92 obserwujących
462 notki
612k odsłon
958 odsłon

Co nam zostało z Powstania

Wykop Skomentuj41


image
Co nam zostało z PowstaniaZamiast swojego podpisu wstawię tu bliskie mojemu sercu odznaczenie mojej Mamy za Jej najmłodszego brata, plutonowego podchorążego, pseudonim "Czarny" dowódcy dru­żyny w II plutonie (szturmowym) kompanii „Maciek” bata­lionu „Zośka” - Stanisława Sadkowskiego poległego w dzien­nym ataku na Dworzec Gdański 22. sierpnia 1944. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Walecznych.


 Promocja "Czarnego"
 (piąty z lewej w pierwszym szeregu) w lasach falenickich
Co nam zostało z Powstania
image

A tutaj "Czarny" ze swoim siostrzeńcem. Pozostał mu wtedy jeszcze miesiąc życia.
Co nam zostało z Powstania
image
O nim i o pozostalych dwóch braciach mojej Mamy: Jurku i Zbyszku, poległych w walce z Niemcami wydalem ostatnio książkę "Honor i Ojczyzna". Książka oprócz mojego wprowadzenia "Losy Honoru i Ojczyzny" zawierają fotograficzny reprint konspiracyjnie wydanej w Warszawie podczas okupacji przez Departament Informacji Delegatury Rządu książki "Honor i Ojczyzna".

imageDystrybucją książki nie obejmuje o- becnie żadna księgarnia. Okładka jest zbyt szara, nie ma na niej nawet nazwisk. Na grzbiecie brak tytułu i autora. Sęk w tym, że jest to wierna reprodukcja okładki okupacyjnego wydania tej książki. Podczas okupacji tak właśnie wyglądały.
Książka zawiera reprint okupacyjnego wydania z czerwca 1943. Z.Sadkowski podobnie jak półtora roku po nim Jan Karski w książce "Tajne Państwo" relacjonuje sytuację Polaków walczących za granicą i prowadzących walkę cywilną w Kraju. Karski swoją pisał swoją książkę w sposób narzucony przez amerykańskiego wydawcę dodając do podawanych faktów relacje opisowe i dialogi trudne do zweryfikowania. Sadkowski wydając konspiracyjnie w okupowanej Warszawie tego nie musiał. Jako doświadczony dziennikarz i przeszkolony przed wojną oficer polskiego wywiadu podaje wiernie, ale w sposób porywający relacje z naszych przegranych w wojie ale również z naszych wielkich zwycięstw, których skutki trwają do dziś.
Mam nieco egzemplarzy i chętnym mogę je wys- łać. Liczę na zwrot ceny książki 29,90 plus 5 złotych na porto priorytetem.
Kontakt do mnie pocztą wewnętrzną.

 

*)
Do Sowińca namawiającego aby w Warszawie rozebrać PKiN

oraz w rozpoczętym cyklu notek 70 rocznicy ważnej dla Polski Konferencji Poczdamskiej:
W 70 rocznicę Konferencji Poczdamskiej - cz. I - Spacer z wnukiem

W 70 rocznicę Konferencji Poczdamskiej - cz. II - holokaust Żydów

Wykop Skomentuj41
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale