k odsłon
391 odsłon

Android EMUI cz3 Chrome i bezpiecznie?

Wykop Skomentuj1

Konto Google i liczne usługi. Tyle tam tego, że trudno cokolwiek znaleźć. I tak miłośnicy blogów i blogowania szukają (co widać w pytaniach pomocy, pomagają : }!). Po zalogowaniu do konta gógla, blog jest pod kreskami z lewej u góry. Samo szukanie bloga będzie trwało dłużej, szczególnie, kiedy się kilka blogów stworzyło (a można) niechcący.
Przeglądarka Chrome: zbiegło się jakoś przejście Firefoxa z Gecko (do Quantuma), na coś innego i to, że Edge zastąpił IE: } Edge, M$ ma "silnik" Chroma.Oznacza to, że program Edge i Chrome, to jedno i to samo z różnymi dekoracjami. Zdaje się, że tylko Opera jest dziś alternatywną przeglądarką www. Safari jeszcze jest, ponoć, ale nie śledzę. Na Chrome działa Tvpsport, streamy, a na Firefoxie rozłącza się po chwili. To ta sama przeglądarka, ale gógl, musi jakoś zachęcać, do używania swojego wyrobu.
Podobnie jak to miało miejsce  z windowsami, najbardziej znienawidzonym i najczęściej używanym systemem, tak i teraz, kiedy dominuje Android, uczulam na całkowite poddanie się woli jednej firmy. Zupełnie nie zdziwiłbym się, gdyby Alfabet był sfinansowany przez właścicieli/patronów Microsoftu. Inwigilacja 10-tki i Androida, podobne mają imiona.  Moje przemyślenia sięgają udziałów w niegdysiejszym, świetnym projekcie OSource: Ubuntu. Udziały tam miał i Miscrosoft . Zauważyli to ci, którzy niespecjalnie lubią Unity. Wiadomo, że od wersji 12, Ubuntu przestał być zaufany. A zeitgeist dawał się usunąć, ale z trudem. Zbiegło się to także z opcją niższego zaufania, jaką ogłosił półgębkiem Torwalds, co do Kernela od 4.18. Wiele systemów działa i na starszych Kernelach i nie ma z tym problemów. Kto sobie dziś tym głowę łamie. Najważniejsze by działało, a kolejne wyskakujące okna ze zgodami, klikam, klikam, klikam, klik.
To takie wtrącenie plotek i informacji – można wybrać : D. Logowanie. Konta Gogla muszą być. Jedno jest przypisane do konkretnego urządzenia z Androidem (także kworki np. EMUI Huawei, którego działanie opisuję). Na tym działa sklep Play i wirusy z Chroma. Przypisane do tego stopnia, że jeżeli skasujemy aktywność do ustawień fabrycznych, skasowane zostanie i to konto. No chyba, że kasowanie nastąpi w izolacji od sieci. To wtedy nie wiem. Może nastąpić później, lub wcale – specyfika oprogramowania przywracającego: permanentna, czy incydentalna? Konto Gogle zakładałem na innej maszynie, niż Android, więc likwidacja Konta przypisanego Gogle, była całkowitym zaskoczeniem.
Gdyby pojawiły się problemy w logowaniu na konto Gogle, do którego znasz hasło, login (z innego urządzenia). Pamiętaj, że w zakładkach KGo (b), jest opcja: bezpieczne logowanie – trzeba odheblować, wyłączyć (zrobić NIEBEZPIECZNYM : ( GROZA. Gogle troszczy się, byś bezpiecznie się logował, najlepiej z tego urządzenia. Możesz zsynchronizować, to (może) i to drugie będzie „bezpieczne”. Jednak takie mechanizmy bezpieczeństwa, znamy. Skąd? Z Windowsa. Nie tylko UEFI („bezpieczny” boot), ale i podpisywanie wszystkich plików systemu. Po to wprowadzić opcję programowego dostępu (Efi), do poziomu maszynowego dostępu do urządzeń (bios), by podpisywać te programy w efi, że jednak to są te i to podpisane (obsikane) przez nas (onych).
Android, zdaje się, że jeszcze tego indeksowania plików nie ma, ale wszystko przed Linuxem Android.Indeksowania nie ma. Jest zagadnienie pokrewne z systemem plików. Defragmentacja się dzieje. Po co ktoś zadaje sobie trud, użycia systemu zapisu partycji, by to potem obsługiwać.

Od czasu dysków SSD, używam EXT2, bez księgowania. Wintows to NTFS, a Linux do dysków magnetycznych EXT4. Tyle, że hdd ssd i magnetyczne się różnią. Ssd ma limit operacji i choć są coraz trwalsza, to każda dodatkowa aktywność, nieubłagalnie kończy jego żywot. Dyski magnetyczne, praktycznie są bez limitowe, choć także się kończą.
Polecam repozytorium F-droid, zamiennie do Play. Są tam rzetelne opisy programów i wiele apek, które niczego niepotrzebnego nie robią: odtwarzacz audio nie chce dostępu do numerów telefonów np. Ponadto działa w tle i nawet z wygaszonym ekranem : D co jest zupełnym ewenementem wśród rozbudowanych grajków, które są wszystkomające. Problemem są dla nich, na razie, pliki zgrywane samodzielnie. Ale to kwestia czasu, kiedy będą porównywane i dopasowywane opisy, tagi, znaczniki, do twoich piosenek z dawnych lat: zgranych z LP, kaset, radia. Mam takie i zazwyczaj zgrywam całą stronę (side). Wygodnie i LP, to są dwa pliki muzyczne.

Jeszcze jedna sprawa, poprzednio wskazałem, jak wyłączyć mikrofon Asystenta google: dlaczego firma obca, ma powłączane podsłuchy, na telefonach Polaków? Czy służby się nie zorientowały, że te urządzenia, domyślnie mają opcję włączonego podsłuchu

Moje poprzednie części o Androidzie EMUI zaklasyfikowano 1. telefony, 2. cyfryzacja. Ciekawe, gdzie wyląduje obecny  - nie taguję, szkoda czasu, a to tylko słowa w tekście, bez funkcji tag.
Jeśli nie wszystko zrozumiałeś, nie martw się.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie