Albatros ... z lotu ptaka
Droga do Prawdy nie zawsze jest kręta.
74 obserwujących
1732 notki
1410k odsłon
  145   0

Uwaga, uwaga IV fala nadchodzi

1981 - I Nagroda - Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu

Oficjalna strona kabaretu

image

Andrzej Janeczko i Maja Piwońska (2012)

Trzeci Oddech Kaczuchy – zespół piosenki kabaretowej utworzony w styczniu 1981 w Olsztynie przez Andrzeja Janeczkę, Maję Piwońską i Zbigniewa Rojka.


Zespół powstał przy Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie wydział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), gdzie już wcześniej jego lider i autor piosenek Andrzej Janeczko działał na polu piosenki kabaretowej (występy solowe i w kabarecie „Ładne kwiatki” współtworzonym z satyrykiem Wiesławem Niderausem).


Zespół Trzeci Oddech Kaczuchy osiągnął sukces już kilka miesięcy po założeniu, gdy na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1981 roku zdobył nagrodę Grand Prix (przyznaną wyjątkowo przez jury po raz drugi w historii festiwalu), Nagrodę Dziennikarzy („za publicystyczne wartości tekstów”) oraz Nagrodę Gazety Krakowskiej.


W czerwcu tego samego roku Andrzej Janeczko z zespołem zdobyli I Nagrodę („Karolinkę”) w Konkursie Interpretacji podczas XIX Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za interpretację Piosenki o okularnikach Agnieszki Osieckiej i Jarosława Abramowa i własnej piosenki Kombajnista. Transmitowany przez ogólnopolską telewizję Festiwal w Opolu przysporzył zespołowi dużą popularność, do czego dodatkowo przyczyniło się entuzjastyczne przyjęcie podczas festiwalowego Kabaretonu politycznej piosenki Wódz.


Do wybuchu stanu wojennego zagrał bardzo dużą liczbę koncertów i szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów studenckich. Od 1982 zespół występował bez Zbigniewa Rojka, który wraz z innymi artystami olsztyńskimi założył formację Kaczki z Nowej Paczki.


W dalszych latach Trzeci Oddech Kaczuchy zajął stałe miejsce w kręgach wykonawców piosenek studenckich i kabaretowych. Do zespołu czasowo dołączyła wówczas Halżka Sobczak. W 1984 roku zespół wystąpił jako gwiazda Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Na opolskim KFPP w 1984 Andrzej Janeczko otrzymał wyróżnienie w Kabaretonie za piosenkę Republika Rudych, która natychmiast została zdjęta przez cenzurę.


Swoimi programami i piosenkami zespół uderzał w ówczesny system komunistyczny. Piosenka Wódz powstała jako krytyka gierkowskiej "propagandy sukcesu", zachowała swoje uniwersalne przesłanie również w późniejszych czasach. Kombajnista pokazywał absurdy życia w socjalistycznej Polsce, Republika Rudych demaskowała zakłamanie rządów partii komunistycznej. Utwory Pytania syna poety i późniejsza Nie umieraj nam inteligencjo stawiały pytania o miejsce duchowych wartości w społeczeństwie.


Grupa współpracowała między innymi z Barbarą Wrzesińską, Andrzejem Zaorskim, Karolem Strasburgerem, Maciejem Damięckim, Andrzejem Kopiczyńskim i Romanem Kłosowskim. Przez dziesięć lat związana była z lubelskim Teatrem Maska.


W latach 90. zespół nagrał sześć recitali dla II programu TVP. Współpracował również z satyryczną audycją ZSYP Marcina Wolskiego w I programie PR i Parafonią kabaretu Długi.


Trzeci Oddech Kaczuchy w składzie Janeczko i Piwońska koncertują i grają do dziś, posiadają również swój kanał na YouTube, gdzie komentują piosenkami bieżące wydarzenia. Andrzej Janeczko skończył również grafikę artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.


Andrzej Janeczko i Maja Piwońska są małżeństwem. W końcu lat 80. XX w. osiedlili się we wsi Ługi k. Strykowa. W roku 2011 Andrzej Janeczko został wybrany jej sołtysem[1]. P


2 czerwca 2017 roku TVP 2, a później także TVP Polonia, wyemitowała 55-minutowy recital „Trzeci Oddech Kaczuchy - to już 36 lat”[2][3].


W roku 2017, w październiku, nakładem łódzkiego Domu Wydawniczego Księży Młyn na rynku ukazała się książka autobiograficzna autorstwa Andrzeja Janeczki zatytułowana „Trzeci Oddech Kaczuchy. O życiu i scenie”[4].


W czerwcu 2018 roku, Ogólnopolska Komisja Historyczna Ruchu Studenckiego przyznała Andrzejowi Janeczce Nagrodę Honorową im. Andrzeja Potoka za działalność w klubach i teatrach studenckich Olsztyna oraz radiach studenckich i kabaretach, za nieprzerwaną działalność kabaretu Trzeci Oddech Kaczuchy założonego w 1981 roku, opisaną w książce „Trzeci Oddech Kaczuchy. O życiu i scenie”, za przypominanie i utrwalanie wartości kultury studenckiej[5].

https://www.youtube.com/watch?v=RK0EALhoR8E


Na początku 2021 zespół obchodził 40-lecie działalności na scenie. Z tej okazji został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz otrzymał nagrodę rocznicową SAWP, a także dał koncert w studiu koncertowym Radia Łódź im. H. Debicha, emitowany również w TVP Łódź[6][7].


Ważniejsza dyskografia

Wódz a za wodzem wierni

O! Ojeju!

The Best Trzeci Oddech Kaczuchy

Życie jesthttps://www.youtube.com/watch?v=jeGL2K4JN0g

Trzeci Oddech Kaczuchy- Wódz

Witali, wołali, wołali ,witali Kwiaty, krawaty, pompa i puc. Lakierki, szpalerki, miliony ton stali, Wrzaski, oklaski, Pan Prezes Pan Wódz. Tu telewizja a tam radary! Mieszkanie, ubranie, technika i cud, Bankiety, zalety, brygady, sztandary, Wrzaski, oklaski, Pan Prezes Pan Wódz. Kwiaty dla niego, przemowy dla czerni, Wódz a za Wodzem wierni. Kwiaty dla niego, przemowy dla czerni, Wódz a za Wodzem wierni. Radio, on wielki przemysł i socha, Socha w muzeum, on i dzieci, Wiadomo, on tę dzieciarnię tak kocha, On pośród chłopów w codziennej gazecie. On, między swymi w górniczej siermiędze, Oni - w strumieniu lejącej się łaski. Sny o potędze, sny o potędze, Kamera, oklaski, oklaski , oklaski. Oklaski dla niego, uśmiechy dla czerni Wódz a za wodzem wierni. Oklaski dla niego, uśmiechy dla czerni Wódz a za wodzem wierni. On - właśnie on, wyśpiewane z pietyzmem, On - druga Polska i polska sprawa. On - znaczy naród, jego- ojczyznę, On - to Police, Łańsk i Warszawa. Ojczyzna, ojczyźnie, ojczyzną, ojczyznę, Reklama i patos, patriotyzm i biznes. Krawaty i kwiaty, niech nastrój nie pryska. Chleba i igrzysk! Igrzyska, igrzyska. Chleba dla niego, igrzyska dla czerni, Wódz a za Wodzem wierni. Chleba dla niego, igrzyska dla czerni, Wódz a za Wodzem wierni Co jeszcze, co jeszcze, co jeszcze? Zza węgła Śmierdząca kaszanka nie jego dosięgła, Podchody i kłótnie, i broń bratobójcza, Prezencik od Wodza, od Wujcia, od Wujcia! Kto winien? On milczy. Kto winien? Nie on! On wzrusza sie nagle w tym ciepłym lokalu! On biedny, on chory, on biedny, on chory, On biedny, on chory, on leży w szpitalu. On wzrusza ramieniem, jak gdyby nic, Wódz a za Wodzem pic! On wzrusza ramieniem jak gdyby nic, Wódz a za Wodzem - nic!

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,trzeci_oddech_kaczuchy,wodz.html

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale