Blog
A gdzie logika?
logistyk
10 obserwujących 228 notek 163659 odsłon
logistyk, 12 lutego 2018 r.

Fundacja Sakiewicza straciła 6 mln złotych dotacji z NFOŚ.

375 6 0 A A A

Kiedy w październiku 2016 roku NFOŚ pod kierownictwem Jana Szyszki dwukrotnie przedłużył datę złożenia wniosku o dofinansowanie projektów ochrony środowiska, wiadomo było, że resort chce zapewnić swoim ludziom wygraną konkursu. Jak się niebawem okazało, zwycięzcą została Fundacja Niezależne Media Tomasza Sakiewicza, której przyznano połowę całej puli nagród, bo aż 6 mln złotych, a która już po decyzjach ministerstwa dopisała do swojego statutu ochronę środowiska, pomimo tego, że ze środowiskiem nie miała nigdy nic wspólnego.

Z projektu złożonego w NFOŚ wynika, że strategicznym celem Fundacji Niezależne Media było stworzenie przeciwwagi dla istniejących organizacji ekologicznych, określanych jako lewicowe. Miała to być organizacja zrzeszająca ludzi o poglądach prawicowych, „konserwatywnych i niepodległościowych”, współpracująca z Klubami Gazety Polskiej i kołami Rodziny Radia Maryja. Na integrację tego środowiska przeznaczonych miało zostać 119 tys. zł z 6-milionowej dotacji. Doradcami fundacji mieli być m.in. córka Jana Szyszki Katarzyna Szyszko-Podgórska, ksiądz Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz i kapelan Lasów Państwowych oraz brat Jacka Liziniewicza z Gazety Polskiej, Mateusz Liziniewicz ze Szwecji.

Kolejne pieniądze, ponad 1.4 mln złotych miały iść na promocję portalu puszcza.tv m.in. właśnie w mediach Sakiewicza ale również w mediach Rydzyka.

Portal OKO.PRES przygotował poniższy schemat powiązań biznesowych Szyszki, jego rodziny, mediów Sakiewicza i mediów Rydzyka:

image


Kiedy sprawą zainteresowały się media, informacja dotarła do Komisji Europejskiej, która poprosiła Ministerstwo Rozwoju o sprawdzenie prawidłowości wydawanych pieniędzy w Ministerstwie Środowiska jako, że dofinansowanie jest przyznawane ze środków europejskich. Ministerstwo Rozwoju zleciło kontrolę decyzji NFOŚ ... Ministerstwu Środowiska, które nadzoruje NFOŚ i na czele którego zasiadał wówczas Jan Szyszko. Jak można się domyślić...Ministerstwo Środowiska nie znalazło żadnych nieprawidłowości w swojej decyzji i w kwietniu 2017 roku podtrzymało przyznanie ponad 6 mln złotych rodzinie i znajomym Szyszki i Sakiewicza.

Jednak pod koniec sierpnia 2017 roku Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), wszczął dochodzenie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska właśnie w sprawie przyznania 6 mln złotych FNM Sakiewicza jednocześnie wstrzymując wypłatę  do czasu zakończenia śledztwa. Sakiewicz wówczas mówił butnie: "Niech kontrolują. Jestem spokojny o wynik".

Dzisiaj Sakiewicz po cichu wycofał swój wniosek w sprawie dofinansowania puszcza.tv.

Kontrola OLAF w Ministerstwie Środowiska nadal trwa a wycofanie wniosku nie zamyka dochodzenia. 


Znając PiSowską Dojną Zmianę, Sakiewicz wynagrodzi sobie stratę dodatkowymi zleceniami ze spółek skarbu państwa.


Tu można znaleźć informacje o tym ile ośmiorniczek PiSowscy ministrowie, w tym Jan Szyszko, mogą kupić za przyznane sobie nagrody w 2017 roku.

Opublikowano: 12.02.2018 22:50. Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 23:35.
Autor: logistyk
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Janowalski  Sorry, ale żeby u mnie zasłużyć na bana to trzeba spełnić jeden z czterech...
  • Oprócz Podkarpacia i Małopolski, wydaje się, że PiS będzie mógł swoimi obsadzić również...
  • Czy wiadomo już jakie stanowisko w tej sprawie ma Solidarność? Wiecie, to taka organizacja,...

Tematy w dziale Kultura