Lodowcowe Pole
Nie czyńcie Prawdy groźną i złowrogą, Ani jej strójcie w hełmy i pancerze, Niech nie przeraża jej postać nikogo
73 obserwujących
474 notki
1155k odsłon
1774 odsłony

Historia jako broń

Wykop Skomentuj38

Rok obchodów 2020 to kolejny spór polsko-rosyjski: mija 100 rocznica polskiego zwycięstwa pod dowództwem Marszałka Piłsudskiego nad Związkiem Radzieckim w „Cudzie nad Wisłą”. Kolejna data, z której Polska jest dumna, a Putin chce o niej zapomnieć.

Jaki jest cel Putina z fałszywymi obrazami historii?

Putin odparł zarzut, że rozpowszechnia fałszywe obrazy historyczne kontratakiem. Powiedział, że otworzy rosyjskie archiwa i upubliczni dokumenty dotyczące wojny światowej, aby – tłumacząc dosłownie z rosyjskiego - „zamknąć mordy fałszerzom historii” lub „uciszyć fałszerzy historii”.

Według historyka Karla Schlögela celem Putina jest „dopasowanie historycznych obrazów do jego imperialnych ambicji”. Aby to zrobić, musiał zmienić ukierunkowanie pamięci i narracji. W 2019 roku, 80 lat po pakcie Hitler-Stalin i rozpoczęciu wojny, Związek Radziecki został napiętnowany jako wspólnik. W 2020 roku, Putin chce wykorzystać rocznicę wyzwolenia Auschwitz i zakończenia wojny, aby pozytywnie zmienić wizerunek Związku Radzieckiego, a tym samym Rosji jako jego spadkobiercy: na wyzwoliciela Europy, zbawiciela europejskich Żydów i współzałożyciela ONZ.

Schlögel odnosi się do konferencji rosyjskich historyków, której wyniki opublikował w pierwszej edycji w 2020 roku, strateg polityki zagranicznej i redaktor naczelny magazynu „Rosja w Globalnej Polityce” Fiodor Łukjanow. Historycy nie dyskutowali o kwestiach historycznych, ale strategiach politycznego wykorzystania obrazów historycznych. Które kraje powinny odnieść w interpretacji historycznej Putina korzyści? Kogo należy odizolować lub napiętnować jako kolaboranta? Putin starał się wypromować, jako pionier przeciwko faszyzmowi i antysemityzmowi w odniesieniu do ratowania milionów europejskich Żydów przez Armię Czerwoną. Po tym, jak rosyjskie kierownictwo od dawna współpracowało z europejską prawicą, chciało teraz skupić się bardziej na dziedzictwie lewicowego antyfaszyzmu. Putin szczególnie chce zdyskredytować Polskę i Ukrainę.

Ta reinterpretacja procesów i relacji ma na celu nie tylko Europę, ale także Chiny - analizuje dalej Schlögel. Aby to zadziałało, Rosja musi uwypuklić niektóre aspekty swojej sprzecznej historii, a inne wyrzucić z pamięci.

Wspólnicy, ofiary, wyzwoliciele, ciemiężcy

Na początku wojny Związek Radziecki był wspólnikiem. W 1941 roku został zaatakowany przez Hitlera. Pod koniec wojny został wyzwolony. W stosunku do Żydów nie zawsze był wyzwolicielem jak w Auschwitz w 1945 roku. Po wojnie doszło w do strasznej fali antysemickiej przeciwko „kosmopolitom i syjonistom”. Stalin kazał rozbić Żydowski Komitet Antyfaszystowski, a wybitnych Żydów rozstrzelać po procesach pokazowych.

Związek Radziecki i jego obywatele poważnie ucierpieli w wyniku niemieckich zbrodni wojennych. Putin chce to podkreślić. Chciałby milczeć na temat przemocy Armii Czerwonej wobec ludności cywilnej oraz działań przeciwko dezerterom i defetystom. Podobnie okrucieństwa wobec własnej ludności w wymuszonej kolektywizacji, w latach „wielkiego terroru” i deportacji przed wojną, co dawało obywatelom radzieckim niewiele powodów do obrony dyktatury Stalina podczas wojny.

Jeśli Putin mówi, że chce otworzyć archiwa i publicznie udostępnić wszystkie dokumenty, co miał on na myśli: wszystkie pliki, które sprawiają, że Związek Radziecki pojawia się w dobrym świetle? A może wszystko o Pakcie Hitlera-Stalina, Katyniu, prześladowaniu własnych obywateli, antysemityzmie w Rosji, zbrodniach wojennych dokonanych przez Armię Czerwoną?

Jak mogą zachować się Niemcy?

Biorąc pod uwagę rozmiar niemieckich zbrodni, zadaniem Republiki Federalnej nie może być pokazywanie innym, jak radzą sobie ze swoją historią. Nie byłoby jednak też słuszne legitymizowanie jawnych fałszerstw historycznych przez milczenie. Wysiłek na rzecz prawdomówności przejawia się przede wszystkim w odniesieniu do ofiar. Możesz je nazwać, możesz je opłakiwać. Dotyczy to szczególnie ludobójstwa Żydów.

Ale dotyczy to także innych grup ofiar, które pozostają uwięzione w cieniu percepcji ze względu na historyczny wymiar Holokaustu. 27 stycznia to nie tylko Dzień Holokaustu. To dzień upamiętnienia wszystkich ofiar nazistowskiej dyktatury, w tym Polaków, Rosjan, Ukraińców, Białorusinów, Sinti i Romów, homoseksualistów, Świadków Jehowy i wielu innych grup.

Podobnie Niemcy mogą dać przykład w 75 rocznicę zakończenia wojny. Związek Radziecki miał najwięcej ofiar wśród aliantów. Ale nie każda radziecka ofiara była ofiarą rosyjską. Nie każdy bohaterski żołnierz, który przyczynił się do porażki Hitlera, był żołnierzem rosyjskim. Ukraińcy i Białorusini mają więcej ofiar i więcej bohaterów niż naród rosyjski, w zależności od ich populacji. A Polska, która straciła dwadzieścia procent populacji pod rządami nazistów - z czego około połowa ofiar była żydowskiego wyznania – widząc to proporcjonalnie zapłaciła najwyższą cenę krwi.

W odniesieniu do sporu historycznego rząd federalny musi wykazać szczególną wrażliwość, rozważając, gdzie i w jakiej kolejności honoruje ofiary w 2020 r.

/koniec artykułu/


Rozsądnie napisane? Moim zdaniem znakomicie. Brawo Panie redaktorze von Marschall! Brawa dla redakcji "Der Tagesspiegel"!

Tu link do oryginału: https://www.tagesspiegel.de/politik/heikle-fragen-zwischen-putin-und-polen-geschichte-als-waffe/25453622.html


ps. 23.01.2020 22:24  Do grona krytyków Putina dołączył "Die Welt" również z bardzo ciekawym i dobrym artykułem: 

https://www.welt.de/geschichte/zweiter-weltkrieg/article205278229/Auschwitz-Befreiung-Fuenf-Gruende-sprechen-gegen-Putins-Weltkrieg-Deutung.html?wtrid=kooperation.reco.taboola.free.welt.desktop

I ten artykuł zlinkowano w tekście z tymi starszymi artykułami:

https://www.welt.de/kultur/literarischewelt/article140720777/Die-Verbrechen-der-Sowjetunion-an-Polen.html

https://www.welt.de/geschichte/zweiter-weltkrieg/article139039538/Pro-Nacht-250-bis-300-Genickschuesse.html

https://www.welt.de/geschichte/zweiter-weltkrieg/article200350642/17-September-1939-So-inszenierte-Stalin-seinen-Angriff-auf-Polen.html

https://www.welt.de/geschichte/zweiter-weltkrieg/plus199068349/Teuflischer-Hitler-Stalin-Pakt-Was-im-geheimen-Zusatzprotokoll-steht.html

https://www.welt.de/geschichte/zweiter-weltkrieg/article159502086/Stalins-Terror-kostete-eine-ganze-Armee-das-Leben.html

https://www.welt.de/kultur/history/article108258039/Als-Stalins-Henker-gegen-die-Wehrmacht-verlor.html

https://www.welt.de/geschichte/zweiter-weltkrieg/article140655354/Wie-die-hohen-Verluste-der-Roten-Armee-entstanden.html
Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka