32 obserwujących
667 notek
361k odsłon
169 odsłon

MAGDALENA OGÓREK W OPINII FORUM ŻYDÓW POLSKICH

INTERNET
INTERNET
Wykop Skomentuj7

MAGDALENA OGÓREK A FORUM ŻYDÓW POLSKICH
    REDAKTOR NACZELNY PAWEŁ JĘDRZEJEWSKI

Publicysta Forum Żydów Polskich o tweetach Magdaleny Ogórek nt. ojca Marka Borowskiego:
"paskudny donos za pochodzenie" Paweł Jędrzejewski, redaktor Forum Żydów Polskich, skrytykował wpisy twitterowe Magdaleny Ogórek na temat ojca Marka Borowskiego.

- Prosty mechanizm: "ujawnienie prawdziwego lub rzekomego pochodzenia żydowskiego jest wciąż dla części społeczeństwa równoznaczne z dyskredytowaniem politycznego przeciwnika.
Magdalena Ogórek ten mechanizm stosuje" - ocenił.
W piątek wieczorem Magdalena Ogórek na Twitterze zarzuciła Markowi Borowskiemu - przez wiele lat politykowi partii lewicowych, obecnie będącemu niezrzeszonym senatorem - że jego ojciec tuż po II Wojnie Światowej zmienił nazwisko z Aaron Berman na Wiktor Borowski.
W kolejnym wpisie zaznaczyła, że senator powinien „rozliczyć się ze stalinowskiego i KPP-go spadku” (Wiktor Borowski przez wiele lat był działaczem komunistycznym).
Wielu internautów, m.in. dziennikarzy, zarzuciło Magdalenie Ogórek antysemityzm, zwłaszcza w pierwszym wpisie. Publicystka z wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl tłumaczyła, że pochodzenie ojca Marka Borowskiego jest dla niej nieistotne. - Pan Aaron Berman mógł być Azerem, Amerykaninem, Gruzinem - nie to jest istotą pytania.
Senator wolnej Polski musi odpowiadać na pytania dotyczące stalinowskiej przeszłości jego najbliższej rodziny, jeśli chce w telewizji pouczać innych o kręgosłupie moralnym - stwierdziła. - W minionych latach nauczono Polaków, że wszelkie pytania o przeszłość związaną z KPP natychmiast niosły za sobą oskarżenia o antysemityzm.
Nie zamierzam ulegać tego typu presji - stwierdziła Magdalena Ogórek. Paweł Jędrzejewski, redaktor Forum Żydów Polskich, ocenił, że Ogórek popełniła błąd, wytykając w pierwszym wpisie Wiktorowi Borowskiemu właśnie zmianę nazwiska. Uznał taki zabieg za paskudny.
- Zamiast podejmować polemikę z Borowskim na argumenty i mówić o jego własnych poglądach i postawie, „kabluje” go opinii publicznej za jego pochodzenie.
Taki donos: „patrzcie, przecież to ukryty Żyd”. „Maran” - napisał Jędrzejewski.
- No to trzeba było - jeżeli naprawdę chodzi o "rozliczenie się ze stalinowskiego spadku" - zapytać o ten spadek stalinowski, czyli o stosunek Borowskiego do komunistycznej oraz stalinowskiej działalności jego ojca (Wiktor Borowski, wcześniej Aron Berman, był funkcjonariuszem totalitarnego systemu zniewalającego Polskę), a nie pisać o zmianie nazwiska - stwierdził publicysta.
Jego zdaniem wytknięcie komuś żydowskiego pochodzenia nadal jest w Polsce uważane za silniejszy cios w dyskusji niż w przypadku innego pochodzenia.
- Gdyby ojciec Borowskiego zmieniał nazwisko nie z Berman na Borowski, ale np. z Martinez lub Romano na Borowski, Ogórek by tego nie „wypominała”, bo hiszpańskie lub włoskie nazwiska nie uderzają w Polsce w żaden „wrażliwy” kontekst. Jednak inaczej z żydowskimi: dla wszystkich skażonych stereotypami antysemickimi wzmianka o żydowskim pochodzeniu ma wydźwięk mocno jednoznaczny.
Oznacza w „tajnym kodzie kulturowym” jedno słowo: „WRÓG” - opisał Jędrzejewski.
- Stąd bierze się przecież częste w III RP oskarżanie przeciwników politycznych o takie pochodzenie (przykładowo: Mazowieckiego, Wałęsy,, Gronkiewicz-Waltz). Charakterystyczne zjawisko dla mulistego, bagiennego dna polskiej polityki. Prosty mechanizm: ujawnienie prawdziwego lub rzekomego pochodzenia żydowskiego jest wciąż dla części społeczeństwa równoznaczne z dyskredytowaniem politycznego przeciwnika - dodał publicysta.
- Magdalena Ogórek ten mechanizm stosuje. Nie wiem, czy cynicznie, z wyrachowaniem, czy wręcz odruchowo, instynktownie.
Stawiałbym intuicyjnie na to drugie - zaznaczył. - Trzeba przeciw temu protestować. Żeby to bagno nie wylało i nie pokryło wszystkich cuchnącym mułem, jak to zdarzało się już nie raz w historii - podkreślił Paweł Jędrzejewski.
Twitterowy profil Magdaleny Ogórek ma 61,3 tys. obserwujących. W maju br. publicystka została skrytykowana za to, że podobnie jak Stanisław Janecki przeciwstawiła we wpisie śmierć Zbigniewa Wodeckiego z bojkotem przez część wykonawców festiwalu w Opolu.
Magdalena Ogórek od listopada ub.r. jest jednym z gospodarzy programów „W tyle wizji” i „W tyle wizji extra” w TVP Info, a od stycznia br. prowadzi autorski program „Utracone odzyskane” w Polskim Radiu 24, a od lutego br. prowadzi razem z Jackiem Łęskim gospodarzem - na zmianę z Katarzyną Matuszewską - „Studio Polska” w TVP Info.
Mury stawiane słowami - o „barbarzyńcach”, „kodomitach” i „ubywatelach” w relacjach TVP Info i TV Republiki (opinie) Według danych Nielsen Audience Measurement w czerwcu br. średnia oglądalność TVP Info wynosiła 223,6 tys. widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 3,97 proc.


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale