Kobieta Wamp
Tylko dla dorosłych
6 obserwujących
25 notek
15k odsłon
  388   0

Męska bezpłodność, dlaczego nie mogę być ojcem?


Przyczyny bezdzietności nie zawsze leżą po stronie kobiety, ale równie często są po stronie mężczyzny. Najczęstsze przyczyny to zaburzenia produkcji nasienia lub ograniczenia w jakości nasienia tzw. Zespół OAT. Najważniejszymi parametrami w analizie plemników (spermiogram) to ich liczba, ruchliwość i kształt. Zdarza się bardzo często, że wszystkie trzy parametry są ograniczone. W tym przypadku mówi się o zespole OAT (oligo: za mało, astheno: słabo mobilny, terato: zniekształcony). Niestety często nie można ustalić przyczyny zaburzeń produkcji nasienia, jednak w większości przypadków uszkodzenie to miało miejsce dawno temu (w dzieciństwie). Na jakość nasienia mają wpływ tzw. noxae (zwłaszcza nikotyna), stres zwykle odgrywa mniejszą rolę.

Chemioterapia wpływa niemal zawsze niekorzystny wpływ na jakość spermy. Wielu mężczyzn ma również zaburzenia hormonalne, które są uleczalne. Jednak to nie jedyne przyczyny męskiej niepłodności, również brak równowagi hormonalnej może prowadzić do niepłodności. W powstawaniu nowych plemników szczególnie ważne są dwa hormony: FSH i LH. Oba hormony są uwalniane przez przysadkę mózgową (gruczoł przysadkowy). LH zapewnia produkcję testosteronu w jądrach, FSH ma bezpośredni wpływ na powstawanie nowych plemników w jądrach. Istnieją także inne hormony, które zakłócają pętle kontroli hormonalnej, a zatem mogą również mieć negatywny wpływ na produkcję nasienia.

Wszystkie możliwe zaburzenia hormonalne diagnozuje się za pomocą badania krwi. Większość mężczyzn z zaburzeniami produkcji nasienia leczy się hormonami. Równie częstymi przyczynami bezpłodności mężczyzn lub obniżenie jakości nasienia jest zapalenie jąder po śwince. Prowadzi to do stwardnienia i obkurczenia jąder przy zmniejszonej produkcji plemników. Gdy jedno lub oba jądra u niemowlęcia płci męskiej nie są wyczuwalne w mosznie po urodzeniu, jest to znane jako niezstąpione jądra. Prowadzi to do zakłócenia produkcji nasienia, ponieważ prawidłowe funkcjonowanie jąder wymaga temperatury poniżej temperatury ciała (najlepiej 32 °C).

Zaburzenie to często ustępuje w pierwszym roku życia. Genetyczne przyczyny niepłodności u mężczyzn są rzadkie, ale należy je wyjaśnić w przypadku wyraźnych ograniczeń jakości nasienia, zwłaszcza że wystarczy proste badanie krwi. Kolejną przyczyną jest zaburzony transport nasienia, plemniki nie mogą wydostać się z najądrza, w którym są przechowywane. Jest to spowodowane albo zablokowaniem przewodów nasiennych, albo zaburzeniem przebiegu wytrysku. Czasami przyczyną jest zapalenie najądrza lub zapalenie gruczołu krokowego, które miało miejsce w przeszłości. Duży wpływ na bezpłodność lub słabą jakość nasienia ma wiek mężczyzny. Plemniki, u których analiza nasienia w młodości znajduje się w dolnym zakresie normy, w późniejszych latach może mieć niewystarczającą liczbę szybko poruszających się plemników.

Nowe dane dotyczące ryzyka poronienia u kobiet sugerują, że wiek ojca jest... bardzo ważnym czynnikiem dla tych zaburzeń niż wcześniej zakładano. Ryzyko poronienia w grupie kobiet z ojcami w wieku 35-39 lat jest trzykrotnie wyższe niż w grupie z ojcami w wieku poniżej 25 lat. Chromosomy "Nieprawidłowość chromosomalna może zatrzymać tworzenie się plemników . Im mniejsza liczba plemników, tym większe prawdopodobieństwo nieprawidłowości chromosomalnej". Mężczyźni z zespołem Klineferter mają o jeden chromosom X za dużo, co prowadzi do zmniejszonego wydzielania męskich hormonów i obniżonej jakości nitek nasienia, często nawet do całkowitej utraty produkcji nasienia . Takie zaburzenie można leczyć, ale tylko za pomocą docytoplazmatycznego wstrzyknięcia nasienia (ICSI).

Utrata informacji na chromosom Y (usunięcie) jest jedną z przyczyn genetycznych braku plemników. Do kolejnych przyczyn można zaliczyć: Zespół Sertoliego, Globozoospermia. Wsteczny wytrysk i zaburzenie erekcji. Również często przyczyną są czynniki psychologiczne, takie jak stres czy konflikty w związku, jak i zamknięcie drenującego nasieniowodu (CBAVD) czy żylaki jąder. Jak widać, panowie mają również wpływ na posiadanie potomstwa, bezdzietnością nie można wciąż obarczać kobiety, które często nie ponoszą za to odpowiedzialności.

Jak przyjęło się w naszym społeczeństwie, że za brakiem potomstwa, zawsze kryje się bezpłodność kobiety. No cóż, nie zawsze... jak się okazuje.

Lubię to! Skomentuj63 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości