Kobieta Wamp
Tylko dla dorosłych
8 obserwujących
9 notek
24k odsłony
  48   0

Gdyby ludzie kochali tak, jak oszukują, życie byłoby piękniejsze...

Porzucenie przez ukochaną osobę ma niszczycielską moc, nawet prawdziwa miłość zwykle umiera wraz z zaufaniem. Zastanawiające jest czy można było przewidzieć zdradę ze strony partnera? Wielu z nas najbardziej się boi, że zostanie zdradzonym przez partnera. Romans, przygoda na jedną noc, niewierność to nadużycie zaufania, które trudno cofnąć. Zdradzona osoba pozostaje załamana, ze łzami w oczach, gniewem i wieloma pytaniami: Co poszło nie tak? Czemu nasz partner nas oszukał? Bardzo często dochodzimy do wniosku, że nie mogliśmy tego przewidzieć, ale to i tak nie zmniejsza naszego bólu.

Niewierność naszego partnera bardzo nas rani zarówno psychicznie, jak i fizycznie, cierpimy tak bardzo, że mamy wrażenie, że serce nam pęknie. Okazuje się, że istnieją pewne przesłanki, które zwiastują niewierność partnera. Nie zaskoczy to chyba nikogo, że w większości to młodzi ludzie dużo częściej zdradzają swojego partnera, jeśli są niezadowoleni ze swojego związku. Paradoksalnie to ci, którzy mają satysfakcjonujące życie seksualne, częściej bywają niewierni. Wynikać to może z tego, że ci ludzie mają bardziej pozytywne nastawienie do seksu.

Według badaczy to kobiety, które są mniej atrakcyjne, częściej zdradzają partnera, a także pozwalają na to, by on je zdradzał. Także nasza przeszłość erotyczna ma na to olbrzymi wpływ. Dowiedziono, że mężczyźni z większą liczbą krótkoterminowych związków przed ślubem częściej zdradzają. Co ciekawe u kobiet działa to odwrotnie... te, które mają mniej partnerów przed ślubem, częściej są niewierne. Okazuje się, że na to, czy partner nas zdradzi, ma wpływ "wycofanie uwagi" i "dewaluacja wartościująca". Wycofanie „uwagi” to umiejętność niezwracania jej na atrakcyjną osobę, która jest postrzegana jako opcja wejścia w relację.

Natomiast „dewaluacja wartościująca” to zdolność do mentalnego umniejszania atrakcyjności innej osoby, nawet jeśli jest ona szczególnie ładna. Psycholodzy odkryli, że osoby, które szybciej zwróciły uwagę na atrakcyjną osobę, były o prawie 50 procent mniej skłonne do zdradzania partnera od innych. Tendencja do dewaluacji wartościującej lub wycofanie uwagi zmniejsza również ryzyko niewierności i zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania związku. Obie reakcje zarówno wycofanie i dewaluacja w konsekwencji minimalizują ryzyko zdrady i są warunkiem trwałego związku. Wiedza ta jest ważna zwłaszcza w obecnych czasach, gdy to wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych i związaną z tym dostępnością alternatywnych partnerów, pozwoli na zrozumienie, w jaki sposób ludzie mogą uniknąć pokusy, a co za tym idzie zdrady.

Żadne z tych zachowań nie było świadome, ale następowało automatycznie. Partner nie robił tego celowo, gdyby był świadomy tego, miałby możliwość zduszenia w zarodku ewentualnego pragnienia zdrady. Ludzie bowiem, niekoniecznie są świadomi własnego zachowania i jego powodu. To często spontaniczne procesy, będące wynikiem biologii oraz doświadczeń z okresu wczesno-dziecięcego. Jeżeli nie chcemy oszukiwać lub być oszukiwanymi, możemy z wyprzedzeniem rozpoznać te przesłanki i na nie szybko zareagować. W ten sposób nie krzywdzimy innych ani siebie.

Pozostaje pytanie: Czy wystarczająco mocno kochamy partnera? Czy tylko bawimy się jego uczuciami w stosunku do nas?Jeśli to zabawa to miejmy świadomość, że go krzywdzimy...

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale