Witkac, Gombro i przyjaciele.
Słowa klasyków na każdy dzień, każdą pogodę, każde okoliczności. Ponadczasowe spostrzeżenia buntowników literatury polskiej przeniesione na współczesny grunt.
3 obserwujących
9 notek
12k odsłon
434 odsłony

Wolność i (nie)równość.

http://clipartbarn.com/people-clipart_1175/
http://clipartbarn.com/people-clipart_1175/
Wykop Skomentuj2

Nie przypuszczałabym nawet w najśmielszych snach, że mój pierwszy wpis na tej stronie spotka się z takim odzewem, za który dziękuję. Dla niewtajemniczonych, wspominam o tej notatce: https://www.salon24.pl/u/agata-masternak/958320,literackie-disco-polo. Kilka z komentarzy, które się pod nią pojawiły zainspirowały mnie do napisania dzisiejszej notatki. 

Trzeba przyznać, że są ludzie, którzy chełpią się tym co czytają, jakie mają wykształcenie czy pochodzenie. Dzielą oni świat na elitę i całą resztę, którą uważają za intelektualny plebs. Lecz to jacy są, nie wynika ani z ich wykształcenia, ani z liczby i jakości przeczytanych książek, ale z charakteru i ukrytego zakompleksienia. Dotyczy to nie tylko kwestii czytelnictwa, ale całego życia- każdej jego sfery. Podziały nie wynikają z tego, że ktoś czuje się lepszy. Wręcz przeciwnie- podziały biorą się z tego, że ludzie ujmują sobie na wartości, czują się gorsi, a to niskie poczucie wartości przykrywają wszystkim tym co elitarne, luksusowe, dostępne tylko niewielu. Osoba pewna siebie (w dobrym tych słów znaczeniu) nie musi niczego komukolwiek udowadniać. To ciśnienie ukrycia swoich słabości i wszelkich brudów powoduje, że patrzymy na świat z perspektywy góra-dół, dół-góra. Nie byłoby elit, gdyby ludzie o niższym poczuciu wartości nie dali sobie wmówić wyższości wybranych jednostek. Ba, sami te jednostki wznieśli na piedestał, a teraz mają o to pretensje. Wiem, że totalna równość jest utopią, ale tak naprawdę świat jest takim, jakim sami go sobie stworzymy. Użyję tu dla przykładu metafory, której kiedyś użył sportowiec Marcin Różalski- jesteśmy niczym konie startujące w wyścigu, każdy tak samo zaczyna, a tylko od ciebie zależy ile w tym biegu osiągniesz. Niemniej obrazową metaforę przytoczył w swoim dzienniku Zdzisław Beksiński pisząc o życiu jako o rzece, którą płyniemy- każdego z nas czeka ten sam koniec, wodospad. Różnica polega tylko na tym, czym chcemy płynąć- wygodną łódką, czy siedząc okrakiem na kaktusie?

Żyjemy teraz w takich czasach i takim kraju, gdzie większość rzeczy jest dostępna dla każdego. Mamy takie same prawa, aby się uczyć, pracować, rozwijać. Nie trzeba potajemnie przekazywać sobie zakazanych książek, bo już przecież nie zamykają z tego powodu w lochach zamczyska. A mimo to, ludzie idą po najmniejszej linii oporu- biorą wszystko jak leci, pozwalają sobie wciskać każdy chłam żeby tylko nie trzeba było się przy tym wysilać, szczególnie intelektualnie. Gdy tylko znajdzie się osoba, która w pełni korzysta ze swoich możliwości, rozwija się, to automatycznie staje się źdźbłem w oku i funkcjonuje z przypiętą łatką "intelektualisty" "elity". Są też ludzie, którzy sami przyczepiają sobie taką łatkę żeby móc się wywyższać i mieć złudne poczucie dominacji nad innymi.

Przypominają mi się słowa Johna Stuarta Milla, który już dawno temu stwierdził iż społeczeństwo dąży do ujednolicenia i tego, żeby to miernota rządziła światem. Zamiast robić wszystko, aby iść do przodu i dawać z siebie to co najlepsze, pełnię swoich możliwości- ludzkość wybiera przeciętność, wygodną półkę pośrodku. Prawda jest taka, że każdy może być wybitną jednostką, to jest kwestia wyboru i ustawicznej ciężkiej pracy nad sobą. Najważniejszy jest złoty środek- nie można pozwolić na to, by poczucie wyższości czy niska samoocena determinowały nasze życiowe wybory. Przecież z każdej półki można upaść. Lecz to jest tylko moja opinia zawarta w kilku zdaniach i pozwolę sobie napisać jak Gombrowicz "nie jestem powołany do stwierdzania słuszności waszych racji- mnie o to idzie, aby wasza racja nie przemieniła wam twarzy w mordę, abyście pod jej wpływem nie stali się odstręczający, nienawistni i nie do przełknięcia".


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo