92 obserwujących
468 notek
621k odsłon
501 odsłon

Międzynarodowy Dzień Planetek

Księżyce Jowisza (węzły orbit)
Księżyce Jowisza (węzły orbit)
Wykop Skomentuj13

Dzięki obu tym efektom Ziemia jest chroniona przed uderzeniem w nią zbliżającej się planetki tym, że ich pozornie chaotyczne orbity są regularnie powtarzalne.

Jeżeli plnetka dogania Ziemię na zbliżonej orbicie to będąc przyciągana przez Ziemię podnosi swoją orbitę na dalej odległą od Słońca - więc wolniejszą. Powoduje to że zamiast Ziemię dogonić spowalnia swój obieg orbitalny pozostając z tyłu. Analogiczna sytuacja jest w przypadku kiedy Ziemia dogania plantkę. Planetka będąc przyciągana przez Ziemię obniża swoją orbitę na bliższą Słońcu - więc szybszą po której od Ziemi "ucieknie". To działanie również  wygląda na odpychanie grawitacyjne.

Ziemia przed zderzeniem z planetkami jest w zasadzie bezpieczna. Niebezpieczeństwo może spowodować obiekt, który przypadkowo zanurzy się w Układ Słoneczny i lecąc po przypadkowej orbicie uderzy w Ziemię. Ale takich obiektów jest znikoma ilość. Ilustracja, którą uzyskałem przed ćwierćwiekiem  

image

http://janus.astro.umd.edu

 szacuje, że czas jaki będziemy czekać na zderzenie z potężną groźną planetką szacować należy raczej na miliony lat, a nie na setki. Autor szkicu sugeruje że prawdopodobieństwo wyzwolenia niszczącej Ziemię energii przez naciśnięcie "atomowego guzika" przez psychpoatę mającego dostęp do mieszczącej ten guzik czarnej walizeczki jest dużo bardziej prawdopodobne.

Przyjemne wzruszenie ogarnęło mnie w ubiegły piątek. 
https://www.space.com/tunguska-explosion-lowers-asteroid-impact-risk.html
publikuje wynik ostatnio prowadzonych obliczeń modelowych zachowań naszego Układu Słonecznego. 

Naukowcy z Ames and NASA's Asteroid Threat Assessment Project prowadzonego w Kaliforni publikują rezultat swoich prac modelowych po zbadani 500 milionów kombinacji mas planetek i sposobów ich zbliżeń do Ziemi stwierdzają: 

"... within the context of scientists' estimates about the asteroids around Earth, the calculations are actually good news. That's because the math they used suggests that the interval between occurrences of these impacts would be around a millennia." 

Co się tłumaczy: 

"w kontekście szacunków naukowców dotyczących asteroid na Ziemi obliczenia są w rzeczywistości dobrą wiadomością. To dlatego, że zastosowana matematyka sugeruje, że odstęp między wystąpieniami tych uderzeń wynosiłby około tysiącleci. 

:o)

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie