20 obserwujących
203 notki
364k odsłony
1437 odsłon

"SRW" - cichy bohater minionego roku

pixabay
pixabay
Wykop Skomentuj5

Większość ekonomistów wyraża sceptycyzm, po pierwsze: za wcześnie oceniać czy SRW działa dobrze czy źle, po drugie: suweren wybiera rząd a ten ma prawo realizować obietnice wyborcze bez opinii jakiejś rady (ale w zgodzie z SRW), po trzecie: podobnie jak ostatni ochotnicy wyginęli na wojnie koreańskiej tak ostatni trzej mędrcy był widziany w okolicach Betlejem 2020 lat temu. Nie ma ich skąd brać. Tym bardziej dobrze płacić przez 10 lat za mędrkowanie.

SRW pozostaje nienaruszony. Jakie są więc inne możliwości?

Rozdział IV: Rząd "podpiernicza" pieniądze niepełnosprawnym

SRW obejmuje wydatki państwa, ale nie wszystkie. Niektórych funduszy celowych nie obejmuje. Jednym z nich jest powołany niedawno Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Rząd planuje przekształcić go w Fundusz Solidarności (FS), pod pompować pieniędzmi z budżetu (pożyczki nieoprocentowane) i wypłacić stamtąd 13 emeryturę. Tej ostatniej w ogóle nie było w planach wydatkowych budżetu.

Nazajutrz nowo wybrana posłanka PO z Łodzi, której twarz zna cała Polska ze strajku okupacyjnego w Sejmie, grzmi, że rząd zamierza zabrać pieniądze należne jej niepełnosprawnemu synowi i innym niepełnosprawnym na swoje wyborcze obietnice. Prawdy w tym nie ma żadnej, bo wydatki te i tak zostaną dokonane tyle, że z FS, ale brzmi to dobrze dla wyznawców religii ze świątyni Antypisu. Histeryczny apel posłanki w polskojęzycznych mediach jest powtarzany przez najbliższe kilka dni.

Epilog: matematyka to matematyka, nie da się od niej uciec

Jedni się mogą zżymać, że rząd lawiruje albo wręcz omija prawo chcąc wydać pieniądze na zapowiedziane cele. Inni będą zadowoleni, że mimo problemów rząd wywiązuje się z obietnic. Żeby w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek, najlepiej odwołać się do jasnych matematycznych reguł. Oprócz deficytu budżetu centralnego (DBC) jest coś takiego jak deficyt sektora finansów publicznych (DSFP). Ten drugi wychwytuje wszystkie sztuczki budżetu centralnego, czyli jeśli rząd pożyczy FS 10 mld złotych na 13-tkę to nie będzie go w DBC, ale pojawi się  w DSFP.

DSFP za 2018 wyniósł 0,2% PKB. Najniżej odkąd jest badany. Za 2019 będzie nieco gorszy, pod koniec lutego będą znane wstępne szacunki. W 2020 znowu się nieco pogorszy. Jednak będą to wszystko wyniki gwarantujące zmniejszanie zadłużenia względem PKB. Gwarantujące utrzymanie międzynarodowych ratingów i w związku z tym tanie pożyczanie pieniędzy na rynku w celu rolowania zadłużenia. Oszczędności z tytułu oprocentowania polskiego długu w porównaniu z tym co było kilka lat temu to sumy dwucyfrowe liczone w mld rocznie.

Jeszcze jedno: oprócz normalnego DSFP (czyli nominalnego) istnieje też DSFP strukturalny. To taka abstrakcyjna konstrukcja ekonomiczna więc się tym nie należy przejmować. Jednak niektórzy ekonomiści z premedytacją piszą o zagrożeniu 3% DSFP strukturalnym w 2020 roku, co wielu kojarzy z dozwolonym przez UE zadłużeniem i groźbą wejścia w procedurę nadmiernego deficytu. Bzdura.

Liczy się DSFP nominalny, nie strukturalny.

To byłoby na tyle. Warto znać algorytmy bo to one rządzą czasami polityką. Nawet w „pisowskim” państwie.


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka