Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
74 obserwujących
1572 notki
1331k odsłon
455 odsłon

Źródła pedofilii w religii i kulturze niektórych narodów.

Wykop Skomentuj3

Ameryka się zmienia:

Powiedziano nam, że szykuje się ruch, który ma uczynić pederastię (seks między dziećmi a dorosłymi) społecznie akceptowalną i prawnie dopuszczalną. Badając ten problem, okazuje się, że wiele dominujących głosów po obu stronach sporu to Żydzi.

Są zmiany na wietrze. Niektórzy ludzie mogą być szczęśliwi, inni mogą być nieszczęśliwi. Przejdźmy bezpośrednio do Talmudu, aby zobaczyć jego prawa dotyczące pewnych spraw społecznych.

http://www.come-and-hear.com/editor/america_2.html


Jak to jest możliwe? Które głosy przemawiają za podstawowymi wartościami judaizmu? Nasze pytania nie są spowodowane próżną ciekawością, ale troską społeczną. Ameryka szybko ulega talmudyzacji i powinniśmy zrozumieć kierunek, w którym zmierza nasza polityka społeczna.

Zacznijmy od artykułu w Washington Times , dużej gazecie, która opowiada się za konserwatywnymi wartościami chrześcijańskimi. The Times stanowi pożyteczny punkt wyjścia, ponieważ podaje nazwy. Zapożyczmy punkt widzenia Timesa .

Żydowscy źli faceci

Feministyczna pisarka Judith Levine, książka Not Harmful to Minors: The Perils of Protecting Kids from Sex , została potępiona przez tych, którzy twierdzą, że usprawiedliwia seksualne wykorzystywanie dzieci - zarzut, któremu zdecydowanie zaprzecza.

Pani Levine mówi, że została „niezrozumiana” po tym, jak w artykule z zeszłego miesiąca zacytowano ją, mówiącą, że doświadczenia seksualne chłopca z księdzem „prawdopodobnie” mogą być pozytywne.

- Washington Times (1)

The Washington Times przedstawia Harrisa Mirkina w następujący sposób:

Harris Mirkin, profesor z University of Missouri-Kansas City, opublikował w 1999 roku artykuł w Journal of Homosexuality, narzekając, że chłopcy uprawiający seks z mężczyznami „nigdy nie są uważani za chętnych uczestników, nawet jeśli są oszustami”. Napisał również, że „dzieci są ostatnim bastionem starej moralności seksualnej”.

- Washington Times (1)

The Washington Times cytuje kontrowersyjne badanie psychologiczne:

Badanie „metaanalityczne” z 1998 roku w czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) dowodziło między innymi, że „neutralny pod względem wartości” język, taki jak „seks między dorosłymi a dzieckiem”, powinien być używany do opisania molestowania dzieci, jeśli jest to „ chętne spotkanie ”.

- Washington Times (1)

Badanie zostało przeprowadzone przez Bruce'a Rinda, Roberta Bausermana i Philipa Tromovitcha i zostało opublikowane w Biuletynie Psychologicznym w 1998 roku pod redakcją Nancy Eisenberg. (4)


Spoleczność szczególnie chrześcijan jest oburzona aktami pedofilii jaka ma miejsce w Kościele Rzymskokatolickim wśród osób stanu duchownego..

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-pedofilia-w-kosciele/aktualnosci/news-lew-starowicz-o-leczeniu-pedofilii-u-ksiezy-episkopat-nie-za,nId,4854997

LEW-STAROWICZ O LECZENIU PEDOFILII U KSIĘŻY: EPISKOPAT NIE ZAPROSI MNIE DO WSPÓŁPRACY

SzczepańskiJakub Szczepański PEDOFILIA W KOŚCIELE Dzisiaj, 14 listopada (14:17)

W rozmowie z Interią prof. Zbigniew Lew-Starowicz opowiada o tym, dlaczego księża zostają pedofilami. Znany seksuolog tłumaczy, skąd u takich duchownych niewłaściwe podejście do kobiet i z jakiego powodu zmienia się ono w dewiację. Pytany, czy zgodziłby się pomóc w walce z pedofilią wśród kleru, odpowiada: - Jeśli poprosiliby o pomoc seksuologa, pomógłbym im. Ale oni mają swoich fachowców. Kryterium jest takie, żeby był to pobożny człowiek.

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz /fot. Krzysztof Zuczkowski /Agencja FORUM


Jakub Szczepański, Interia: Ostatnio jest głośno o pedofilii wśród kleru. Zawsze tak było?

Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog: - Nie wiemy, jak to było sto lat temu, nie mamy żadnych danych. Nawet w pamiętnikach ówczesnych ludzi brakuje takich informacji. Na pewno obserwujemy dwa zjawiska: o pedofilii wśród księży zaczęło się mówić, problem został nagłośniony w Stanach Zjednoczonych, w Irlandii. Po drugie, teraz mówi się więcej.

Mamy różne dane dotyczące pedofilii wśród księży. Abp Marek Jędraszewski mówi o promilu, papież Franciszek o 2 proc., a najwyższa statystyka sięga nawet 7 proc. Jaka, w pańskiej ocenie, jest skala tego zjawiska?

- Przychylam się do stanowiska, że pedofilia dotyka 3 proc. kleru.

To dużo, jeśli patrzymy na ogół duchowieństwa?

- Zależy, jak na to patrzeć. Większość nie jest pedofilami, więc obiektywnie to nie tak dużo. Niemniej, w tym przypadku pedofilia dotyczy specjalnej grupy zaufania społecznego. Mówimy o ludziach, którzy podkreślają, że są w pobliżu Pana Boga. Dlatego to bardziej bulwersujące przypadki. Na pewno nie powinno ich być wcale. Mamy tu jednak olbrzymie nieporozumienie.

Co ma pan na myśli?

- Nie odróżnia się hebefilii od pedofilii. A w tych 3 proc. jest wielu hebefilów, czyli ludzi odczuwających pociąg seksualny do młodych mężczyzn czy młodych kobiet. To może być ktoś przed 15. rokiem życia, ale zainteresowanym nie chodzi o ciało dziecka. Pamiętajmy, że w Polsce odpowiada się karnie za seks z osobą do 15. roku życia.

Księża to grupa narażona na pedofilię bardziej niż jakakolwiek inna?

- Jeżeli mówimy o 3 proc., to oznacza, że nie jest to grupa szczególnego, wysokiego ryzyka. Bo 97 proc. księży nie jest pedofilami. Gdyby Kościół miał przejrzyste procedury i w przypadku jakiegokolwiek nieodpowiedniego kontaktu z dzieckiem, przekraczania dystansu, wyrzucał ze swoich szeregów, nie byłoby żadnego ryzyka.

Pan profesor wskazywał, że głównymi przyczynami pedofilii wśród księży są niedojrzałość, zahamowany rozwój psychoseksualny oraz postawa wobec kobiet.

- Podtrzymuję to. Te trzy mechanizmy nakładają się na siebie.

Najbardziej zastanawia mnie ta postawa wobec kobiet. O co tu chodzi?

- Posłużę się przykładem. Badany przeze mnie zakonnik pedofil mówił, jak jego wychowawcy straszyli go kobietami, powołując się na fatalne przykłady z Biblii. Samson i Dalila, żona króla Dawida. Dalej: Józef, uwodzony przez żonę Putyfara, która się na nim później zemściła. Jeżeli straszą przyszłych księży przed kobietami, nic dziwnego, że brakuje prawidłowej postawy wobec kobiet.

A nie jest tak, że mężczyzna - ze względu na biologię - odczuwa zainteresowanie kobietami i to jest silniejsze?

- Co z tego, że odczuwa, skoro może to być skierowane na boczny tor? Przykładowo, w stronę dziewczynek. Dziewczynka to nie kobieta. Jeżeli ktoś jest seksualnie niedookreślony albo biseksualny, może się to rozwinąć w kierunku młodych mężczyzn czy chłopców. Popęd istnieje, zależy, jak zostaje ukierunkowany.

Dlaczego najczęstszym problemem, w przypadku pedofilii wśród kleru, jest niedojrzałość psychiczna i psychoseksualna?

- Księża pedofile są niedojrzali, bo ich seksualność jest tłamszona. Ile lat ma typowy chłopak, który trafia do seminarium po maturze?

To jeszcze nastolatek.

- No właśnie. Taki chłopak jest zamykany za murem, rozliczany z każdego grzechu. Zwłaszcza związanego z seksem. Jak on może być dojrzały, skoro jego cała formacja obraca się w specyficznym, męskim środowisku? Ich rozwój jest blokowany, a niedojrzałość przedłużana w czasie. Po zakończonym seminarium taki chłopak zostaje wyświęcony i rzucony na głęboką wodę.

Można temu przeciwdziałać? Znany nam system kształcenia duchownych funkcjonuje od lat.

- Duchowieństwo ma swoich szefów: kardynałów, biskupów, Konferencję Episkopatu Polski. Nie zamierzam ich wyręczać. Jeśli poprosiliby o pomoc seksuologa, pomógłbym im. Ale oni mają swoich fachowców. Kryterium jest takie, żeby był to pobożny człowiek. Jeśli specjalistów dobiera się pod względem...

...nie uważa się pan za kogoś pobożnego? Nie wiem, jak dobre prowadzenie czy wiara mają się w tym przypadku do seksu.

- Ja? Mówi pan o mnie?

No przecież jest pan specjalistą.

- Nie jestem ateistą. Jestem wierzący, ale myślący. Mam mózg i swoje zdanie. To nie jest tak, że jestem na kolanach przed księżmi.

I dlatego się pan nie nadaje?

- Kiedyś przez kilka lat wykładałem u Jezuitów. Na KUL-u nawet uczyłem. Ale nikt mnie nie cenzurował. Mówiłem o tym, co było wiadomo dzięki ówczesnej seksuologii i nie próbowano na to w żaden sposób wpływać. A teraz? Jeżeli Episkopat chce leczyć osoby zorientowane homoseksualnie, a ja mówię, że to niemożliwe i karygodne, bo można utracić za to licencję psychoterapeuty, wątpię, żeby mnie zaprosili do współpracy.

Prof. Lew-Starowicz o leczeniu pedofilii u księży: Episkopat nie zaprosi mnie do współpracy /Jakub Kaminski/ /East News

Prof. Lew-Starowicz o leczeniu pedofilii u księży: Episkopat nie zaprosi mnie do współpracy /Jakub Kaminski/ /East News

Mówi się, że pedofilię można leczyć.

- Owszem, leczymy ją. Mamy system leczenia w oddziałach ambulatoryjnych, zamkniętych. Na świecie też się to robi.

Wyczytałem, że wyróżniamy pedofilię fiksacyjną. Że 10 proc. rodzi się pedofilami.

- Nikt nie rodzi się pedofilem, nie ma takich danych. Proszę nie mylić ani nie utożsamiać homo- z pedofilią.

Broń Boże!

- Orientacja homoseksualna ma jakieś predyspozycje wrodzone. Jeśli chodzi o pedofilię, to zaburzenie, które może mieć różne przyczyny. Dlatego pedofilów leczymy. Samych typów pedofilii jest bardzo dużo. W zależności od tego, z czym mamy do czynienia, można odnosić różne efekty. Im zdrowsza osobowość, tym większe efekty. Kiedy ktoś jest pedofilem z osobowością psychopatyczną, to wiadomo, że jest trudniej.

Wróćmy do kleru. Z niedojrzałością seksualną spotkał się pan u wszystkich księży pedofilów, których pan badał. Czy jest jeszcze jakaś cecha wspólna, która dotyczy takich osób?

- Przez długi czas mieli poczucie bezkarności. Typowy świecki pedofil jest narażony na to, że jak go złapią, nie ma zmiłuj się. Ci cieszyli się instytucjonalną ochroną, która dawała im poczucie bezpieczeństwa i bezkarności. I to takiej sięgającej najwyższych szczebli w hierarchii, Watykanu. Przenosiny na inną parafię to luksusowe rozwiązanie, prawda? Zwykli pedofile trafiają za kratki na wiele lat, księża trafiają tam dopiero od niedawna.

Kiedy u księży, czy pedofilów w ogóle, ujawniają się ich skłonności? O tym raczej się nie mówi.

- W przypadku pedofilii, to takie skłonności pojawiają się w rożnym wieku, najczęściej do 30. roku życia, ale w przypadku pedofilii wynikającej z choroby mózgu, to wiek nie odgrywa znaczenia.

Mówił pan, że mężczyźni mający skłonność do pedofilii często są zniewieściali. I, że warto wzmacniać u chłopców poczucie cech męskich.

- Moment. Męskość mężczyzn jest obecnie w kryzysie i nie ma co tego ograniczać do populacji księży. Gdzie można znaleźć męskich mężczyzn? Chyba tylko w westernach. To zanikająca kategoria, ten świat zanika.

Nie zawężajmy zatem do księży. Proszę rozwinąć myśl dotyczącą wzmacniania cech męskich.

- Chodzi panu o to, jak postępować z klerykami czy w ogóle mężczyznami?

Rozumiem, że przejmowanie cech kobiet, sprzyjające pedofilii, dotyczy wszystkich.

- Sprawa jest bardzo prosta. Pedofile są z reguły bardzo często niedojrzali, lękają się kobiet. Dlatego trzeba pracować nad ich oceną, postawą wobec pań, relacjami z kobietami. Tu się działa, jeśli chodzi o wzmacnianie cech męskich. Nie mówimy o wyjściu na polowanie, nie w tym rzecz. Męskość powinna być afirmowana. "Jestem mężczyzną, nie boję się kobiet. Traktuje je partnersko". Tak powinno być.

Powiedział pan, że negatywne następstwa pedofilii występują u połowy skrzywdzonych. Brzmi trochę szokująco.

- Dlaczego? Czy wszyscy polscy żołnierze, którzy byli na wojnie w Afganistanie, mają zaburzenia psychiczne? Czy ci, co przeżyli trzęsienie ziemi albo powódź muszą trafić na oddział psychiatryczny?

Nie.

- No właśnie. Nie u wszystkich ofiar pedofilów występują zaburzenia seksualne czy psychiczne. Mamy pewne psychiczne mechanizmy obronne, wsparcie środowiska, wielokrotnie potrafi pomóc rodzina. Dlatego to nie będzie nieszczęście u wszystkich. Skoro pan wyraził pogląd, że moje słowa były szokujące, proszę sobie wyobrazić upowszechnianie informacji w drugą stronę.

To znaczy?

- Każdy rodzic, którego dziecko było molestowane przez pedofila, musiałby uważać, że jego pociecha ma przechlapane. Bo rodzic uważa, że to wyłącznie nieszczęście, dziecko się nie pozbiera, a cierpienie będzie do końca życia.

Wydaje mi się, że każdy kto jest molestowany, tym bardziej dziecko, przechodzi traumę.

- Dobrze, ale nawet żołnierze z traumą przywiezioną z Afganistanu czy Iraku potrafią z tego wyjść. Poza tym nie wszystkie ofiary pedofilów cierpią na pourazowy zespół stresowy. Ofiary też badamy i leczymy, są wyspecjalizowane ośrodki, biegli. Ja też badam takie osoby ze swoimi ludźmi. Stwierdzamy, jaki jest ich stan psychiczny. Na szczęście to nie jest tak, że dochodzi tylko do nieszczęścia.

Chodzi panu o to, że te doświadczenia nie towarzyszą molestowanemu do końca życia?

- Oglądał pan film Sekielskich? A o kardynale Dziwiszu?

Widziałem wszystkie.

- Więc chyba pan widział, że ofiarom pedofilów przedstawionych w tych reportażach nikt nie pomógł. Gdyby ktoś to zrobił, zwłaszcza od razu po zdarzeniu, nie płakaliby przed kamerami jako 40-letni mężczyźni. Trauma zostałaby przepracowana, zneutralizowana. A oni ciągle tym żyją.

Jakub Szczepański


Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-pedofilia-w-kosciele/aktualnosci/news-lew-starowicz-o-leczeniu-pedofilii-u-ksiezy-episkopat-nie-za,nId,4854997#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


A jak to jest kiedy inne narody i wyznawcy innych powszechnie znanych kultur i religii odnoszą się do tego aktu zbrodni i zwyrodnienia.

Czy to jest potępiane w sposób jednoznaczny jako akt przestępczy o charakterze zbrodni na dziecku!?:

W internecie znalazłem kilka artykułow poświęconych badaniom socjologicznym kultury Społeczności Chabad Lubowicz

w Stanach Zjednoczonych Ameryki Pónocnej.

http://www.come-and-hear.com/editor/index.html#america

Talmud przybywa do Ameryki, a nasz kraj się zmienia. Niektórzy ludzie mogą być zadowoleni ze zmian, inni nie. Przejdźmy bezpośrednio do Talmudu, aby zobaczyć, jak jego prawa wpłyną na nasze życie i kulturę.

America's New Government Church - wreszcie rozwiązanie problemu różnorodności doktrynalnej. Rabini stworzyli religię dla pogan, która pasuje do wszystkich: przedstawiamy wam wieści o Prawach Noego. Ci, którzy ogłoszą, że Jezus jest ich Zbawicielem, zostaną skazani na śmierć za bałwochwalstwo. Kongres rozpoczął już tworzenie fundacji.

Dodatek : Dlaczego chrześcijaństwo sprawia, że ​​Żydzi czują się niekomfortowo

Zobacz także: Izraelska „Jedna rdzenna nauka” Szczegółowe badanie jednego wyprowadzenia praw Noego; ten z opowieści o ogrodzie Eden.

Seks z dziećmi według reguł Talmudu - Wykorzystywanie małych dzieci do seksu (w tym seksu homoseksualnego) nie jest zabronione przez mędrców Talmudu - pod warunkiem, że dziecko jest wystarczająco małe. Jeśli są starsze, mogą splugawić dorosłego. W międzyczasie dr Laura Schlessinger, znana ortodoksyjna Żydówka, wypowiada się przeciwko pederastii.

Dodatek : Prawa dziecka - sprawa włoska

Talmudowe prawa menstruacji - miesiączka kobiety to sprawa każdego: w swoim okresie kaleczy wszystkich i wszystko, czego dotknie. Współżycie męża i żony w tym czasie jest przestępstwem. Córki Izraela wkładają do pochwy szmaty testowe, aby potwierdzić zdatność do małżeństwa. Neighborhood Watch sprawia, że ​​system działa.

Dodatek : Niddah 14a Fragment

Żydowskie haremy w prawie Talmudu - chociaż średniowieczny synod zniechęcał do poligamii, ponieważ denerwowała chrześcijan, niektórzy nadal to robią w Izraelu. Słowo Boże w Talmudzie zawiera przepisy dotyczące postępowania z haremem. Może maksymalnie 48 żon.

Dodatek A : The Jewish Encyclopedia on Poligamia

Dodatek B : Poligamia and the Slave Hagar

Naprawdę, naprawdę koszerny seks - wskazówki mędrców Talmudu pomogą ci poprawić twoje życie seksualne. Rzeczy, o których nigdy nie myślałeś…

Córki Talmudu stają się żonami Talmudu - zgodnie z prawem Talmudu nabycie żony jest podobne do nabycia jakiejkolwiek innej własności. Co ciekawe, przez 50 lat feminizmu żadna z naszych żydowskich feministek nie poruszyła kwestii nierówności seksualnych w Talmudzie.

I tak kończy się małżeństwo z Talmudu - Małżeństwo należy do mężczyzny. Może dowolnie rozwieść się z żoną. Aby uniknąć ugody, może twierdzić, że ma nieświeży oddech, pieprzyki, jej piersi są zbyt daleko od siebie itp. Na pasku bocznym są kontynuowane problemy współczesnego feminizmu.

Życie pod rabinami - specjalny gościnny występ rabina dr. Isidore'a Epsteina, redaktora Soncino Talmud.

to jest jej największy tytuł do szacunku i rozwagi myślicieli. W judaizmie mamy więc najpełniejszy, a przez to najdoskonalszy wyraz idei religijnej. ”- rabin dr Joseph H. Hertz z przedmowy do Soncino Talmud.

Prawo zapewnia porządek, a porządek - pokój. Rabin dr Isidore Epstein daje nam pogląd na codzienne życie, kiedy Talmud jest prawem obowiązującym w danym kraju.

Tytuł: America under the Talmud

URL: http://www.come-and-hear.com/editor/index.html#america

Wersja: 26 lipca 2017 r.

 Wersja tekstowa

(do druku)

http://www.come-and-hear.com/editor/america_2.html

Nowa Ameryka

2. Seks z dziećmi według reguł Talmudu

Powiedziano nam, że szykuje się ruch, który ma uczynić pederastię (seks między dziećmi a dorosłymi) społecznie akceptowalną i prawnie dopuszczalną. Badając ten problem, okazuje się, że wiele dominujących głosów po obu stronach sporu to Żydzi.

Jak to jest możliwe? Które głosy przemawiają za podstawowymi wartościami judaizmu? Nasze pytania nie są spowodowane próżną ciekawością, ale troską społeczną. Ameryka szybko ulega talmudyzacji i powinniśmy zrozumieć kierunek, w którym zmierza nasza polityka społeczna.

Zacznijmy od artykułu w Washington Times , dużej gazecie, która opowiada się za konserwatywnymi wartościami chrześcijańskimi. The Times stanowi pożyteczny punkt wyjścia, ponieważ podaje nazwy. Zapożyczmy punkt widzenia Timesa .

Żydowscy źli faceci

Feministyczna pisarka Judith Levine, książka Not Harmful to Minors: The Perils of Protecting Kids from Sex , została potępiona przez tych, którzy twierdzą, że usprawiedliwia seksualne wykorzystywanie dzieci - zarzut, któremu zdecydowanie zaprzecza.

Pani Levine mówi, że została „niezrozumiana” po tym, jak w artykule z zeszłego miesiąca zacytowano ją, mówiącą, że doświadczenia seksualne chłopca z księdzem „prawdopodobnie” mogą być pozytywne.

- Washington Times (1)

The Washington Times przedstawia Harrisa Mirkina w następujący sposób:

Harris Mirkin, profesor z University of Missouri-Kansas City, opublikował w 1999 roku artykuł w Journal of Homosexuality, narzekając, że chłopcy uprawiający seks z mężczyznami „nigdy nie są uważani za chętnych uczestników, nawet jeśli są oszustami”. Napisał również, że „dzieci są ostatnim bastionem starej moralności seksualnej”.

- Washington Times (1)

The Washington Times cytuje kontrowersyjne badanie psychologiczne:

Badanie „metaanalityczne” z 1998 roku w czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) dowodziło między innymi, że „neutralny pod względem wartości” język, taki jak „seks między dorosłymi a dzieckiem”, powinien być używany do opisania molestowania dzieci, jeśli jest to „ chętne spotkanie ”.

- Washington Times (1)

Badanie zostało przeprowadzone przez Bruce'a Rinda, Roberta Bausermana i Philipa Tromovitcha i zostało opublikowane w Biuletynie Psychologicznym w 1998 roku pod redakcją Nancy Eisenberg. (4)

Żydowscy dobrzy faceci

Nadchodzą dobrzy faceci. Poznaj Joy Silberg.

Książka pani Levine pozytywnie cytuje badanie Rinda iw wywiadzie telefonicznym obroniła je jako „metodologicznie skrupulatne”. Jednak psycholog z Baltimore Joy Silberg, której praktyka kliniczna obejmuje leczenie ofiar molestowania dzieci, twierdzi, że badanie jest „strasznie błędne”.

„Nie mogę nazwać tego nauką” - powiedziała.

… Pani Silberg, psycholog z Baltimore, zgadza się, że „cały ruch akademicki” na rzecz legitymizacji seksu z dziećmi „rośnie”.

- Washington Times (1)

Teraz przychodzi dr Laura Schlessinger:

Prowadząca radio Laura Schlessinger prowadziła kampanię przeciwko tym badaniom profesora psychologii Uniwersytetu Temple, Bruce'a Rinda i dwóch innych naukowców. Kongres ostatecznie przegłosował jednogłośnie potępienie badania Rind - które zostało już wykorzystane jako dowód w obronie oskarżonych molestujących dzieci w co najmniej trzech sprawach sądowych.

- Washington Times (1)

Dr Laura jest oczywiście powszechnie uważana za wspaniały przykład moralnej prawości. Słynie z potępienia homoseksualizmu (7) i jest bardzo popularna wśród tych, którzy nazywają siebie fundamentalistycznymi chrześcijanami. Jako jeden z najbardziej znanych ortodoksyjnych Żydów w Ameryce, dr Laura otrzymała w 2001 r. Nagrodę Dziedzictwa Narodowego od National Council of Young Israel, organizacji zrzeszającej 150 ortodoksyjnych synagog w USA. Wiceprezesem wykonawczym Young Israel jest rabin Pesach Lerner. Poniższy raport pochodzi z Jewish Telegraphic Agency.

Program obiadu Rady Narodowej Młodego Izraela opisał Schlessingera jako „potężne źródło inspiracji i dumy dla wszystkich Żydów”. Prawicowi ortodoksyjni Żydzi wypełniający duży pokój oklaskiwali ją, a potem wielu podchodziło do niej, prosząc o autografy i deklarując swój podziw ...

- Żydowska Agencja Telegraficzna (2)

Powiedziano nam, że Schlessinger jest członkiem synagogi Lubavitch, Chabad of Agoura, na przedmieściach Los Angeles. Następnie:

Rabin Schlessingera, Moshe Bryski, upiera się, że jego najsłynniejszy kongregant poważnie podchodzi do kwestii moralnych, które otrzymuje, badając żydowską etykę i często wzywając go do konsultacji w kwestiach, które pojawiają się w jej programie.

„Jest poczucie odpowiedzialności, ponieważ czasami dzwoni do mnie z konkretnymi pytaniami i zdaję sobie sprawę, że odpowiedź zostanie nadana 20 milionom ludzi i lepiej zrozumiem” - mówi Bryski.

- Żydowska Agencja Telegraficzna (2)

Żydowska publikacja Forward objęła również nagrodę Dr Laury's Young Israel.

Dyrektor wykonawczy Young Israel, rabin Pesach Lerner, powiedział, że pani Schlessinger została wybrana ze względu na jej sukces „w zmianie moralnego kompasu tego kraju” w kwestiach takich jak aborcja, abstynencja i homoseksualizm. Zacytował również jej osobistą podróż religijną, która ostatecznie doprowadziła ją do przyjęcia ortodoksyjnego stylu życia.

- do przodu (5)

Bez wątpienia rabin Bryski słucha programu dr Laury, aby zobaczyć, jak radzi sobie jego uczeń. Biorąc pod uwagę jej sławę jako ortodoksyjnej Żydówki, można by się spodziewać, że wysłuchają jej także niektórzy rabini zrzeszeni w 150 ortodoksyjnych synagogach organizacji Young Israel.

Oczywiście żydowskie prawo opiera się przede wszystkim na Talmudzie, który Żydzi często nazywają „Torą”. (48) Podążajmy za dr Laurą, rabinem Bryskim i Young Israelem bezpośrednio do źródła ich doktryn, Talmudu. Prosimy czytelnika o cierpliwość i tolerancję podczas czytania tego materiału, nawet jeśli niektóre z tych pomysłów mogą być bardzo nowe.

( Uwaga: podczas wycinania cytatów z Talmudu czasami pomijamy tekst i przypisy niezwiązane z rączką. Pominięcie tekstu jest oznaczone wielokropkiem (…). Aby zobaczyć pełny tekst i przypisy, skorzystaj z linku na końcu fragmentu. . Z przyjemnością udostępniamy w Internecie szereg traktatów Talmudu, tak aby można było zobaczyć fragment w pełnym kontekście. Znaki, słowa i zwroty, których nie można wydrukować, oznaczamy symbolem [H].)

Talmud zezwala na seks dzieci i dorosłych

Prawo Talmudu zezwala na współżycie seksualne między dziećmi a dorosłymi. Ta doktryna jest zawarta w wielu Misznach. Zanim jednak je przeanalizujemy, konieczne jest, aby czytelnik zapoznał się ze słowem kethubah .

Według słownika Soncino Talmud:

KETHUBAH (lit. „Pisemny [dokument]”); a) ugodę małżeńską żony, do odzyskania której ma ona prawo w przypadku rozwodu lub śmierci męża. Minimalne rozliczenie dla dziewicy wynosi dwieście zuzów , a dla wdowy po ponownym ślubie sto zuzów ; b) umowę małżeńską określającą wzajemne zobowiązania między mężem i żoną oraz określającą kwotę dożywocia oraz wszelkie inne szczególne zobowiązania finansowe przyjęte przez męża.

- Talmud babiloński, słownik Soncino Talmud

Zuz to jednostka waluty. Widzimy zatem, że dziewictwo przypisuje się wartości dolara (lub zuzów ).

Spójrzmy teraz na Misznę z Kethuboth 11a:

MISZNA. GDY Wrosły MĘŻCZYZNA (7) MIAŁ STOSUNEK SEKSUALNY Z (8) MAŁĄ DZIEWCZYNĄ (9) LUB GDY MAŁY (10) CHŁOPAK (10) ODBYŁ SIĘ STĘŻCZYZNĄ Z DOROSŁĄ KOBIETĄ LUB [GDY DZIEWCZYNA ZOSTAŁA PRZYPADKOWO] RANNA DREWNA (11) - [WE WSZYSTKICH TYCH PRZYPADKACH] ICH KETHUBA JEST DWUSTU [ZUZ] …

- Talmud Babiloński, Traktat Kethuboth 11a

Soncino wydanie 1961, strona 57

Tłumacz, rabin dr Samuel Daiches, wzmacnia tekst przypisami:

Pełnoletni mężczyzna.

Lit., „Kto wszedł”.

Mniej niż trzy lata.

Mniej niż dziewięć lat.

Dosł. „Zraniona drewnem”, w wyniku czego zraniła błony dziewiczej.

- Rabbi Dr. Daiches

Przyjrzyjmy się wyżej cytowanej Misznie: „Kiedy dorosły mężczyzna odbył stosunek seksualny z małą dziewczynką lub mały chłopiec z dorosłą kobietą…” Jest oczywiste, że aktywność seksualna pomiędzy dorosłym mężczyzną a dorosłą kobietą mała dziewczynka, między dorosłą kobietą a małym chłopcem, jest częścią wątku i wypaczenia codziennego życia Talmudu; takie relacje w oczach Mędrców nie są niczym niezwykłym. Nie ma zakazu aktywności seksualnej między dorosłymi a małymi dziećmi - jest to po prostu regulowane. Przypomnij sobie słowa Wielebnego Naczelnego Rabina Imperium Brytyjskiego, zmarłego dr Josepha Hermana Hertza:

Religia w Talmudzie usiłuje przeniknąć przez całe ludzkie życie poczuciem prawa i prawa. Nic, co ludzkie, nie jest w jego oczach podłe ani trywialne; wszystko jest regulowane i uświęcane przez religię. Religijne nakazy i obowiązki towarzyszą człowiekowi od najmłodszych lat aż do grobu i później. Kierują jego pragnieniami i działaniami w każdym momencie.

- Rabin Dr Hertz (38)

Tak więc, jeśli Talmud zezwala na seksualne wykorzystywanie dorosłych dziewcząt w wieku trzech lat i młodszych, to takie jest prawo. Troską Mędrców jest upewnienie się, że osoba dorosła nie narusza, technicznie rzecz biorąc, żadnych zasad.

Regeneracja dziewictwa

W Gemara, która następuje po Misznie z Kethuboth 11a (cytowanej powyżej), mędrcy omawiają te kwestie. Mówią, że stosunek z dziewczyną młodszą niż trzy lata jest jak wkładanie palca w oko. Rabin dr Daiches wyjaśnia w przypisach, że tak jak łzy napływają do oczu raz po raz, tak samo dziewictwo wraca do małej dziewczynki poniżej trzech lat.

GEMARA . Rab Judah powiedział, że Rab powiedział: Mały chłopiec, który obcuje z dorosłą kobietą, sprawia, że ​​[jak gdyby] została zraniona przez kawałek drewna. (1) Kiedy powiedziałem to Samuelowi, powiedział: „Zraniony kawałkiem drewna” nie dotyczy (2) mięsa. Niektórzy nauczają tej nauki sama z siebie: (3) [Co do] małego chłopca, który obcuje z dorosłą kobietą, powiedział Rab, sprawia, że ​​[jak gdyby] została zraniona kawałkiem drewna; podczas gdy Samuel powiedział: „Zraniony kawałkiem drewna” nie dotyczy mięsa. R. Oshaia sprzeciwił się:GDY Wrosły MĘŻCZYZNA MIAŁ STAĆ SIĘ Z MAŁĄ DZIEWCZYNĄ LUB MAŁY CHŁOPAK SPOTYKA SIĘ Z DOROSŁĄ KOBIETĄ LUB GDY DZIEWCZYNA ZOSTAŁA PRZYPADKOWO ZRAŻONA PRZEZ KAWAŁEK DREWNA - [W TYCH PRZYPADKACH] JEST KETHUBAH DWIE STO [ZUZ]; TAK WEDŁUG R. MEIR. ALE SAGES MÓWIĄ: DZIEWCZYNA, KTÓRA ZOSTAŁA PRZYPADKOWO ZRANIONA PRZEZ KAWAŁEK DREWNA - JEJ KETHUBAH TO MANEH! (4) Raba powiedział: To znaczy (5) to: Kiedy dorosły mężczyzna ma stosunek z małą dziewczynką, to nic, bo gdy dziewczyna jest mniejsza niż to, (6) to tak, jakby ktoś wkładał palec w Oko; (7) ale kiedy mały chłopiec ma stosunek z dorosłą kobietą, czyni ją „dziewczyną zranioną kawałkiem drewna” i [w przypadku] „dziewczyną zranioną kawałkiem drewno ”, istnieje różnica zdań między R. Meirem a Mędrcami.

- Talmud Babiloński, Traktat Kethuboth 11b

Soncino wydanie z 1961 r., Str. 57-58

Rabin dr Samuel Daiches wzmacnia tekst przypisami (strona 58):

Chociaż stosunek małego chłopca nie jest traktowany jako akt seksualny, to jednak kobieta zostaje zraniona nim jak kawałkiem drewna.

Dosł. „Nie ma”.

Tj. Różnica zdań między Rabem a Samuelem w tej kwestii została odnotowana bez odniesienia do R. Judy.

Mędrcy różnią się jedynie dziewczyną zranioną kawałkiem drewna, ale nie małym chłopcem, który obcuje z dorosłą kobietą. Pokazuje to, że tego drugiego przypadku nie można porównać z pierwszym. W konsekwencji Miszna byłaby przeciwko Rabowi i Samuelowi.

Dosł. ”, Mówi”.

Dosł. „Tutaj”, czyli mniej niż trzy lata.

Tzn. Łzy napływają do oczu raz po raz, tak samo jak dziewictwo wraca do małej dziewczynki poniżej trzech lat. Por. Nid. 45a.

- Rabbi Dr. Daiches

Osobie nieprzyzwyczajonej do kultury Talmudu może się wydawać, że dyskusja na temat stosunku płciowego między dorosłymi mężczyznami i bardzo młodymi dziewczynami jest jedynie teoretyczna. Ale jak zobaczymy, przytaczane są przypadki, ważone i dyskutowane są wyroki, a Mędrcy omawiają rany, jakie odniosły młode dziewczęta w wyniku stosunku.

Więcej o regeneracji dziewictwa

Wiemy, że wysokość kethuba kobiety zależy od jej dziewictwa w dniu ślubu. Ale co z kobietą, która jako mała dziewczynka w wieku poniżej trzech lat została zgwałcona lub w inny sposób poddana stosunkowi seksualnemu? Mędrcy rządzą, że kethuba takiej kobiety jest ustawiona tak, jakby była jeszcze dziewicą.

MISZNA . KOBIETA PROSELYTE, KOBIETA UCIECZKA I KOBIETA NIEWOLNICA, KTÓRA ZOSTAŁA WYKUPIONA, NAWRÓCONA LUB ZWOLNIONA [KIEDY BYŁY] MNIEJ NIŻ TRZY LATA I JEDEN DZIEŃ - ICH KETHUBA JEST DWUSTA [ ZUZ ]. I ISTNIEJE W ODNIESIENIU DO NICH ROSZCZENIE O [NIE] Dziewictwo. (17)

- Talmud Babiloński, Traktat Kethuboth 11a

Soncino wydanie z 1961 r., Strona 54

Wydaje się, że jest to hojne i humanitarne orzeczenie, stworzenie legalnej fikcji dziewictwa, kiedy kobieta nie jest już dziewicą. Ale dr Daiches nas poprawia. Mówi nam, że według mędrców błona dziewicza dziewczynki młodszej niż trzy lata dosłownie odrasta.

Gdyby odbyli stosunek płciowy przed ukończeniem trzech lat i któregoś dnia, błona dziewicza odrosłaby i byłyby dziewicami. V. 9a i 11b oraz por. Nid. 44b i 45a.

- Rabin Dr. Daiches (25)

Zobacz też omówienie Niddah 44b i 45a poniżej.

Kontynuując badanie doktryn Talmudu dotyczących seksu między dziećmi a dorosłymi, zobaczymy dalsze potwierdzenie, że mędrcy Talmudu wierzyli, że błona dziewicza regeneruje się u dziewczynki młodszej niż trzy lata.

„… W młodszym wieku, brak poczucia winy”

We współczesnej Ameryce seks między dorosłym a dzieckiem jest potępiany proporcjonalnie do młodości dziecka. Oznacza to, że Amerykanie na ogół rozważają seks z piętnastolatkiem, dwunastolatkiem, sześciolatkiem i trzylatkiem, w sposób ciągły potępiony. Im młodsze dziecko, tym większe potępienie.

Prawo talmudyczne działa na odwrotną skalę: seks z młodszymi dziećmi jest mniej istotny niż seks z dziećmi starszymi. Jak doszło do tej doktryny?

Pismo mówi w ten sposób:

Nie będziesz kłamał z ludzkością, jak z niewiastą: to obrzydliwość.

- Księga Kapłańska 18:22 (KJV)

Stary Testament zabrania mężczyzny leżącego z mężczyzną; ale zauważcie, Stary Testament nie zabrania mężczyźnie leżącemu z chłopcem. W ten sposób Mędrcy Talmudu osiągają swoje stanowisko w pederastii. Poniżej powiedziano, że bestialstwo jest popełniane „naturalnie”, gdy mężczyzna używa pochwy zwierzęcia, i „nienaturalnie”, gdy mężczyzna używa kanału analnego bestii. Mędrcy dokonują podobnego rozróżnienia w przypadku skojarzeń kobiety z bestią.

GEMARA. … Rab powiedział: Pederastyka z dzieckiem poniżej dziewiątego roku życia nie jest uważana za pederastię z dzieckiem powyżej tego wieku. Samuel powiedział: Pederastia z dzieckiem poniżej trzech lat nie jest traktowana jak z dzieckiem powyżej tego. (2) Jaka jest podstawa ich sporu? - Rab utrzymuje, że tylko ten, kto jest zdolny do odbycia stosunku płciowego, może jako bierny podmiot pederastii zrzucić winę [na czynnego sprawcę]; podczas gdy ten, kto nie jest w stanie odbyć stosunku płciowego, nie może być biernym podmiotem pederastii [w tym względzie]. (3) Ale Samuel utrzymuje: Pismo pisze: [ I nie będziesz obcować z ludzkością ] jak w kłamstwach kobiety . (4)

Została nauczona zgodnie z Rabem: pederastia w wieku dziewięciu lat i jeden dzień; [55a] [on], który dopuszcza się zoofilii w sposób naturalny lub nienaturalny; albo kobieta, która sprawia, że ​​jest wykorzystywana w bestialski sposób, w sposób naturalny lub nienaturalny, podlega karze. (5)

- Talmud Babiloński, Traktat Sanhedrin 54b - 55a

Soncino wydanie z 1961 r., Strona 371

Tłumacz, rabin dr H. Freedman, wzmacnia tekst przypisami. Zwróć szczególną uwagę na przypis 2: „… ale jeśli ktoś popełnił sodomię z dzieckiem w młodszym wieku, nie ma poczucia winy”. Zobacz także ostatnie zdanie przypisu 5: „… dziewięć lat (i jeden dzień) to minimalny wiek biernego partnera, aby osoba dorosła była odpowiedzialna”. (Zobacz Słowniczek Soncino Talmudu w celu zapoznania się z definicją Baraitha ).

To znaczy Rab czyni dziewięć lat minimum; ale jeśli ktoś dopuścił się sodomii z dzieckiem w młodszym wieku, nie ma żadnej winy. Samuel robi minimum trzy.

W wieku dziewięciu lat mężczyzna osiąga dojrzałość płciową.

Lew. XVIII, 22. Punktem porównania jest więc dojrzałość płciowa kobiety, która osiąga się w wieku trzech lat.

(Raszi czyta [H] zamiast [H] w naszych drukowanych tekstach. Mężczyzna w wieku dziewięciu lat i dzień, który zobowiązuje się itp.] Istnieją zatem trzy odrębne klauzule w tej Baraitha. Pierwsza - mężczyzna w wieku dziewięciu lat i dzień - odnosi się do biernego podmiotu pederastii, kary ponoszonej przez dorosłego przestępcę. Takie musi być jej znaczenie - ponieważ po pierwsze, czynny sprawca nigdy nie jest wyraźnie określany jako mężczyzna, co rozumie się, jak mówi Biblia, Nie będziesz kłamał z ludźmi, gdzie wymieniona jest tylko płeć biernego uczestnika; a po drugie, jeśli odniesienie do wieku odnosi się do strony czynnej, a winę ponosi bierna strona dorosła, po co wyróżniać pederastię: we wszystkich przestępstwach kazirodztwa bierny dorosły nie ponosi winy, chyba że druga strona ma co najmniej dziewięć lat i dzień? Stąd Baraitha popiera twierdzenie Rab, że dziewięć lat (i jeden dzień) to minimalny wiek biernego partnera, aby osoba dorosła była odpowiedzialna.

- Rabin dr Freedman

Proste angielskie znaczenie tekstu Talmudu jest jasne, ale jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, uczeni Soncino położyli sprawę: nie ma winy w przypadku chłopca młodszego niż dziewięć lat, nawet kazirodztwo. Widzimy więc, że doktryny ortodoksyjnych Żydów dotyczące homoseksualizmu nie są dokładnie reprezentowane przez dr Laurę i innych prawosławnych rzeczników.

Wyrwane z kontekstu?

Cytując te fragmenty Tractate Sanhedrin 54b i 55a, czasami mówi się, że zostały wyrwane z kontekstu. Protestem jest teolog James Trimm. (6) Ale teraz pełny kontekst Sanhedrynu 54b i 55a - a nawet całego Sanhedrynu - jest dostępny dla czytelników Come and Hear ™.

Rabin Michael Rodkinson, którego angielskie tłumaczenie Talmudu zostało ponownie opublikowane w 1918 roku, ocenzurował nauczanie mędrców w tej kwestii. Wydanie Talmudu rabina Rodkinsona z 1918 r. Zostało opublikowane pod redakcją rabina dr. IM Wise'a, pioniera judaizmu reformowanego. Rabin Rodkinson wyjaśnia swoją cenzurę w przypisie:

Uważamy za celowe, aby nie tłumaczyć około dwóch stron tekstu poprzedzającego następną Misznę, traktując o nieszczęsnych przestępstwach na ludziach i zwierzętach, a udzielając dyskusji z pytaniami i odpowiedziami, byłoby niepożądane wyrażanie się w języku angielskim…

- Rabin Rodkinson (26)

Dalsza dyskusja znajduje się w artykule „Rabbi Rodkinson cenzoruje Talmud” w książce „ Nie cenzuruj Talmudu, proszę” .

Cenzura, oczyszczenie i zaprzeczanie jasnemu i oczywistemu znaczeniu podstawowego tekstu religijnego nie pomagają w porozumieniu międzyreligijnym. Nie pomaga ludziom różnych religii w zrozumieniu wyznań innych. Zobacz, o co nam chodzi .

Brak wiarygodnych i wiarygodnych informacji na temat doktryn prawa judaistycznego jest poważnym problemem, ponieważ społeczeństwo i prawo amerykańskie stają się coraz bardziej talmudizowane. Takie luki informacyjne mogą powodować niepożądane konsekwencje społeczne.

Ameryka szybko staje się talmudyzowana

W 1999 roku Sąd Najwyższy zgodził się na rozpatrzenie sprawy amicus opartej w całości na prawie talmudycznym (patrz Wyrok i wykonanie ).

W listopadzie 2002 r. Społeczność amerykańskich ortodoksów zorganizowała koszerną kolację w budynku Sądu Najwyższego z okazji ustanowienia Narodowego Instytutu Prawa Judaistycznego. (31) W kolacji uczestniczyło 200 osób, w tym trzech sędziów Sądu Najwyższego. Celem Instytutu jest wprowadzenie praw talmudycznych do amerykańskiego systemu prawnego i szkół prawniczych.

Dlatego jest oczywistym obywatelskim obowiązkiem każdego Amerykanina dokładne zapoznanie się z Talmudem. Przeczytaj artykuły pod adresem:

Death Penalty: http://www.come-and-hear.com/editor/capunish_1.html

Kolacja koszerna: http://www.come-and-hear.com/editor/cp-jp-11-09-2002 i http://www.come-and-hear.com/editor/cp-jw-01 -08-03

Kazirodztwo edypalne

Według rabina dr H. Freedmana ( przypis 5 powyżej ), w Sanhedrin 54b-55a Mędrcy potwierdzają, że „we wszystkich przestępstwach kazirodztwa bierny dorosły nie ponosi winy, chyba że druga strona ma co najmniej dziewięć lat i dzień . ” Dlatego matka, która zachęca swojego syna do współżycia seksualnego z nią, nie ponosi żadnej winy, jeśli jej syn ma mniej niż dziewięć lat i jeden dzień. W takim układzie matka byłaby oczywiście „bierną” dorosłą osobą.

Homoseksualizm dorosłych mężczyzn

MISZNA . KOBIETA, KTÓRZY POPEŁNIA SODOMIĘ Z MĘŻCZYZNĄ LUB BESTIĄ, ORAZ KOBIETA, KTÓRA DOTYCZY BESTIALITY, JEST UKAMIENIANA

- Talmud Babiloński, Traktat Sanhedrin 54a

Soncino wydanie z 1961 r., Strona 367

To wyjaśnia sprawę. Za zgodą dorosłych, którzy dopuszczają się homoseksualizmu, grozi kara śmierci. Ale homoseksualizm z dzieckiem płci męskiej w wieku poniżej dziewięciu lat i jednego dnia nie podlega karze (Sanhedrin 54b-55a, powyżej). Przypomnijmy sobie jasne oświadczenie rabina dr Freedmana na temat doktryny:

To znaczy Rab czyni dziewięć lat minimum; ale jeśli ktoś dopuścił się sodomii z dzieckiem w młodszym wieku, nie ma żadnej winy. Samuel robi minimum trzy.

- Rabin Dr Freedman (21)

Kobiecy homoseksualizm

A co z homoseksualizmem kobiet?

GEMARA . … Kobiety, które uprawiają lubieżność, nie mogą poślubić księdza.

- Talmud babiloński, Traktat Yebamoth 76a

Soncino wydanie z 1961 r., Str. 512-513

To samo stwierdzenie pojawia się w Shabbath 65a , strona 311. Zatem orzeczenie jest takie, że kobieta, która „dopuszcza się lubieżności” z inną, nie może poślubić księdza. Tak więc kobieta, która nigdy nie miała ambicji poślubienia księdza, nie podlega sankcjom za swoją homoseksualną aktywność.

Wszystko to maluje inny obraz ortodoksyjnej doktryny żydowskiej na temat homoseksualizmu - zgodnie z zapisanym przez Bg prawem Talmudu. Co by powiedziała dr Laura, gdyby wiedziała? A może ona?

Więcej o kazirodztwie edypalnym

W poniższym fragmencie pytanie postawione przed mędrcami jest następujące: jeśli matka popełniła kazirodztwo ze swoim synem, czy nadal będzie mogła poślubić księdza? Jak zobaczymy, odpowiedź zależy od wieku syna. Znowu kazirodztwo z młodym chłopcem nie jest problemem, podczas gdy kazirodztwo ze starszym chłopcem niesie konsekwencje dla dorosłego. Tutaj Mędrcy dyskutują o wieku progowym.

GEMARA. … Nasi rabini nauczali: Jeśli kobieta lubiła bawić się ze swoim młodym synem [nieletnim], a on popełnił z nią pierwszy etap współżycia - mówi Beth Shammai, to czyni ją niezdolną do kapłaństwa. Beth Hillel stwierdziła, że ​​pasuje. R. Hiyya, syn Rabby ur. - powiedział Nahmani w imieniu R. Hisdy; inni twierdzą, R. Hisda powiedział w imieniu Ze'iriego: Wszyscy zgadzają się, że związek chłopca w wieku dziewięciu lat i jednego dnia to prawdziwy związek; podczas gdy jeden mniej niż osiem lat to nie: (2) ich spór dotyczy tylko osoby, która ma osiem lat, utrzymuje Beth Shammai, Musimy oprzeć nasze orzeczenie na wcześniejszych pokoleniach, ale (3) Beth Hillel uważa, że ​​tak nie.

- Talmud Babiloński, Traktat Sanhedrin 69b

Soncino wydanie 1961, strona 470

Tłumacz, dr Freedman, używa słowa „konkubinat” na określenie stosunku płciowego. (32) Wzmacnia tekst przypisami.

Więc jeśli miał dziewięć lat i dzień lub więcej, Beth Hillel zgadza się, że została unieważniona z kapłaństwa; podczas gdy jeśli miał mniej niż osiem lat, Beth Shammai zgadza się, że tak nie jest

Kiedy chłopiec w tym wieku mógł spowodować poczęcie.

- Rabin dr Freedman

Kwestia zależy od teoretycznej zdolności chłopca do wywoływania poczęcia. Ponieważ (teoretycznie) chłopiec młodszy niż dziewięć lat nie może spowodować poczęcia, nie może on (teoretycznie) angażować się w stosunek seksualny (patrz powyżej, na stronie 58, przypis 1 , „… stosunek małego chłopca nie jest uważany za akt seksualny”) . To jest specjalistyczna definicja stosunku płciowego .

Młodość chłopca zwalnia także mężczyznę, który go sodomizuje - od winy moralnej i odpowiedzialności prawnej. To znaczy, że młody chłopiec nie może „obrzucić winą” mężczyzny, który z nim leży, a Pismo Święte nie ma zastosowania. Jeśli chłopiec jest wystarczająco dorosły, aby spowodować poczęcie, mężczyzna, który z nim spoczywa, narusza Pismo.

A teraz mamy odpowiedź na pytanie, które mogło nasunąć się czytelnikowi, kiedy omawialiśmy kazirodztwo między matką a synem, powyżej: Dlaczego taka matka nie byłaby oskarżana o kazirodztwo? Widzieliśmy już to wyjaśnienie od rabina dr Freedmana, ale wymaga to dalszych badań. W syntezie logicznych przesłanek unikalnych dla talmudyzmu tłumacz ponownie pomaga nam przypisem. Język jest złożony, ale znaczenie ostatnich kilku wierszy jest jasne: porównując definicję „człowieka”, „koncepcji przyczyny”, „aktywnych” i „biernych” uczestników aktu seksualnego, konkluzja wyciąga się wniosek, że kazirodztwo nie podlega karze w przypadku chłopca poniżej dziewięciu lat.

[Raszi czyta [H] zamiast [H] w naszych drukowanych tekstach. Mężczyzna, w wieku dziewięciu lat i dzień, który zobowiązuje się itd.] Istnieją zatem trzy odrębne klauzule w tej Baraitha. Pierwsza - mężczyzna w wieku dziewięciu lat i jednego dnia - odnosi się do biernego podmiotu pederastii, kary ponoszonej przez dorosłego sprawcę. To musi być jego znaczenie - ponieważ po pierwsze, czynny przestępca nigdy nie jest wyraźnie określony jako mężczyzna, co jest zrozumiałe, tak jak mówi Biblia: Nie będziesz kłamać z ludzkością,gdzie wymieniona jest tylko płeć biernego uczestnika; a po drugie, jeśli odniesienie do wieku odnosi się do strony czynnej, a winę ponosi bierna strona dorosła, po co wyróżniać pederastię: we wszystkich przestępstwach kazirodztwa bierny dorosły nie ponosi winy, chyba że druga strona ma co najmniej dziewięć lat i dzień? Stąd Baraitha popiera twierdzenie Rab, że dziewięć lat (i jeden dzień) to minimalny wiek biernego partnera, aby osoba dorosła była odpowiedzialna.

- Rabin Dr Freedman (24)

Amerykański purytanizm a tradycja rabiniczna

Forward donosi o krytyce nagrody Young Israel dla dr Laury.

Problem, według jej liberalnych krytyków, polega na tym, że pani Schlessinger promuje konserwatywną platformę pro-life, która nie ma kontaktu z przeważnie liberalną amerykańską opinią żydowską. Co gorsza, mówią, że jej „świętoszkowaty” moralizm i surowy styl są bardziej odzwierciedleniem amerykańskiego purytanizmu niż starożytnej tradycji rabinicznej.

„To smutne, że przy wszystkich wybitnych osobach wykonujących wspaniałą pracę, Narodowa Rada Młodego Izraela wybrała kogoś, którego komentarze tak bardzo dzieliły społeczność żydowską, jak i poza nią” - powiedział rabin Douglas Kahn, dyrektor wykonawczy Jewish Community Relations Rada San Francisco.

Rabin Kahn powiedział, że odnosi się w szczególności do kontrowersji wywołanej stwierdzeniem pani Schlessinger, że homoseksualizm jest „dewiacją” i „błędem biologicznym”. W zeszłym roku organizacje zajmujące się prawami gejów i inne grupy liberalne zorganizowały bojkot nowego programu telewizyjnego pani Schlessinger, który ostatecznie został odwołany z powodu słabych ocen.

Kilkunastu żydowskich przywódców podpisało list krytyczny do pani Schlessinger, w tym rabina Paula Menitoffa, wiceprezesa Centralnej Konferencji Rabinów Amerykańskich Ruchu Reform.

- do przodu (5)

Rzeczywiście, rabini Kahn, Menitoff i inni rabini reformowani mają rację. Dr Laura nie reprezentuje „starożytnej tradycji rabinicznej”, która daje dużo miejsca na homoseksualizm i pederastię. Ale dlaczego rabini Kahn i Menitoff i ich koledzy z reformy nie poprawili publicznie dr Laury i jej ortodoksyjnych mentorów, w szczególności rabina Mosze Bryskiego, używając autorytetu bezpośrednich cytatów z Talmudu?

Dzieci jako konkubiny, niemowlęta jako żony

Starożytnym Hebrajczykom pozwolono używać dzieci jako konkubin. Mojżesz ustanowił precedens. W poniższym fragmencie Hebrajczycy właśnie dokonali masakry Midianitów. Wracają do domu z łupami oraz Madianitami i dziećmi. Mojżesz poleca im zabijać uwięzione kobiety i dzieci, z jednym wyjątkiem: dziewicze dziewczynki mają być trzymane jako konkubiny Hebrajczyków.

I przywiedli jeńców, zdobycz i łup do Mojżesza, kapłana Eleazara i do zgromadzenia synów izraelskich do obozu na równinach Moabu, które są nad Jordanem w pobliżu Jerycha.

Mojżesz, kapłan Eleazar i wszyscy książęta zboru wyszli na ich spotkanie poza obóz.

Mojżesz rozgniewał się na dowódców wojska, na dowódców ponad tysiącami i na dowódców na setki, którzy przybyli z bitwy.

I rzekł do nich Mojżesz: Czy uratowaliście przy życiu wszystkie kobiety?

Oto oni spowodowali, że Izraelici przez radę Bileama popełnili przestępstwo przeciwko Panu w sprawie Peor, a wśród zgromadzenia Pańskiego była plaga.

Dlatego teraz zabijcie każdego mężczyznę spośród maluczkich i każdą kobietę, która poznała mężczyznę, leżąc z nim.

Ale wszystkie dzieci niewiasty, które nie poznały mężczyzny z nim, zachowajcie dla siebie przy życiu.

- Liczby 31: 12-18 (KJV)

W dalszej części mędrcy Talmudu argumentują, że skoro Pinechas był jednym z Hebrajczyków, którym pozwolono na dziecko konkubiny, a Pinechas był księdzem, Lb 31: 17-18 jest Boską sankcją za małżeństwo księży z dziewczętami w wieku poniżej trzech lat - dzidziusie. Rabini opisują niemowlęta jako prozelity. Amerykański Heritage Dictionary definiuje Żyda jako „Gentile judaizm”. W poniższym fragmencie niewolnik jest niewolnikiem, a niewolnica niewolnicą.

GEMARA. … Nauczano: R. Simeon ur. Yohai powiedział: Prozelita, który ma mniej niż trzy lata i jeden dzień może poślubić kapłana (2), ponieważ jest powiedziane: Ale wszystkie kobiety, które nie poznały mężczyzny przez kłamstwo z nim, zachowajcie przy życiu dla siebie , (3) i Pinechas (4) z pewnością był z nimi. A rabini? (5) - [Ci byli utrzymywani przy życiu] jako niewolnicy i niewolnice. (6) Jeśli tak, (7) prozelita w wieku trzech lat i jednego dnia (8) również powinien mieć pozwolenie! - [Zakaz należy wyjaśnić] zgodnie z R. Huną. R. Huna wskazał bowiem na sprzeczność: jest napisane: Zabij każdą kobietę, która poznała mężczyznę, leżąc z nim, (9) ale jeźli nie poznała, zachowaj ją przy życiu; z tego można wywnioskować, że dzieci mają pozostać przy życiu, bez względu na to, czy znały [mężczyznę], czy nie; z drugiej strony jest też napisane: Ale wszystkie niewiasty, które nie poznały mężczyzny przez obcowanie z nim, zachowajcie sobie przy życiu (3), ale nie oszczędzajcie ich, jeśli znają. W konsekwencji (10) należy powiedzieć, że Pismo Święte mówi o tym, który nadaje się (11) do wspólnego zamieszkania. (12)

- Talmud Babiloński, Traktat Yebamoth 60b

Soncino wydanie 1961, strona 402

To jest specjalna definicja wspólnego pożycia. Tłumacz, ks. Dr Israel W. Slotki, wzmacnia tekst przypisami:

Nie jest uważana za nierządnicę.

Num. XXXI, 18.

Kto był księdzem.

Jak mogli, wbrew opinii R. Simeona ur. Yohai, który ma poparcie biblijne, zakazuje małżeństwa młodej prozelity?

Nie do małżeństwa.

To, według R. Simeona, Num. XXXI, 18 odnosi się do małżeństwa.

Dopóki „nie zna mężczyzny” .

Num. XXXI, 17.

Aby pogodzić sprzeczność.

To znaczy taki, który osiągnął wiek trzech lat i jednego dnia.

Nikt, kto tego naprawdę doświadczył.

- ks. Dr Slotki

Doktryna, że ​​żydowscy mężczyźni mogą mieć stosunki seksualne z nieżydowskimi dziećmi („prozelitami”) w wieku poniżej trzech lat, została rozszerzona w poniższym fragmencie; „Rabbi” to Juda, Książę.

GEMARA. … R. Jacob ur. Idi stwierdził w imieniu R. Joshua ur. Levi: Halacha jest zgodna z R. Simeonem b. Yohai. (13) Powiedział R. Zera do R. Jacoba ur. Idi: Czy słyszałeś to (13) wyraźnie, czy nauczyłeś się tego przez dedukcję? Jakie [może być] odliczenie? - Jak R. Joshua ur. Lewi relacjonował: Było pewne miasto w Ziemi Izraela, którego legalność była przedmiotem sporu, a rabin wysłał R.Romanos, który przeprowadził dochodzenie i znalazł w nim córkę prozelity, która miała mniej niż trzy lata i jeden rok. dnia (14), a rabin oświadczył, że może mieszkać z księdzem. (15)

- Talmud Babiloński, Traktat Yebamoth 60b

Soncino wydanie 1961, strona 403

Tłumacz, ks. Dr Israel W. Slotki, wzmacnia tekst przypisami:

Że prozelita w wieku poniżej trzech lat i jednego dnia może zostać poślubiony przez księdza.

I był żonaty z księdzem.

Tj. Pozwolił jej nadal mieszkać z mężem.

- ks. Dr Slotki

Nie każdy mędrzec zgadzał się z tą praktyką. Talmud zapisuje słowa jednego Mędrca, który sprzeciwił się jednej sprawie, chociaż nie odnotowuje szczegółów jego sprzeciwu.

GEMARA. … Pewien ksiądz poślubił prozelitę, która miała mniej niż trzy lata i jeden dzień. Powiedział R. Nahman ur. Izaak do niego: Co [przez to rozumiesz]? (12) - Drugi odpowiedział: Ponieważ R. Jacob ur. Idi stwierdził w imieniu R. Joshua ur. Levi, że halacha jest zgodna z R. Simeonem b. Yohai. (13) „Idź”, powiedział pierwszy, „i zorganizuj jej uwolnienie, bo inaczej pociągnę za R. Jacoba b. Idi prosto z ucha ”. (14)

- Talmud Babiloński, Traktat Yebamoth 60b

Soncino wydanie 1961, strona 404

Tłumacz, ks. Dr Israel W. Slotki, wzmacnia tekst przypisami:

Tj. Na podstawie jakiego upoważnienia zawarłeś małżeństwo.

V. supra str. 403. przyp. 13.

Postawiłby go pod zakazem i tym samym zmusiłby go do wykonania jego decyzji, która jest sprzeczna z decyzją R. Jacoba b. Idi.

- ks. Dr Slotki

Ile lat ma Screamer?

W doktrynie Talmudu, jeśli żona jest krzyczącą - to znaczy, że sąsiedzi słyszą jej głos - można się rozwieść bez jej kethubah .

MISZNA . NALEŻY ROZWIEDZIĆ SIĘ BEZ KETHUBY: ŻONA, KTÓRA PRZEKRACZA PRAWO MOJŻESZA, LUB [KTÓRA PRZEKRACZA] ŻYDOWSKĄ PRAKTYKĘ… [TAKIE TRANSGRESJE OBEJMUJĄ] TAKŻE ŻONĘ, KTÓRA PRZEKLĘDUJE JEJ MĘŻA. R. TARFON POWIEDZIAŁ: TAKŻE JEDEN Krzyczy. A KOGO UWAŻA SIĘ ZA SCREAMERA? KOBIETA, KTÓREJ SĄSIEDZI SŁYSZY GŁOS, GDY MÓWI WEWNĄTRZ SWOJEGO DOMU.

- Talmud Babiloński, Kethuboth 72a

Soncino wydanie 1961, strona 449

Jednak w obecnym kontekście panny młodej sprawa staje się inna. Z pewnością jest możliwe, że trzy- lub czteroletnia żona krzyczy z bólu, gdy jest to konieczne do spełnienia obowiązków małżeńskich. Czytając dalej, Gemara wyjaśnia, że ​​jeśli żona krzyczy podczas stosunku, może to być oznaką wady fizycznej.

GEMARA . … R. TARFON POWIEDZIAŁ: TAKŻE KTO Krzyczy. Co to znaczy krzykacz? - Rab Judah odpowiedział w imieniu Samuela: Ten, który mówi głośno (10) o sprawach małżeńskich. W Baraitha nauczano: [Przez krzyki rozumiano żonę], której głos (11) podczas jej stosunku na jednym sądzie można usłyszeć w innym sądzie. Ale czy to (12) nie powinno być nauczane w Misznie (13) o wadach? (14) - Oczywiście musimy wrócić do pierwotnego wyjaśnienia. (15)

- Talmud Babiloński, Traktat Kethuboth 72b

Soncino wydanie 1961, strona 453

Ks. Dr Israel W. Slotki wzmacnia powyższą Gemarę w kolejnych przypisach. Mówi nam, że to nie były krzyki przyjemności - to były krzyki bólu.

Świeci się, „sprawia, że ​​jej głos jest słyszalny”.

Jej krzyki bólu spowodowane kopulacją.

Ponieważ jej krzyk jest spowodowany wadą ciała.

Infra 77a.

Oczywiście, że powinno. Taki przypadek w naszej Misznie jest nie na miejscu.

To podane w imieniu Samuela.

- ks. Dr Slotki

Jednak w niektórych przypadkach krzycząca żona może być osobą tak młodą i niedorozwiniętą fizycznie, że jej narządy płciowe nie mogą pomieścić organów dorosłego mężczyzny. Wygląda na to, że temu dziecku grozi rozwód bez swojej kethuba . To oczywiście niepokój.

Inny punkt widzenia

Nie ma zakazu Talmudu dotyczącego aktywności seksualnej między osobą dorosłą a bardzo małym dzieckiem na podstawie tego, że taka aktywność może zranić dziecko. Zamiast tego, troska Mędrców skupia się na interpretowaniu biblijnych nakazów i szczegółów technicznych, które zwalniają dorosłego z winy lub odpowiedzialności: czy w jakim wieku, pytają, dziecko zaczyna „skalać” dorosłego, który wykorzystuje dziecko do seksu?

Ten następny fragment ponownie ilustruje tę kwestię. Mędrcy debatują „od jakiego wieku pogańskie dziecko powoduje skalanie”? Czy to dziewięć lat, czy trzy lata? Jeśli przestrzegany jest właściwy wiek progowy, Żyd nie ponosi winy za akt pederastii.

GEMARA . … Od jakiego wieku pogańskie dziecko powoduje skalanie przez emisję nasienia? Od dziewiątego roku życia i jednego dnia [37a], o ile jest wtedy zdolny do aktu seksualnego, również kaleczy przez emisję. Rabina powiedziała: Dlatego należy wywnioskować, że pogańska dziewczyna [komunikuje się z nieczystością] od trzeciego roku życia i jednego dnia, ponieważ jest wtedy zdolna do aktu seksualnego, którą ona również kaleczy przez strumień. To oczywiste! - Możesz argumentować, że on jest w wieku, w którym umie przekonać [kobietę], ale ona nie jest w wieku, w którym umie przekonać [mężczyznę, a co za tym idzie, chociaż technicznie jest zdolna do aktu seksualnego, nie powodować skalanie, dopóki nie skończy dziewięciu lat i jednego dnia]. Dlatego informuje nas [że przekazuje skalanie w młodszym wieku].

- Talmud Babiloński, Traktat Abodah Zarah 36b-37a

Soncino wydanie z 1961 r., Strony 178-179

Może to zaskoczyć amerykańskiego czytelnika, który zetknął się z nią po raz pierwszy. Oczywiście w naszym społeczeństwie dorosły, który wykorzystuje dziecko - zwłaszcza bardzo małe dziecko - do czynności seksualnych, jest karany karnie.

Brat bierze trzyletnią wdowę

W Tractate Niddah znowu jest aprobata dla księży na małżeństwo i kopulację z dziewczynkami. Ten fragment opisuje sytuację, w której ksiądz umiera bez dzieci, pozostawiając trzyletnią wdowę. W takim przypadku brat księdza ( yebam ) może zdobyć dziewczynę odbierając z nią stosunek seksualny. Wielokropek (…) w poniższej Misznie wskazuje na pominięcie tekstu niezwiązanego z grą. Pełny tekst jest dostępny pod linkiem pod linkiem Come and Hear ™, znajdującym się poniżej.

MISZNA. DZIEWCZYNA W WIEKU TRZECH LAT I JEDNEGO DNIA MOŻE BYĆ UCIECZKAJĄCA INTERKURS; … JEŚLI BYŁA MężEM Z KAPŁANEM, MOŻE JEŚĆ TERUMAH.

- Babylonian Talmud Tractate Niddah 44b

Soncino wydanie 1961, strona 308

Terumah to słowo określające ofiary świątynne spożywane przez kapłanów. To stwierdzenie wskazuje, że trzyletnia panna młoda jest wdową po kapłanie pod wszystkimi względami i przywilejami.

W poniższym fragmencie widzimy, że wdowa po mężczyźnie, który nie jest księdzem, może zostać opętana seksualnie przez swojego byłego szwagra i tym samym zostać jego żoną.

GEMARA. … R. Joseph powiedział: Chodź i posłuchaj! Dziewicę w wieku trzech lat i jeden dzień można pozyskać do małżeństwa przez współżycie, a jeśli mieszka z nią brat jej zmarłego męża, ona staje się jego.

- Talmud Babiloński, Traktat Sanhedrin 55b

Soncino wydanie 1961, strona 376

Cytowane powyżej stwierdzenie z Tractate Sanhedrin 55b pojawia się również w Tractate Sanhedrin 69a , Soncino 1961 Edition, strona 469.

Rany młodych narzeczonych przez stosunek

Mędrcy omawiają stosunek seksualny z dziewczyną w wieku poniżej trzech lat: Jednym z możliwych rezultatów jest zranienie dziecka i spowodowanie jego krwawienia. Z opisu Mędrców wynika, że ​​dziecko ciągle krwawi z powodu kopulacji z dorosłym mężczyzną, a Mędrcy ponownie przypisują krwawienie powtarzającemu się pękaniu błony dziewiczej (tj. Odradzaniu się dziewictwa).

W następnej Misznie pominięto tekst niezwiązany z istotą (…). Proszę skorzystać z linku źródłowego, aby zobaczyć pełną Misznę.

MISZNA . DZIEWCZYNA W WIEKU TRZECH LAT I JEDNEGO DNIA MOŻE BYĆ UCIECZKAJĄCA INTERKURS; … JEŻELI BYŁO MŁODSZY NIŻ W TYM WIEKU INTERKURS Z NIĄ TO TAKIE JAK WCIŚNIĘCIE PALCEM W OKO.

- Talmud babiloński, Traktat Niddah 44b

Soncino wydanie 1961, strona 309

Obraz „palca w oku” zostanie ponownie wyjaśniony w następnej Gemara. Uwzględniono również możliwość popełnienia przez trzylatka cudzołóstwa z nieznajomym:

GEMARA . … JEŻELI BYŁO MŁODSZY NIŻ W TYM WIEKU, INTERKURS Z NIĄ TO JAK WSTAWIĆ PALC W OKO. Zapytano, czy cechy dziewictwa znikają i pojawiają się ponownie, czy też jest możliwe, że nie mogą zostać całkowicie zniszczone przed trzecim rokiem jej wieku? Pod jakim praktycznym względem może to mieć znaczenie? - Na przykład w jednym, gdzie jej mąż odbył z nią stosunek płciowy przed ukończeniem trzeciego roku życia i znalazł krew, a kiedy odbył stosunek po ukończeniu trzeciego roku życia, nie znalazł krwi. Jeśli przyznasz, że znikną i pojawią się ponownie [można by przypuszczać], że „nie było wystarczająco dużo czasu na ich ponowne pojawienie się, ale jeśli utrzymasz, że nie mogą zostać zniszczone przed ukończeniem trzech lat, byłoby oczywiste, że obcy mieszkał z nią. Jaka jest twoja decyzja? - R. Hiyya, syn R. Iki, zaprotestował: Ale kto może nam powiedzieć, że rana zadana w ciągu trzech lat nie zostaje natychmiast zagojona, widząc, że jest możliwe, że jest natychmiast uzdrowiona, a zatem byłoby oczywiste, że mieszkał z nią nieznajomy? Raczej praktyczna różnica dotyczy na przykład przypadku, gdy jej mąż odbył z nią stosunek, gdy miała mniej niż trzy lata i znalazł krew, a kiedy odbył stosunek po ukończeniu trzeciego roku życia, również znalazł krew. Jeśli zgodzisz się, że rysy znikną i pojawią się ponownie, krew może być traktowana jak dziewictwo, ale jeśli utrzymasz, że nie zostaną zniszczone przed ukończeniem trzech lat, to musi to być krew menstruacyjna. Jaka jest twoja decyzja? - odparł R. Hisda: Chodź i posłuchaj: gdzie jej mąż odbył z nią stosunek, gdy miała mniej niż trzy lata i znalazł krew, a kiedy odbył stosunek po ukończeniu trzeciego roku życia, znalazł również krew. Jeśli zgodzisz się, że rysy znikną i pojawią się ponownie, krew może być traktowana jak dziewictwo, ale jeśli utrzymasz, że nie zostaną zniszczone przed ukończeniem trzech lat, to musi to być krew menstruacyjna. Jaka jest twoja decyzja? - odparł R. Hisda: Chodź i posłuchaj: gdzie jej mąż odbył z nią stosunek, gdy miała mniej niż trzy lata i znalazł krew, a kiedy odbył stosunek po ukończeniu trzeciego roku życia, również znalazł krew. Jeśli zgodzisz się, że rysy znikną i pojawią się ponownie, krew może być traktowana jak dziewictwo, ale jeśli utrzymasz, że nie zostaną zniszczone przed ukończeniem trzech lat, to musi to być krew menstruacyjna. Jaka jest twoja decyzja? - odparł R. Hisda: Chodź i posłuchaj: Jaka jest twoja decyzja? - odparł R. Hisda: Chodź i posłuchaj: Jaka jest twoja decyzja? - odparł R. Hisda: Chodź i posłuchaj:JEŻELI BYŁO MŁODSZY NIŻ W TYM WIEKU, WSPÓŁPRACA Z NIĄ TO JAK WSTAWIENIE PALCA W OKO; Jaka była potrzeba, by stwierdzić, JAK NAJLEPSZYĆ PALEC W OKO „ zamiast po prostu powiedzieć: JEŻELI BYŁO MNIEJSZY NIŻ W TYM WIEKU, INTERKURS Z NĄ NIE ma znaczenia”? Czy to nie uczy nas, że gdy oko znów łzy i łzy, tak też znikają rysy dziewictwa i pojawiają się ponownie.

- Talmud Babiloński, Traktat Niddah 45a

Soncino wydanie 1961, strony 309-310

Odpocznij na ranę podczas stosunku

Ta Gemara z Tractate Kethuboth podejmuje dyskusję na temat panny młodej przed okresem dojrzewania, która została zraniona przez stosunek.

GEMARA . … R. Hisda sprzeciwił się: Jeśli dziewczyna, której okres ujrzenia [krwi] jeszcze nie nadeszła, wyszła za mąż, Beth Shammai mówi: Jedna daje jej cztery noce, a uczniowie Hillela mówią: aż rana się zagoi. (1) Jeśli nadszedł jej okres ujrzenia [krwi] i wyszła za mąż, Beth Shammai mówi: Jedna daje jej pierwszą noc, a Beth Hillel mówi: Aż do nocy po szabacie [daje się jej] cztery noce.

- Talmud Babiloński, Traktat Kethuboth 6a

Soncino wydanie z 1961 r., Strony 20-21

Tłumacz, rabin dr Samuel Daiches, wzmacnia tekst tym przypisem.

Wypływająca krew jest przypisywana ranie, a nie miesiączce. Zwykle po pierwszym stosunku dalsze współżycie jest zabronione, aż do ustąpienia krwawienia, czyli miesiączki. Ale w tym przypadku, w którym młoda panna młoda nigdy jeszcze nie miała miesiączki, przyjmuje się, że krew nie jest spowodowana miesiączką, ale raną powstałą podczas stosunku. Według Beth Shammai to założenie utrzymuje się przez cztery noce, a według Beth Hillel utrzymuje się „do zagojenia rany”. Jeśli chodzi o definicję tego wyrażenia, v. Nid. 64b. V. także Nid. 65b, gdzie ostatecznie zadecydowano, że po pierwszym stosunku nie może mieć miejsca dalsze współżycie, dopóki nie ustanie wypływ krwi, nawet w przypadku młodej panny młodej, która jeszcze nie miała miesiączki. V. także Eben ha-'Ezer, 63 lata,

- Rabbi Dr. Daiches

Powiedziano nam, że zgodnie z prawem żydowskim, panna młoda po okresie dojrzewania, która krwawi po pierwszym stosunku, nie ma ponownego stosunku, aż do następnej miesiączki (powyżej). Sytuacja jest jednak inna w przypadku panny młodej, która nie osiągnęła wieku miesiączkowego. Jakie są zasady dotyczące krwawiącej panny młodej przed okresem dojrzewania? Rabini Shammai twierdzą, że rana podczas stosunku powinna mieć cztery noce odpoczynku. Rabini Hillel zalecają abstynencję do czasu zagojenia się rany ( Kethuboth 6a ). Zobacz także Traktat Niddah, jak następuje:

MISZNA . JEŻELI MŁODA DZIEWCZYNA, KTÓRA JESZCZE NIE PRZYBYŁA W WIEKU MIESZKAŃCÓW, wyszła za mąż, BETH SHAMMAI OZNACZAŁA: MA DOZWOLONA CZTERY NOCE I BETH HILLEL RZĄDZIŁA: DO WYLECZENIA RANY .

- Talmud babiloński, Traktat Niddah 64b

Soncino wydanie 1961, strona 454

Ponownie, nie ma zakazu praktyk seksualnych, które prawie na pewno spowodowałyby fizyczne uszkodzenie młodej dziewczyny z powodu niedopasowanych rozmiarów narządów płciowych między penisem dorosłego a pochwą lub odbytem dziecka.

Stare wartości Tory?

W czasach, gdy Amerykanie wykazują coraz większe zainteresowanie wszystkimi sprawami żydowskimi - od kabały, przez senatora Josepha Liebermana po „koszerny seks” - dr Laura jest najpopularniejszym źródłem zdrowej dawki żydowskich zrzędów, wyrzutów sumienia i tego, co ona przedstawia jako lekcje dobrych, staromodnych wartości Tory.

- do przodu (5)

W Księdze Liczb 31: 12-18 widzieliśmy, że Mojżesz pozwolił dorosłym mężczyznom wykorzystywać małe dziewczynki jako konkubiny. W Talmudzie dorosłym mężczyznom zezwala się na współżycie seksualne z niemowlętami i dziećmi płci żeńskiej oraz na stosunki homoseksualne z chłopcami w wieku poniżej dziewięciu lat.

Te „stare, dobre wartości Tory” nie są takie, jak je pamięta chrześcijańska Ameryka.

Obowiązki małżeńskie panny młodej przed okresem dojrzewania

Obowiązki małżeńskie panny młodej przed okresem dojrzewania są omówione w co najmniej trzech traktatach w prawie tych samych słowach (Yebamoth 12b i 100b, Niddah 45a i Kethuboth 39a).

W następnym fragmencie mędrcy omawiają stosowanie antykoncepcji. Wszyscy Mędrcy są zgodni co do tego, że od żony poniżej jedenastego roku życia - żony, która jest zbyt młoda, by zajść w ciążę - wymaga się „stosunku małżeńskiego” w normalny sposób. Przypomnij sobie, że te panny młode mogą mieć nawet trzy lata, a czasem młodsze.

GEMARA. … Trzy klasy kobiet mogą używać absorbentu (1) podczas stosunku małżeńskiego: (2) Małoletnia oraz kobieta ciężarna i karmiąca. Małoletnia (3), ponieważ w przeciwnym razie mogłaby zajść w ciążę i umrzeć. Przyszła mama (3), ponieważ w przeciwnym razie może spowodować, że jej płód przekształci się w sandał. (4) karmiącej matki (3), ponieważ w przeciwnym razie mogłaby być zmuszona do przedwczesnego odstawienia dziecka od piersi (5), co doprowadziłoby do jego śmierci. A jaki jest wiek takiego „nieletniego”? (6) Od jedenastu lat i jednego dnia do dwunastu lat i jednego dnia. Osoba poniżej (7) lub powyżej tego wieku (8) musi odbywać stosunek małżeński w normalny sposób; więc R. Meir. Ale Mędrcy orzekli: zarówno ta jedna, jak i druga trwają w swoim stosunku małżeńskim w normalny sposób, a miłosierdzie (9) zostanie udzielone z nieba, ponieważ jest powiedziane w Piśmie:Pan zachowuje proste (10)…

- Talmud Babiloński, Traktat Niddah 45a

Soncino wydanie 1961, strona 311

Tłumacz, ks. Dr Israel W. Slotki, wzmacnia tekst następującymi przypisami:

Muk , len lub wełna czesana.

Aby uniknąć poczęcia.

Dopuszcza się użycie absorbentu.

Aborcja w kształcie ryby. Dosł. „Ryba płaska”.

Z powodu jej drugiego poczęcia, które powoduje pogorszenie jej mleka.

O którym powiedziano, że jest zdolna do poczęcia, ale przez to jest narażona na śmiertelne konsekwencje.

Kiedy poczęcie jest niemożliwe.

Kiedy poczęcie nie wiąże się z niebezpieczeństwem.

Aby chronić je przed krzywdą.

Ps. CXVI, 6; sc . tych, którzy nie są w stanie się chronić. W każdym razie stwierdzono tutaj, że małoletni poniżej jedenastego roku życia jest niezdolny do poczęcia. …

- ks. Dr Slotki

Czy dziewczynki osiągały wiek dojrzewania wcześniej?

Czasami twierdzi się, że w czasach, gdy mędrcy Talmudu chodzili po ziemi, dziewczęta dojrzewały wcześniej; stąd stosunek płciowy z dziewczętami w wieku trzech lat i młodszymi nie był niewłaściwy. Jednak sam Talmud odrzuca to twierdzenie.

W Traktacie Niddah 45a ( cytowanym powyżej ) Mędrcy argumentują: „Od jedenastu lat i jednego dnia do dwunastu lat i jednego dnia” dziewczyna może użyć „absorbentu” (antykoncepcji) ”, ponieważ w przeciwnym razie mogłaby stać się w ciąży i umrzeć. " Mędrcy mówią również, że dziewczęta młodsze (niż 11 lat) muszą odbywać stosunki seksualne „w normalny sposób”. Dlatego z reguły Mędrcy nie spodziewali się, że dziewczyna młodsza niż jedenaście może zajść w ciążę. Stwierdzenia w Niddah 45a wskazują, że dojrzewanie płciowe kobiet w czasach mędrców Talmudu jest porównywalne z dojrzewaniem płciowym kobiet w naszych czasach.

Albo rozważ fragment, który pojawia się tuż przed Niddah 45a:

GEMARA . … Jest to związane z Justinią, córką Aseverusa, syna Antoniusza, że ​​kiedyś pojawiła się przed rabinem. „Mistrzu”, zapytała go, „w jakim wieku kobieta może wyjść za mąż?”. „W wieku trzech lat i jednego dnia”, powiedział jej. - A w jakim wieku jest zdolna do poczęcia? Odpowiedział: „Mając dwanaście lat i jeden dzień”. „Ja”, powiedziała do niego, „ożeniłem się w wieku sześciu lat i urodziłam dziecko w wieku siedmiu lat; niestety przez te trzy lata, które straciłem w domu ojca ”. Ale czy kobieta może począć w wieku sześciu lat?

- Talmud Babiloński, Traktat Niddah 45a

Soncino wydanie 1961, strona 310

Stwierdzenie Justyni, że miała dziecko w wieku siedmiu lat, jest zaskakujące, a nawet zaskakuje Mędrców („Ale czy kobieta może zajść w ciążę w wieku sześciu lat?”). Ale zauważmy, że rabin (Judasz Książę), który znał znacznie więcej niż doświadczenie jednej dziewczyny, oszacował dwanaście lat jako najwcześniejszy wiek do urodzenia dziecka. Rabin znał oczywiście wszystkie etapy życia ludzkiego, począwszy od kariery doradczej, oceniającej i rejestrującej. Pamiętaj ( Talmud Laws of Menstruation ), rabini byli dokładnie zaznajomieni z fizjologicznymi szczegółami swoich parafianek, konsultowali się nawet w przypadku próbek kobiecej wydzieliny z pochwy. Ks. Dr Slotki zwraca uwagę na powyższe Gemara w przypisie 10 na następnej stronie:

… W każdym razie stwierdzono, że nieletni poniżej jedenastego roku życia jest niezdolny do poczęcia. Jak więc pogodzić historię Justinii z tym stwierdzeniem?

- Ks. Dr Slotki (3)

Prawa dziecka

Traktowanie dzieci w judaizmie ortodoksyjnym budzi niepokój we Włoszech. Sąd w Genui, orzekając w sporze o opiekę, przyjął raport psychologów, że ortodoksyjny judaizm postrzega „wyzysk i okrucieństwo wobec nieletnich jako uzasadnione… i wypaczone zachowanie jako normalne”. Więcej informacji można znaleźć w załączniku: Prawa dziecka .

Standard Rudina

Rozważmy ponownie relację Forward z nagrody National Heritage przyznanej przez Dr Laurę przez Young Israel.

Z 20 milionami słuchaczy i tendencją do przedstawiania swoich konserwatywnych poglądów jako następstwa jej ortodoksyjnej wiary żydowskiej, dr Laura może być najwyższym ambasadorem judaizmu w Ameryce Środkowej.

- do przodu (5)

Ale zauważamy, że dr Laura nigdy nie mówi Ameryce Środkowej o doktrynach ortodoksyjnego judaizmu na temat seksu między dziećmi a dorosłymi. Zastanawiamy się, jak potoczyłyby się jej oceny, gdyby posłuchała rady rabina A. Jamesa Rudina, starszego doradcy międzyreligijnego Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego.

W lutym 2002 r. Rabin Rudin napisał dla Forward artykuł , w którym skomentował decyzję Watykanu o częściowym otwarciu archiwów z czasów II wojny światowej. W tym kontekście rabin Rudin udzielił Watykanowi następujących rad:

… Jedno jest jasne. Częściowe, niekompletne lub wstępnie wyselekcjonowane archiwa nie wystarczą w świecie, w którym przejrzystość i pełna jawność jest obecnie normą, jeśli instytucja - polityczna, finansowa czy duchowa - ma zachować swoją integralność.

- Rabin A. James Rudin (8)

Jeśli ważne jest, aby w pełni ujawnić zapisy wydarzeń historycznych, z pewnością ważniejsze jest pełne ujawnienie podstawowych doktryn religijnych, które mogą wkrótce zostać zawarte w prawie amerykańskim - zwłaszcza gdy te doktryny są kontrowersyjne.

Jeśli chodzi o seks między dziećmi i dorosłymi, istnieje wielka przepaść między kulturą Talmudu a kulturą amerykańską. Jednak rozmiar tego podziału jest znany tylko z jednej strony. Rabinowie w Ameryce znają i rozumieją kulturę amerykańską, Amerykanie prawie nic nie wiedzą o kulturze Talmudu. Po dokładnym zbadaniu fundamentalnych doktryn Talmudu okazuje się, że feministka Judith Levine, autorka książki Not Harmful to Minors: The Perils of Protecting Kids from Sex , jest prawdziwsza dla klasycznego judaizmu niż dr Laura.

Przywództwo żydowskie - od najbardziej liberalnych rabinów reformowanych do najbardziej konserwatywnych z rabinów ortodoksyjnych - wyrządziło judaizmowi złą przysługę, nie ujawniając faktów i stosując standard rabina Rudina dotyczący pełnego ujawnienia. Jak możemy osiągnąć porozumienie między ludźmi różnych wyznań, jeśli nie mamy odwagi i nie wspieramy własnych przekonań religijnych?

Dziękujemy za rozważenie powyższego,

Carol A. Valentine , Ear at come-and-hear dot com

14 lipca 2003 r. (Ten artykuł jest dostępny w Internecie pod adresem http://www.come-and-hear.com/editor/ ameryka_2.html)


Przypisy:

Judith Levine , autorka książki Harmful to Minors: The Perils of Protecting Children from Sex , to żydowski „zły facet”. Krytycy zaatakowali książkę pani Levine, mówiąc, że opowiada się ona za seksem między dziećmi a dorosłymi. Newhouse News cytuje panią Levine na temat rzymskokatolickiego skandalu związanego z pedofilią: „Tak, możliwe, że absolutnie„ doświadczenie seksualne chłopca z księdzem może być pozytywne ”. (19) Pani Levine powiedziała później, że reporter źle ją zrozumiał.

Dr Laura Schlessinger , prowadząca radiowe talk show, jest żydowskim „dobrym facetem”. Jest jedną z najwybitniejszych ortodoksyjnych Żydów w Ameryce i słynie z potępiania homoseksualizmu. W swoim programie radiowym dr Laura zaatakowała badanie pederastii, opublikowane w Biuletynie Psychologicznym w 1998 roku, twierdząc, że opowiada się za seksem między dziećmi i dorosłymi. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych podjęła następnie jednogłośnie rezolucję odrzucającą badanie. (19)

Ortodoksyjny rabin Daniel Lapin , autor książki Real War w Ameryce i dyrektor Toward Tradition, przedstawia się konserwatywnej publiczności chrześcijańskiej jako żydowski „dobry facet”. Jest ulubionym mówcą w Concerned Women for America (CWA), Christian Coalition i podobnych grupach. Grupy te potępiają homoseksualizm i seks dzieci z dorosłymi.

„Od ponad trzech tysięcy lat żydowska tradycja i żydowskie prawo są jednoznaczne w kwestii homoseksualizmu: jest to grzech” (9)stwierdza rabin Lapin. Jednak rabin Lapin nie cytuje prawa Talmudu, które wyjaśnia, że ​​homoseksualizm mężczyzn nie jest przestępstwem, jeśli dorosły mężczyzna używa chłopca w wieku poniżej dziewięciu lat i jednego dnia. Homoseksualizm jest przestępstwem grożącym śmiercią tylko wtedy, gdy zostaje popełniony między wyrażającymi zgodę dorosłymi mężczyznami. Prawo Talmudu zezwala również dorosłym mężczyznom na współżycie seksualne z dziewczętami w wieku do trzech lat.

image

Młody chłopiec - Elisabeth Louise Vigee-Le Brun, 1817 (10)

Księga Kapłańska 18:22 zabrania mężczyzny leżącego z mężczyzną, ale nie z małym chłopcem. Tak więc Talmud Mędrcy powód: Pederastia z dzieckiem poniżej dziewiątego roku życia nie jest uważana za pederastię… Sanhedrin 54b Rabin dr Freedman, badacz i tłumacz Talmudu, wyjaśnia w swoim bieżącym komentarzu, że „… jeśli ktoś popełnił sodomię z dzieckiem młodszego wiek, nie ma żadnej winy. " (13)


Młoda dziewczyna

image

W świecie mędrców Talmudu dorośli mężczyźni mają stosunek płciowy z dziewczętami młodszymi niż trzy lata. Młode dziewczyny są zranione i krwawią w wyniku tej działalności, ale Mędrcy Talmudu byli zdania, że ​​u tak młodej kobiety powraca dziewictwo: „Stosunek z nią jest jak wkładanie palca w oko” ( Niddah 44b ) i łzy wracać znowu i znowu.

Najwyraźniej Mędrcy przypisywali powtarzające się krwawienie podczas kopulacji powtarzającemu się pękaniu zregenerowanej błony dziewiczej.

image

Kolejne słodkie dziecko, przyjdź i posłuchaj! Dziewicę w wieku trzech lat i jeden dzień można pozyskać do małżeństwa przez współżycie, a jeśli mieszka z nią brat jej zmarłego męża, ona staje się jego. - Sanhedrin 55b MISHNAH Dziewczyna w wieku trzech lat i jednego dnia może być zaręczona przez stosunek płciowy … ( Niddah 44b )

Fillette à la Gerbe , Renoir, 1888

Bez względu na to, jak młoda, żona Talmudu musi regularnie i normalnie wypełniać swoje „małżeńskie obowiązki”. Wszelkie problemy są rzucane na kolana B-ga. Osoba, która ma mniej niż jedenaście lat lub więcej niż dwanaście lat, musi utrzymywać stosunek małżeński w normalny sposób; więc R. Meir. Ale Mędrcy orzekli: zarówno ta jedna, jak i druga trwają w swoim stosunku małżeńskim w normalny sposób, a miłosierdzie zostanie udzielone z nieba, ponieważ jest powiedziane w Piśmie: Pan zachowuje prostotę. - Niddah 45a

Wstęp:

Mapa drogowa - Niech rabini opowiedzą nam o Talmudzie. Dlaczego ta fundamentalna księga judaizmu jest nieznana większości Amerykanów?

Jednym z pierwszych kroków w każdym przedmiocie jest nauczenie się słów kluczowych, które są używane do opisu przedmiotu. Dla nowicjusza w Talmud może to być trudne. Większość słów pochodzi z języka pozaeuropejskiego, zapisanego alfabetem innym niż rzymski. Transliteracja angielska często różni się w zależności od autora. Definicje kluczowych terminów nie zawsze są stałe w umyśle mówiącego. Ale co najtrudniejsze, talmudyści nie używają logiki arystotelesowskiej / Bacona. Dla talmudysty twierdzenie może być jednocześnie prawdziwe i fałszywe; Słowo Boże może być zbiorowymi opiniami mędrców faryzeuszy, nawet jeśli się z nimi nie zgadzają; a naturą Mesjasza może być „bez metafory, naród żydowski”. (24)

Mapa drogowa

3. Krytyczne słowa badań Talmudu

http://www.come-and-hear.com/editor/critwords_1.html


Mapa drogowa

3. Krytyczne słowa badań Talmudu

W każdej dziedzinie nauki kluczowe znaczenie ma wewnętrzna logika przedmiotu i terminy (nomenklatura). Każdy, kto chce zrozumieć temat lub zastosować go, musi rozumieć logikę i nazewnictwo. Istnieją jednak pewne bariery, które trzeba pokonać, studiując Talmud.

Logika Talmudu

Na Zachodzie używamy systemu logiki opracowanego przez Greków. Jedną z naszych zasad jest „nie zarówno A, jak i nie A”. Oznacza to, że dwa przeciwstawne stwierdzenia - takie jak „Urodziłem się ślepy” i „Nie urodziłem się ślepy” - nie mogą być jednocześnie prawdziwe.

Jednak Talmud i Talmudyści nie są ograniczeni tą zasadą logiki. Dwa przeciwstawne stwierdzenia mogą być jednocześnie prawdziwe. Znany izraelski badacz Talmudu rabin Adin „Nawet Izrael” Steinsaltz podaje nam przykład. Poniżej stwierdza, że ​​w kwestiach, w których są ze sobą sprzeczne, obie przeciwstawne szkoły talmudystów mają rację.

Jedna z wielkich kontrowersji historycznych dotyczyła metod stosowanych przez „domy” (szkoły) Shammai i Hillela, które przetrwały ponad sto lat. Ostatecznie zostało rozstrzygnięte w słynnym powiedzeniu: „Oba są słowami żywego Boga, a decyzja jest zgodna z Domem Hillela”. Fakt, że jedna metoda jest preferowana, nie oznacza, że ​​druga opiera się na błędnym przekonaniu. Jest także wyrazem twórczości i „słów Boga żywego”. Kiedy jeden z mędrców odważył się powiedzieć, że pewna teoria nie przypadła mu do gustu, został skarcony przez kolegów, którzy poinformowali go, że niewłaściwe jest mówienie o Torze: „To jest dobre, a to nie jest”. Taki pogląd analogiczny do przypadku naukowca, któremu nie wolno mówić, że jakieś stworzenie wydaje mu się „nieatrakcyjne”.

- Rabin Steinsaltz (1)

Poniższy fragment Talmudu ukazuje spór między uczonymi Shammai i Hillel. Zarówno szkoła Shammai, jak i Hillel rozważają, czy akt poświęcenia jest ważny, nawet jeśli jest popełniony w błędzie.

(W tym i innych fragmentach przypisy zostały pominięte. Aby wyświetlić je w hipertekście Come and Hear ™, kliknij łącze na końcu fragmentu. Tekst pisany wielką literą wskazuje, że fragment to Miszna , autorytatywne stwierdzenie prawa talmudycznego. Termin Miszna zostanie dokładniej wyjaśniony poniżej).

MISZNA . BETH SHAMMAI MÓWI, ŻE POŚWIĘCENIE W BŁĘDZIE JEST [SKUTECZNE] POŚWIĘCENIEM, ALE BETH HILLEL POWIEDZ, ŻE NIE JEST SKUTECZNE. NA PRZYKŁAD, JEŚLI KTOŚ MÓWI, CZARNY BYK, KTÓRY NA POCZĄTKU OPUSZCZA MÓJ DOM, ZOSTANIE ŚWIĘTY „I WYCHODZI BIAŁY, BETH SHAMMAI DEKLARUJE TO ŚWIĘTE, ALE BETHILLEL MÓWI, ŻE NIE JEST ŚWIĘTY. [ALBO JEŚLI MÓWI,] „ZŁOTY DENAR, KTÓRY W MOJEJ RĘCE NAJPIERW PRZYJMUJE, BĘDZIE ŚWIĘTY, A SREBRNY DENAR PRZYSZEDŁ DO JEGO RĘKI BETH SHAMMAI DEKLARUJE TO ŚWIĘTE, A BETH HILLEL MÓWI, ŻE NIE JEST ŚWIĘTY. [ZNOWU, JEŚLI MÓWI,] „BECZKA WINA, KTÓRE PRZYCHODZĘ NA PIERWSZEJ, BĘDZIE ŚWIĘTA” I PRZECHODZI PRZEZ BECZKĘ OLEJU, BETH SHAMMAI DEKLARUJE TO ŚWIĘTE, ALE HILLEL MÓWI, ŻE NIE JEST ŚWIĘTY.

- Talmud babiloński, Nazir 30b-31a

Soncino wydanie z 1961 r., Strona 110

Pamiętajcie, rabin Steinsaltz chciałby, żebyśmy zrozumieli te dwa stwierdzenia, że ​​„oba są słowami żywego Boga”. Ani Shammai, ani Hillel nie mogą się mylić. Zatem biały byk jest zarówno święty, jak i nie . Srebrny denar jest zarówno święty, jak i nie . Beczka oleju jest święta i nie jest święta. Dowiedzieliśmy się również innej lekcji: „słowa żywego Boga” są w tym przypadku synonimem słów rabinów ze szkół Shammai i Hillel. (11)

Aby zrozumieć związek przeciwieństw, za którym opowiada się rabin Steinsaltz, konieczne jest przyjrzenie się doktrynom mistycyzmu judaistycznego (Kabały). Dr Sandford L. Drob, dyrektor ds. Oceny psychologicznej i starszy psycholog sądowy w Bellevue Hospital w Nowym Jorku, pomoże nam zrozumieć. W 1987 roku dr Drob był współzałożycielem New York Jewish Review, który zawierał wywiady i debaty z wiodącymi rabinami, w tym Adinem Steinsaltzem, Moshe Tendlerem, Davidem Bleichiem i Normanem Lammem.

Dr Drob dużo pisze na temat kabalizmu i może wyjaśnić zjednoczenie przeciwieństw. Rozpoczyna od opisu Kabalisty Ein-Sof (czasami pisanego jako Ein-sof lub En-Sof).

Ein-Sof , Nieskończony Bóg, nie ma statycznej, definiowalnej formy. Zamiast tego kabaliści wyobrażają sobie Boga, świat i ludzkość jako ewoluujące razem poprzez, a tym samym ucieleśniające, szereg odrębnych etapów i aspektów, przy czym późniejsze etapy są przeciwstawne, ale jednocześnie obejmują wcześniejsze. Bóg Kabalisty jest zarówno doskonale prosty, jak i nieskończenie złożony, nic i wszystko, ukryte i objawione, rzeczywistość i iluzja, stwórca człowieka i stworzony przez człowieka. W miarę ewolucji Ein-Sof jest stopniowo ujawniana jako „nic w ogóle” (Ayin), całość bytu, Nieskończona Wola (Ratzon), Myśl i Mądrość, ucieleśnienie wszelkiej wartości i znaczenia (Sefirot), ślub mężczyzny i kobiet, a ostatecznie zjednoczenie wszystkich sprzeczności. Ein-Sofjest zarówno całością tej dialektyki, jak i każdym z punktów po drodze. Ein-Sof musi podlegać ciągłej redefinicji, ponieważ z samej swej natury znajduje się w ciągłym procesie samokreacji i redefinicji. To samo-tworzenie jest faktycznie ucieleśnione i doskonalone w twórczości ludzkości, która poprzez działania praktyczne, etyczne, intelektualne i duchowe stara się odkupić i udoskonalić chaotyczny, sprzeczny i niedoskonały świat.

- Sanford L. Drob (11) (podkreślenie dodane)

Z pewnością jest to inny pogląd na Boga i logika, których niewielu może zrozumieć. Stwórca i stworzeni ewoluują razem; oświadczenia mogą być jednocześnie prawdziwe i fałszywe, jak mówi rabin Steinsaltz. Dziękuję dr Drob za wyjaśnienie.

Podstawy kabalistycznego podejścia do interpretacji Starego Testamentu (oparte na numerologii i szyfrach) można znaleźć we fragmentach książki Profesora EM Butlera Ritual Magic in Israel's One Indigenous Science Dodatek: Practical Kabbalah, A Veritable Storehouse for Magicians…

Definicje Różne

Oprócz tego niezachodniego podejścia do logiki, kolejną przeszkodą w badaniu Talmudu jest nazewnictwo. Definicje kluczowych terminów mogą się różnić w zależności od kontekstu i osoby mówiącej, a czasem także jej intencji. „Tora” to czasami pierwsze pięć ksiąg Starego Testamentu lub Talmudu lub pierwsze pięć ksiąg Starego Testamentu i Talmudu, lub cała żydowska literatura religijna. Jak zobaczymy, inne kluczowe terminy również mogą mieć różne znaczenia.

Słowa kluczowe również mogą być zapisywane inaczej, w zależności od transliteracji z hebrajskiego lub aramejskiego. Oczywiście zalecamy swobodne korzystanie ze słownika Soncino Talmud Glossary , ale niektóre terminy wymagają szczególnej uwagi. Użycie tych terminów ujawnia zaskakujące informacje:

Talmud nie jest, jak się czasem mówi, komentarzem do Starego Testamentu. Książka zawierająca komentarze do Starego Testamentu nosi nazwę Midrasz.

Judaizm rabiniczny uważa, że ​​autorytet Talmudu jest równy lub wyższy od autorytetu Starego Testamentu.

„Ustne prawo” Talmudu może być Boskim Objawieniem (jak Nowy Testament czy Koran) lub zwyczajami ludzi - oficjalnie przyjętymi jako słowo Boże.

Szanowany rabin Akiba (który żył między 50 a 135 rokiem po Chr.) Wymyślił biblijne uzasadnienie praktyk ludowych, które były akceptowane przez poprzednie pokolenia.

Żydzi, którzy odrzucają Ustne Prawo Talmudu na rzecz Pisemnego Prawa Starego Testamentu, zostali potępieni jako „bałwochwalcy”.

Księga Rodzaju, Wyjścia, Księga Kapłańska, Liczby i Księga Powtórzonego Prawa, jak obecnie napisano, mogły kiedyś zostać utracone i odtworzone z pamięci przez arcykapłana Ezdrasza po jego powrocie z niewoli babilońskiej.

Terminy, które należy omówić, to: egzegeza, faryzeusz, Pięcioksiąg, midrasz, Tora, prawo Boże, prawo ustne, Miszna (czasami pisane Miszna, liczba mnoga to Misznajot), Talmud, Halacha (czasami pisane jako „halackah” lub „halacha”, liczba mnoga to „halakot” lub „halakoth” itd.), Hagadah (czasami pisane jako „hagada” lub „aggadah”) i Gemara.

Egzegeza

Słowo egzegeza jest często używane podczas omawiania Talmudu. Egzegeza to wnioskowanie, wyjaśnienie lub interpretacja. Słowo pochodzi z języka greckiego:

ex , z + hegeisthai , lead. (14)

Talmud ma swoją własną metodę egzegezy, jak wyjaśniono w sekcji „ Metoda i zakres ” „Wprowadzenia redaktora” do każdego z Sederów z Soncino Babylonian Talmud :

Nie stosuje się żadnej konkretnej angielskiej wersji Biblii, ponieważ Talmud ma swoją własną metodę egzegezy i własny sposób rozumienia biblijnych wersetów, które cytuje. Tam, gdzie jednak następuje radykalne odejście od wersji angielskiej, interpretacja uznanej wersji angielskiej jest wskazana w Uwagach. Odniesienia do rozdziału i wersetu pochodzą z tekstu masoreckiego języka hebrajskiego.

- Rabin Dr Epstein (13)

The Jewish Encyclopedia nazywa egzegezę Izraela „jedyną rdzenną nauką”. Bardziej obszerna i szczegółowa analiza egzegezy jest dostępna w izraelskiej książce „One Indigenous Science” , która, jeśli czytelnik śledzi te badania w kolejności, pojawia się jako nr 5 w serii The Roadmap .

Czytając Talmud, będziesz miał okazję zapoznać się z cytatami biblijnymi, aby przeanalizować proces egzegezy talmudycznej. Proszę zauważyć, że każda prezentowana tutaj strona Talmudu zawiera link do biblijnego serwisu tekstowego on-line, który zawiera wiele standardowych tłumaczeń.

Faryzeusz

W starożytnym Izraelu faryzeusze byli szkołą uczonych mężów. Byli też rządzącą partią polityczną. Ich rywalami byli saduceusze, inna szkoła uczonych ludzi. To faryzeusze opracowali i przekazali Prawo ustne, a ostatecznie zapisali je na piśmie. Wczesną historię faryzeuszy i ich związek z prawem ustnym, patrz Wprowadzenie do Seder Nezikin bardzo wielebnego Naczelnego Rabina Wspólnoty Brytyjskiej, nieżyjącego już Jacoba H. Hertza, „Początki”, sekcja I.

Rabin dr Finkelstein, który przez 30 lat był prezesem Żydowskiego Seminarium Teologicznego w Ameryce, ujął to następująco:

Faryzeizm stał się talmudyzmem, talmudyzm stał się rabinizmem średniowiecznym, a rabinizm średniowieczny - nowoczesnym rabinizmem. Ale podczas tych zmian imienia, nieuchronnego dostosowania zwyczajów i dostosowania Prawa, duch starożytnego faryzeusza przetrwa niezmieniony. Kiedy Żyd czyta swoje modlitwy, recytuje formuły przygotowane przez uczonych sprzed Machabeuszy; kiedy zakłada płaszcz przepisany na Dzień Pojednania i wigilię Paschy, ma na sobie szatę świąteczną starożytnej Jerozolimy; kiedy studiuje Talmud, w rzeczywistości powtarza argumenty używane w akademiach palestyńskich.

- Rabin Dr Finkelstein (31)

A zatem faryzeusz był osobą, której uczono się w Prawie Ustnym i która wyznawała określony światopogląd, w dużej mierze zawarty w Talmudzie. Faktycznie, współcześni rabini są bezpośrednio związani z faryzeuszami z czasów Jezusa poprzez długie i intensywne studium nauk faryzejskich w Talmudzie; nauki te docierały do ​​Żydów poprzez synagogi, świątynie, społeczne działania edukacyjne i do dzieci poprzez żydowskie szkoły dzienne. Współcześni rabini nie nazywają się jednak faryzeuszami. Nazywanie współczesnego rabina faryzeuszem wymaga poetyckiej licencji, choć z pewnością w tym stwierdzeniu jest dużo prawdy.

Religia żydowska w obecnym kształcie wywodzi się nieprzerwanie przez wszystkie stulecia od faryzeuszy.

- Universal Jewish Encyclopedia (32)

Pięcioksiąg

Pięcioksiąg to pierwsze pięć ksiąg Starego Testamentu, czasami nazywane księgami Mojżesza. Te księgi to Genesis, Exodus, Leviticus, Numbers i Deuteronomy.

Chrześcijanie czasami nazywają Pięcioksiąg „prawem Mojżeszowym”, ponieważ zgodnie z ich wiarą Bóg podyktował Mojżeszowi te księgi, aby były prawem dla Hebrajczyków w ich nowej ziemi Izraela.

Żydzi nazywają Pięcioksiąg „Prawem Pisemnym”, aby odróżnić go od Prawa ustnego zawartego w Talmudzie.

Midrasz

Słowo midrasz pojawia się często w żydowskiej literaturze religijnej oraz w Soncino Talmud, chociaż nie zostało zdefiniowane w Słowniczku Soncino Talmud. Oto praktyczna definicja:

„Werset po wersecie Pism Hebrajskich [Stary Testament]…” (2)

W Universal Jewish Encyclopedia czytamy, że:

Najwcześniejszym hebrajskim określeniem egzegezy jest midrasz, dosłownie „poszukiwanie”. Jeśli chodzi o interpretację prawa, nazywa się midrasz halacha; kiedy zajmuje się sprawami pozaprawnymi, nazywa się Midrasz Haggadah.

- Universal Jewish Encyclopedia (30)

Rabin Amy Scheinerman, rabin kongregacji judaizmu reformowanego w Baltimore, uważa, że ​​sztuka midraszu jest dziś żywa i żywotna:

Midrasz to sztuka rozszerzania i interpretowania Tory poprzez komentowanie tekstu, udzielanie odpowiedzi na pytania w tekście, na które nie ma odpowiedzi, lub wyprowadzanie z tekstu praw i tradycji. Od czasu zamknięcia i kanonizacji Tory, Żydzi interpretują i reinterpretują święte pisma Tory. Wiele z tych interpretacji zostało wyrażonych poprzez midrasz. Istnieją dwa podstawowe typy midraszimów: midraszimy halachiczne dotyczą kwestii prawnych; Aggadic midraszim zajmuje się kwestiami moralnymi i duchowymi i często czyta podobne historie. Dawni mędrcy pisali midraszimy, aby nauczać i inspirować, wyjaśniać ezoteryczne kwestie prawne i interpretować znaczenie wydarzeń z ich czasów. My dzisiaj robimy to samo. Sztuka midraszu jest dziś żywa i ważna, a Ty możesz w niej uczestniczyć.

Czy chciałbyś przeczytać midraszim moich uczniów?

- Rabin Scheinerman (15)

Tora

Żydzi i chrześcijanie na ogół zgadzają się, że Tora jest słowem Bożym. Chrześcijanie zazwyczaj rozumieją, że Tora składa się ze Starego Testamentu. Jednak gdy rabiniczni uczeni używają tego terminu, Tora może składać się z:

Pięcioksiąg (księgi Mojżesza) lub

Cały Stary Testament (czasami nazywany „Pismami Hebrajskimi”) lub

„Prawo ustne” zawarte w Talmudzie lub

Pięcioksiąg i Talmud, lub

Stary Testament, Talmud i całość żydowskich pism religijnych, w tym Majmonidesa, Rasziego itp., Lub

Dowolna kombinacja powyższych.

Najpierw przyjrzyjmy się definicji Tory wydanej przez Soncino Press :

TORAH (lit. „Nauczanie”, „uczenie się”, „instruowanie”); (a) Pięcioksiąg (Prawo Pisemne); (b) Miszna (prawo ustne); (c) cały zbiór żydowskiej literatury religijnej.

- Słowniczek Soncino Talmud

Powód wielu definicji wyjaśnia bardzo wielebny Naczelny Rabin Imperium Brytyjskiego (1913-1946), nieżyjący już rabin dr Hertz:

Wiedzę o treści tego objawienia, jak utrzymywali [uczeni w Piśmie], można znaleźć w pierwszym wystąpieniu w tekście pisanym Pięcioksięgu; ale objawienie, prawdziwa Tora, było znaczeniem tego Pisanego Tekstu, ujawnionej w nim Boskiej myśli, rozwijanej w coraz większym bogactwie szczegółów przez kolejne pokolenia oddanych nauczycieli ...

- Rabin Dr Hertz (3)

Zatem Tora to nie tylko Pismo Święte. Tora to także interpretacja Pisma Świętego i interpretacja interpretacji. W swojej obszernej definicji Tora jest całością żydowskiej literatury religijnej, a żydowska literatura religijna to wszystko, co uznają za taką rabinowie. Jest to stale rozwijająca się biblioteka, która może zawierać sprzeczne nauki i często je zawiera. Zobacz Logika Talmudu powyżej.

Tak więc w judaizmie boskie objawienie nie jest zależne od mesjasza, proroków czy świętych, jak w niektórych innych religiach; dla Żydów boskie objawienie przychodzi przez rabinów przekazujących nauki z pokolenia na pokolenie, każdy z nich dodaje do materiału swoje własne interpretacje i idee. Rzeczywiście, niektórzy żydowscy uczeni twierdzą, że naród żydowski jako całość stanowi Mesjasza. (24)

Przyjrzyjmy się innym autorytatywnym stwierdzeniom na temat związku między Torą a Talmudem.

Dla faryzeuszy Tora JEST Talmudem

Rabin dr Hertz kontynuuje. Poniżej zapożycza słowa innego, aby podkreślić, że Tora jest księgą faryzeuszy. Oczywiście Stary Testament nie był księgą faryzeuszy. Talmud jest zapisem nauk faryzejskich (zobacz Co to jest Talmud? ). Oznacza to, że Hertz stwierdza, że ​​Talmud jest najwyższym dokumentem objawienia religijnego.

„Oprócz bezpośredniego obcowania z modlitwą, studiowanie Tory było drogą do najbliższego zbliżenia się do Boga; można ją nazwać faryzejską formą uszczęśliwiającej wizji. Studiowanie Tory oznaczało myślenie Boga o Nim… ”

- Rabin Dr Hertz, cytując Keplera (3)

Nawet w czasach mędrców Talmudu słowo „Tora” oznaczało Talmud, jak pokazuje poniższy fragment z Soncino Talmud.

MISZNA . … CZASY CŁA KONJUGALNEGO PRZEWIDZIANE W TORZE TO: DLA NIEPODLEGŁOŚCI KAŻDEGO DNIA; DLA PRACOWNIKÓW dwa razy w tygodniu; DLA KIEROWCÓW OSÓB RAZ W TYGODNIU; DLA KIEROWCÓW WIELBŁĄDÓW, RAZ NA TRZYDZIEŚCI DNI DLA ŻEGLARZY RAZ NA SZEŚĆ MIESIĘCY. TAKIE SĄ ORZECZENIA R. ELIEZERA.

- Talmud babiloński, Traktat Kethuboth 61b

Soncino wydanie 1961, strona 369

Wierzący Starego Testamentu oznaczeni jako „bałwochwalcy”

Wiara Żydów w faryzejskie idee zawarte w Talmudzie jest tak silna, że ​​Żydzi, którzy odrzucają Talmud, zostali uznani za bałwochwalców. W swojej Historii Talmudu rabin Michael Rodkinson pisze o konfliktach między saduceuszami a faryzeuszami. Saduceusze interpretowali Stary Testament dosłownie, podczas gdy faryzeusze interpretowali go w przenośni. (4) Ostatecznie faryzeusze odnieśli triumf i saduceusze przestali być sektą religijną. Jak widać w następującej Misznie dotyczącej praw dotyczących menstruacji, saduceusze i Samarytanie nie są uważani za Izraelitów.

MISZNA . CÓRKI SADDUCE, TAK DŁUGIE, JAK SĄ W PRZYPADKU CHODZENIA ŚCIEŻKAMI SWOICH OJCÓW, NALEŻY UZNAĆ ZA SAMARYTANKI. JEŚLI OPUŚCIŁY TE ŚCIEŻKI, ABY CHODZIĆ ŚCIEŻKAMI IZRAELA, SĄ UZNAWANE JAKO IZRAELICKIE KOBIETY. R. JOSE OZNACZAŁ: ZAWSZE SĄ UZNAWANE JAKO IZRAELICKIE KOBIETY, chyba że OPUSZCZAJĄ IZRAELSKIE DROGI, BY CHODZIĆ ŚCIEŻKAMI SWOICH OJCÓW.

- Talmud Babiloński, Traktat Niddah 33b

Soncino wydanie 1961, strony 232-233

Tłumacz Soncino Tractate Niddah, ks. Dr Israel W. Slotki, w swoim wstępie potwierdza tę wyłączną definicję „Żyda” jako faryzeusza:

C ROZDZIAŁ IV dotyczy stanu nieczystości kobiet nieżydowskich, takich jak Samarytanie Sadduceans i bałwochwalców, i kobiet w przedłużającego się porodu.

- Ks. Dr Slotki (9)

Rabin Rodkinson pisze o innej grupie Żydów zwanej karaimami, którzy sprzeciwiają się faryzeuszom. Karaimi opierają swoją wiarę na spisanym prawie zawartym w Pięcioksięgu.

Dobrze znana jest tolerancja faryzeuszy i ich nauk. Uczniowie z Beth Hillel uczynili wszystko, co było w ich mocy, aby wprowadzić ich [karaimów] do Domu Izraela: przypisali im oczyszczenie; pozwolili policzyć ich w liczbie trzech do błogosławieństwa nad posiłkiem [hebr. postacie]; i faktycznie, chcieli uważać ich za Izraelitów pod każdym względem, ale ich wrogość i oszustwa wzrosły do ​​tego stopnia, że ​​nie można było ich już dłużej tolerować i dlatego przywódcy Izraela byli zmuszeni traktować ich pod każdym względem jako bałwochwalców, i zakazali ich chleba, wina i oliwy. Rabbanizm ze wszystkich sił starał się zbliżyć do nich i debatować z nimi, dopóki nie przekonali się, że ich nienawiść do Izraela jest tak wielka, że ​​powiedzieli „[hebr.

- Rabin Rodkinson (16)

Zauważ, że rabin Rodkinson stwierdza, że ​​„dotychczas” Karaimi uważani są za bałwochwalców. Rabin Rodkinson napisał te słowa w 1903 roku. Oznaczenie to pozostaje niezmienione od czasów starożytnych.

Współcześni ortodoksyjni Żydzi odrzucają nauczanie Starego Testamentu

W grudniu 1999 r. Wiodące grupy prawosławnych Żydów złożyły do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych sprawę amicus curiae dotyczącą kary śmierci. National Jewish Commission on Law and Public Affairs (COLPA) oraz American Section International Association of Jewish Lawyers and Jurists IAJLJ) reprezentowali Nathan i Alyza Lewin. Nathan Lewin jest członkiem Rady Gubernatorów Związku Prawosławnych Kongregacji Żydów w Ameryce („Unia Ortodoksyjna”), organizacji, która przemawia w imieniu 1000 ortodoksyjnych synagog.

W dokumencie wyraźnie stwierdza się, że religia żydowska odrzuca i potępia starotestamentowe metody wykonywania kary śmierci. Metody opisane w Talmudzie są uważane za poprawne religijnie. Więcej informacji patrz Kara śmierci 1 .

Talmud jest głównym źródłem prawa dla Żydów

Poniżej rabin Adin Steinsaltz mówi nam, że rządzącą księgą judaizmu jest Talmud, a nie Stary Testament.

Jeszcze przed ukończeniem Talmudu było oczywiste, że dzieło to miało stać się podstawowym tekstem i głównym źródłem prawa żydowskiego. W rzeczywistości jest to ostatnia księga materiałów źródłowych w literaturze żydowskiej, ponieważ kolejne prace były w dużej mierze oparte na niej, czerpały z niej swój autorytet i korzystały z niej, gdy było to konieczne, w celu wyjaśnienia problemów teoretycznych i praktycznych.

- Rabin Steinsaltz (17)

Pogląd ten potwierdził Talmud. Zanim jednak przeczytamy odpowiedni fragment, warto zdefiniować inny kluczowy termin.

Halacha / Halacha

Halachah (Lit., 'step', guide '), (a) ostateczna decyzja rabinów, oparta na tradycji lub argumentacji, dotycząca spornych zasad postępowania, (b) te sekcje literatury rabinicznej, które dotyczyły kwestii prawnych, w przeciwieństwie do Aggadah [Hagadah.]

- Słowniczek Soncino Talmud

Soncino Edycja 1961, strony 734-735

Rabin Rodkinson tak definiuje halacha (halacha):

Halacha oznacza zwyczaj, użycie, praktykę; następnie przyjęta reguła, tradycyjne prawo. W szerszym znaczeniu termin ten dotyczy spraw związanych z tym prawem.

- Rabin Rodkinson (18)

Decyzje rabiniczne, a nie Pismo, zasady postępowania

W Traktacie Hagigah 10a, Rab cytuje z Zachariasza 8:10 na poparcie swojego oświadczenia o starszeństwie Talmudu:

GEMARA . … Ani też nie było dla niego pokoju, który wyszedł lub wszedł , Rab powiedział: Jak tylko człowiek przejdzie z halachiki do studiowania Pisma Świętego, nie ma już spokoju. (1)

- Talmud Babiloński, Hagigah 10a

Soncino 1961 Edition, strony 49-50

Tłumacz, rabin prof.I. Abrahams, wzmacnia tekst tym przypisem:

Ponieważ halacha stanowi ostateczną decyzję dotyczącą postępowania; por. Herszon, Talmudyczne rozmaitości , rozdz. XI, nr 33 i wersety z początku „Złotej legendy” Longfellowa : The Kavvala and Talmud lore, etc. (cytowane w Streane's Chagigah ).

- Rabin Prof. Abrahams

- Talmud jest pierwszy

Rab Judah jest jednym z najczęściej cytowanych mędrców w Talmudzie. Zwróć uwagę, że Rab Judah nie radził studiować Starego Testamentu. Zamiast tego doradził przestrzeganie praw Seder Nezikin z Talmudu.

GEMARA. … Rab Judah powiedział: Ten, kto chce być pobożny, musi [zwłaszcza w pierwszej kolejności] przestrzegać praw [Seder] Nezikina.

- Talmud Babiloński, Baba Kamma 30a

Soncino wydanie 1961, strona 161

Talmud jest częścią „Tory”

Po śmierci rabina dr. Hertza Israel Brodie został głównym rabinem Wspólnoty Brytyjskiej. Oto słowa Wielkiego Naczelnego Rabina Israela Brodiego dotyczące związku Talmudu z Torą.

Biblia, Miszna i Talmud utworzyły trzy główne podstawowe kategorie dyscypliny Tory.

- Rabin Brodie (19)

Słynny izraelski badacz talmudyczny, rabin Adin „Nawet Izrael” Steinsaltz, mówi, że Talmud jest częścią Tory.

Aby zrozumieć i docenić wyjątkową naturę Talmudu, należy najpierw dobrze zrozumieć wyjątkową żydowską koncepcję studiowania Tory, której studiowanie Talmudu jest charakterystyczną i charakterystyczną częścią.

- Rabin Steinsaltz (5)

Przypomnijmy, że rabin Steinsaltz wyjaśnił nam wcześniej, że nawet sprzeczne stwierdzenia zawarte w Talmudzie są „słowami żywego Boga”. Rabin Steinsaltz jest oczywiście błyskotliwą i dobrze wspieraną osobą. Według swojej strony internetowej, obecnie tłumaczy Talmud na język angielski, francuski i rosyjski. Jest założycielem Israel Institute for Talmudic Publications i cieszy się poparciem izraelskich prezydentów i premierów; jest on odbiorcą najwyższego odznaczenia Izraela, Nagrody Izraela. (6)

Badacz Talmudu, rabin dr Jacob Neusner, stwierdza, że ​​Stary Testament (Pisma Hebrajskie) ORAZ Talmud tworzą Torę Żydów i że Talmud jest przyjmowany jako słowo Boże.

Koran… jest odbierany przez muzułmanów jako słowo Boże, tak jak Biblia przez chrześcijan i Torę - składającą się z Pism Hebrajskich lub Starego Testamentu i ustnych tradycji ostatecznie zachowanych w Talmudzie - przez wiernych judaizmu.

- Rabin Dr. Neusner (7)

Posłuchajmy teraz od rabina dr. Isidore'a Epsteina, redaktora Soncino Talmud, a później prezesa Jewish College of London.

Prawo cywilne i karne było uważane przez Żydów za część Boskiego Objawienia - Tory.

- Rabin Dr Epstein (21)

Talmud jest ustną Torą

Rabin Amy Scheinerman (przedstawiony powyżej), piszący teraz dla Unii Amerykańskich Kongregacji Hebrajskich, mówi, że Talmud i jego Miszna (patrz poniżej) mają praktycznie taki sam status jak Stary Testament:

Dla Żydów ortodoksyjnych Pisma Hebrajskie są tekstem autorstwa Boga i dlatego należy przestrzegać każdego zawartego w nich przykazania. Uważa się, że Miszna i Talmud mają praktycznie ten sam status i nazywane są Ustną Torą.

Rabin Scheinerman (10)

Żywa Tora

Powróćmy do naszego wcześniejszego cytatu rabina Scheinermana. W tym cytacie rabin stwierdza, że ​​„Midrasz jest sztuką rozszerzania i interpretowania Tory” (15) i że jej uczniowie są dziś aktywnie zaangażowani w tę działalność. Moglibyśmy zinterpretować jej słowa w ten sposób, że Tora jest żywą istotą, która stale rośnie, gdy uczniowie komentują to, co zostało napisane wcześniej. To znaczenie uwagi rabina Scheinermana zgadza się z naczelnym rabinem dr Hertzem, który napisał (cytowany powyżej), że „prawdziwa Tora była znaczeniem tego Pisanego Tekstu, ujawniona w nim Boska myśl, rozwijana z coraz większym bogactwem szczegółów przez kolejne pokolenia oddanych nauczycieli… ” (3)

„Boskie prawo” może być stworzone przez pogan

Dla nowego badacza Talmudu użycie terminu „Boskie Prawo” może być mylące. Rabiniczni uczeni mogą używać tego terminu na określenie prawa ustanowionego przez pogan.

Samuel z Nehardea… był twórcą epoki w judaizmie. Ustanowił zasadę, opartą na wypowiedzi proroka Jeremiasza, która umożliwiła Żydom życie i służbę w krajach nieżydowskich. Rządził Dina d'malchutha dina ; tj. „We wszystkich sprawach cywilnych prawo kraju jest dla nas Boskim Prawem”.

- Rabin Dr Hertz (8)

„Prawo Boże” może być stworzone przez człowieka przez Żydów

W tym fragmencie rabin dr Isidore Epstein, redaktor Soncino Talmud, stwierdza, że ​​talmudyczny system prawny jest równoznaczny z samym prawem Bożym. Sekwencja jest jasna: gdy prawa zostaną sprawdzone i przejdą test, stają się prawem Bożym:

Tak więc celem systemu prawnego nie było zachowanie konkretnej dynastii lub określonej formy rządów, ale ustanowienie społecznej prawości, a tym samym utrzymanie stałego, bliskiego, nierozerwalnego związku między etyką a prawem, które płyną z tego samego Boskiego źródła. … Wszystkie prawa, rozporządzenia i akty prawne miały moc tylko w takim zakresie, w jakim były w stanie wytrzymać etyczny test Tory.

Kiedy zdali ten test, nie byli już uważani za stworzonych przez człowieka, ale zostali utożsamiani z samym prawem Bożym.

- Rabin dr Epstein. (20)

Dziękuję za rozpatrzenie powyższego,

Carol A. Valentine , Ear at come-and-hear dot com

14 lipca 2003 r. (Ten artykuł jest dostępny na stronie http://www.come-and-hear.com/editor/ critwords_1.html)

 

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale