32 obserwujących
666 notek
361k odsłon
397 odsłon

DR ALEKSANDER ALLERHAND NIE ŻYJE

OKŁADKA KSIĄŻKI "ZAPOMNIANY HOLOCAUST"
OKŁADKA KSIĄŻKI "ZAPOMNIANY HOLOCAUST"
Wykop Skomentuj4

DR ALEKSANDER ALLERHAND NIE ŻYJE

ODSZEDŁ WIELKI POLAK POCHODZENIA ŻYDOWSKIEGO

ZBRODNIE NIEMIECKIE I BOLSZEWICKIE UWAŻAŁ ZA POLSKI HOLOKAUST

 

Dnia 9 sierpnia 2016 roku, po długiej chorobie zmarł w Hajfie w wieku 88 lat  wielki Polak, pochodzenia żydowskiego, dr Aleksander Allerhand, Konsultant Krajowy do spraw chirurgii szczękowej i ortodoncji, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego (dawnej Akademii Medycznej w Krakowie). W roku 1967 obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim  pracę doktorską.

Był wielkim polskim patriotą, ratującym Polaków i polskich Żydów w czasie okupacji niemieckiej, również z rąk kolaborantów niemieckich, policji żydowskiej (odmanów), zbrojnego ramienia Rad Żydowskich w niemieckich gettach w Polsce, tzw. Judenratów.

Dr Aleksander Allerhand urodził się w Krakowie w roku 1928 w żydowskiej rodzinie kupieckiej. Już jako kilkunastoletni chłopiec przebywał w getcie oraz w niemieckich obozach zagłady - Rakowice, Zabłocie, Wieliczka, Płaszów, Gross - Rosen,  Brünnlitz, a uciekając z pociągu jadącego do komór gazowych w Bełżcu ( gdzie zginęła Jego Matka Gusta), uratował dwie młodsze siostry, ukrywające się u polskich gospodarzy w podkrakowskiej wsi.

W 1957 roku wyemigrował do Izraela. Zawsze podkreślał, że jego Ojciec dr Leopold Allerhand zawdzięczał swoje przeżycie w niemieckim oflagu swoim kolegom oficerom Wojska Polskiego, jego siostrom Annie i i Róży - polskim sąsiadom - późniejszym Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, a on sam i jego przyszła żona Krystyna Wohlfelier też prześladowanym przez Niemców Polakom.

Dr Leopold Allerhand sprzeciwiał się publicznie nagonce na Polskę, Polaków i polskość, wywoływanej przez lobby żydowskie  w Stanach Zjednoczonych, a popierane przez Hilary Clinton, kandydatce na prezydenta USA i jej męża Billi Clintona, otwartego wroga Polski powstałej po 25 października 2015 roku.

Sprzeciwiał się również nieuzasadnionym roszczeniom kół żydowskich w USA o wypłatę na ich rzecz 65 miliardów dolarów amerykańskich tytułem restytucji mienia pożydowskiego w Polsce, uregulowanego już poprzednimi aktami prawnymi z lat ubiegłych. Książki Richarda Lukasa "Zapomniany Holokaust", Normana Finlelsteina, żydowskiego historyka "Przedsiębiorstwo Holokaust , Tomasza Sommera "Operacja antypolska NKWD 1937 - 1938", Aleksandra Szumańskiego "Mord polskich dzieci w łódzkim getcie" uważał za ujawnianie prawdy o  polskim Holokauście, równocześnie sprzeciwiając się odbieraniu nagród Richardowi C. Lukasowi pod naciskiem lobby żydowskiego w USA.

Był aktywnym członkiem i prezesem Stowarzyszenia Krakowian w Izraelu, zrzeszającego Polaków i Żydów.

Olek był dobrym, niezmiernie wrażliwym człowiekiem, polskim patriotą i rozmiłowanym w Krakowie krakowianinem, często odwiedzającym nasze miasto i nierzadko krakowskie zabytki, domy opieki, utrwalający swoją poza lekarską pasją, poezją, prozą i malarstwem, często krajobrazów nadwiślańskich.

W Jerozolimie wspierał "Dom Polski Armii Andersa" i prowadzące ten dom

polskie siostry zakonne  Blankę i Augustynę.

Do dni ostatnich okazywał wdzięczność swoim dobroczyńcom z okresu okupacji niemieckiej, goszcząc ich niejednokrotnie w Izraelu i odwiedzając w Polsce.

Jego wdzięczna pamięć była i jest godna najwyższego uznania i naśladowania.

Nekrolog ukazał się w "Dzienniku Polskim" 13 sierpnia 2016 roku podpisany przez prof. Aleksandra Skotnickiego, Niusię Horowitz - Karakulską (siostrę Ryszarda Horowitza) oraz Paulinę Najbar.

 

 

 

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale